شومینه،آتشی گرم و زیبا از دل طبیعت در خانه های مدرن
0
شومینه

شومینه علاوه بر اینکه نقش گرمایشی در خانه دارد، جوی گرم و دوستانه در خانه ایجاد می کند. اگر در فکر خرید آن هستید، بهتر است نهایت دقت را به کار ببندید. چون شومینه چیزی نیست که بتوانید زود به زود آن را عوض کنید. حتی می توانید با افراد حرفه ای در این زمینه مشورت کنید تا در پول و وقت تان صرفه جویی کنید. اما اگر دوست دارید خودتان تصمیم گیرنده ی نهایی باشید، قبل از خرید، پیشنهاد می کنیم این راهنمای خرید و نصب را مطالعه کنید:

  1. هدف شما از خرید شومینه چیست؟

آیا فقط برای گرم کردن خانه  می خرید، یا برای زیبایی بخشیدن به خانه؟ یا ترکیبی از هر دو؟ شومینه هم گرما به خانه می دهد و هم فضا را زیباتر می کند. اگر آن را درست انتخاب کنید، تبدیل به الِمانی مثبت در خانه تان خواهد شد. در مقابل اگر در تهیه ی آن مرتکب اشتباهی شوید، کالایی به درد نخور در خانه خواهید داشت و هر بار از دیدن آن اذیت خواهید شد.

شومینه
شومینه

هدف خود را با فروشنده در میان بگذارید. به این ترتیب تعداد گزینه های شما کم خواهد شد و راحت تر می توانید نوع دلخواه تان را انتخاب کنید.

  1. اتومات

اگر به خاطر گرم کردن خانه، می خواهید این وسیله را بخرید، روی نوع اتومات آن فکر کنید. برخی از شومینه ها با استفاده از یک ترموستات می توانند خودشان دما را تنظیم کنند. به این ترتیب، با توجه به دمای محیط به طور خودکار دما را بالا یا پایین می برد.

  1. شومینه را زمانی که خاموش است نیز نگاه کنید.

به هر حال شومینه قرار نیست همیشه روشن باشد. بنابراین مهم است که وقتی  خاموش است نیز آن را نگاه کنید. ممکن است از ظاهر آن خوش‌تان نیاید.

  1. از خرید نوع فن دار خودداری کنید.

نوع فن دار هوای گرم را به وسیله ی فن به داخل اتاق می راند. بهترین شومینه ها بدون فن هم عالی عمل می کنند. استفاده از یک فن می تواند به چرخش هوای اتاق کمک کند. اما سر و صدای زیادی دارد و می تواند آزاردهنده باشد.

اگر قصد دارید از نوع فن دار بخرید، دقت کنید که فن آن قابل کنترل باشد. به این ترتیب می توانید هر زمان که خواستید آن را خاموش یا کم و زیاد کنید.

5. انواع برقی

اگر نمی توانید از نوع گازی داشته باشید، به نوع برقی آن فکر کنید. این نوع در سایزها و مدل های مختلف در بازار موجود است.  به هواکش نیازی ندارد. بنابراین می توانید آن را در هر نقطه ای از خانه قرار دهید.  ارزان و قابل حمل هستند. ضمن اینکه به درد فضاهای کوچک می خورند و به نصب هم نیازی ندارند.

  6. فضا را در نظر بگیرید.

برای اینکه حس مثبتی نسبت به شومینه داشته باشید، مهم است که سایز آن برای فضای خانه تان مناسب باشد. همچنین باید بدانید چه سایزی گرمای کافی به خانه تان می دهد. اگر شومینه بیش از اندازه بزرگ باشد، مدام باید آن را روی حرارت کم بگذارید. اگر هم شومینه بیش از اندازه کوچک باشد که خانه به اندازه ی کافی گرم نمی شود./ سیستم گرمایشی

  7. تهویه

شومینه برای اینکه درست کار کند به هوا نیاز دارد. دودکش هوا را بیرون می کشد. اما اگر خانه تان زیادی مهر و موم شده باشد یا تهویه ی مکانیکی با تهویه ی طبیعی در جدال باشد، ممکن است عملکرد آن دچار مشکل شود. راه حل این است که هوای بیرون با شومینه تماس داشته باشد. حتما این موضوع را در زمان نصب شومینه در نظر بگیرید.

8. دودکش

بیشتر مشکلات شومینه مربوط به دودکش است. یا درست کار نمی کند و یا ابعاد مناسبی ندارد. قطر داخلی دودکش باید بزرگتر از هواکش روی آن باشد. به این ترتیب شومینه تان به طور بهینه کار خواهد کرد.

9. محل نصب

انواع مختلف  ویژگی های متفاوت نیز دارند. برخی از آنها را می توان حتی در کنار چیزهای قابل اشتعال نصب کرد. در مقابل برخی دیگر باید در کنار دیوارهای ضد حریق نصب شوند. اگر لازم باشد می توانید از دیوار ضد حریق خارجی هم استفاده کنید. این دیوارها به راحتی نصب می شوند و ضخامت شان فقط 5 سانت است.

انواع شومینه

شومینه
شومینه
  1. برقی

مزایای نوع برقی به قرار زیر است:

– شعله ی واقعی ندارد.

– برای کودکان و حیوانات خانگی خطری ندارد.

– انواع کم مصرف آن موجب صرفه جویی در هزینه ها می شوند.

– مقرون به صرف است.

– هواکش نیاز ندارد.

– نصب و نگهداری آن آسان است.

شومینه
شومینه
  1.  گازی

دو نوع گاز برای آنها استفاده می شود. گاز طبیعی و پروپان مایع. هواکش برای این نوع  ضروری است.

مزایا:

– کم هزینه است.

– حرارت به راحتی خاموش و روشن می شود.

– زیبایی زیادی به فضا می دهد.

شومینه
شومینه
  1.  ژله ای

سوخت ژله ای بسیار تمیز می سوزد. بنابراین به هواکش نیاز ندارد. اما از آنجایی که سوخت ژله ای در قوطی به فروش می رسد، ممکن است گزینه ی گرانی باشد. این نوع هم نیاز به نصب و راه اندازی ندارد. و البته هزینه ای هم روی قبض گاز و برق تان اضافه نمی شود!

مزایا:

– تمیز می سوزد.

– نیاز به نصب ندارد.

– برای فضای داخل خانه مناسب است.

شومینه
شومینه
  1.  چوبی

سوخت انواع قدیمی فقط چوب بود. آنها هنوز هم می توانند اِلِمانی بسیار زیبا در فضای هر خانه ای باشند. امروزه اکثر شومینه ها گازی هستند. اما اگر شما دوست دارید از نوع چوبی داشته باشید، باید چیزهایی را مد نظر داشته باشید. آنها ممکن است گران تر باشند و باید حسابی در نگهداری آنها کوشا باشید. دائما باید آنها را تمیز کنید و هر بار قبل از استفاده، خاکسترهای درون آن را بزدائید.

مزایا:

– کمی بوی دود که برای خیلی ها لذت بخش است.

– کاهش هزینه ی گاز یا برق.

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X