کفپوش وینیل (پارکت LVT) و کاربردهای آن

کفپوش وینیل (پارکت LVT) و کاربردهای آن

اگر شما هم از کسانی هستید که در بازار به دنبال یک کف پوش جدید می‌گردید، کفپوش وینیل یا پارکت LVT  یکی از بهترین گزینه‌هایی است که دسترسی به آن بسیار راحت بوده و می‌توانید از آن در بخش‌های مختلف منزل خود استفاده کنید. شاید این مسئله را مطرح کنید که برای کفپوش یک منزل گزینه‌های مختلفی وجود دارد که از لحاظ ساختاری و از لحاظ هزینه می‌توانند از این کفپوش بهتر باشند؛ اما کفپوش وینیل یا پارکت LVT از امتیازاتی برخوردار است که امکان استفاده از آن به عنوان کف پوش و حتی دیوار پوش نیز وجود دارد.

معرفی کلی کفپوش وینیل (پارکت LVT)

با این وجود برای استفاده از کفپوش وینیل موارد مختلفی وجود دارد که به منشاء طبیعی آنها و همچنین طراحی متنوع آنها بر می‌گردد. با وجود اینکه این کفپوش از مواد طبیعی ساخته می‌شود، اما روش ساخت آن مصنوعی بوده و شرکت های تولیدکننده می‌توانند در آنها دخل و تصرف داشته باشد. کاربردهای متنوع و وسیع از پارکت LVT باعث شده است که شرکت های مختلف عرضه کننده آنها به مقایسه بین کفپوش وینیل و سایر کفپوش های موجود در بازار بپردازند.

ما نیز به تبعیت از این موضوع، به بررسی کلی کفپوش وینیل یا پارکت LVT  خواهیم پرداخت و برخی از مزایا و معایب آن نسبت به سایر کفپوش ها را ذکر می‌کنیم. پس با ما در کلینیک ساختمانی به تام همراه باشید!

کفپوش وینیل یا پارکت LVT چیست؟

کفپوش وینیل یا پارکت LVT به صورت یک کفپوش مصنوعی تعریف می‌شود که از ماده شیمیایی وینیل به عنوان ماده اصلی آن یاد می‌شود. این کف پوش از بازار کار نسبتاً وسیعی برخوردار است که در حوزه‌های مختلف از آن استفاده می‌شود. طراحی مصنوعی و ساخت آن در کارخانه باعث شده است که تنوع آن نسبت به سایر محصولات طبیعی مانند سنگ بیشتر باشد و در رنگ‌های بیشتری تولید شود. در حال حاضر طراحان دکوراسیون که به دنبال تنوع رنگی بیشتری هستند، توجه خود را به استفاده از کفپوش وینیل معطوف کرده اند و ترجیح می‌دهند که در طراحی مدرن ساختمان‌ها از پارکت LVT استفاده کنند.

کفپوش وینیل یا پارکت LVT چیست؟

مزایای استفاده از کفپوش وینیل

  • ضد آب بودن: برخلاف سایر روش‌های مصنوعی و طبیعی، پارکت LVT کاملاً ضد آب است. در حقیقت کسانی که از این محصول برای آشپزخانه و یا اتاق نشیمن خود استفاده می‌کنند، نیازی ندارند که نسبت به نشتی ماشین ظرفشویی، ریختن آب یا غذا توسط کودکان و یا حتی برخورد حیوانات خانگی با تجهیزات منزل نگران باشند. این کف پوش در مورد ساختمان‌هایی که کودکان خردسال دارند بسیار مناسب است.
  • ساختار نرم: کسانی که در منزل خود از کفپوش های سنگی یا سرامیکی استفاده می‌کنند، به احتمال زیاد با این نظر من موافقت بیشتری دارند. کفپوش وینیل از ساختاری تقریبا منعطف و نرم تولید می‌شود که شخص هنگام راه رفتن احساس راحتی می‌کند و خستگی کمتری را احساس می‌کند. در ضمن خانواده‌هایی که در منزل خود افراد کهنسال یا خردسال دارند، از افتادن بر روی یک لایه سخت و محکم نگران نیستند.
  • سهولت در نصب: یکی از مهمترین مزایایی که باعث می‌شود پارکت LVT از محبوبیت بیشتری برای پیمانکاران برخوردار باشد ایناست که به راحتی نصب می‌شود و زمان پایان کار را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهند. این پوشش به شکلی نصب می‌شود که نیاز به تجهیزات و مواد اولیه بسیار پیچیده‌ای ندارد و معمار می‌تواند با استفاده از یک چسب و چند ابزار اولیه آنها را نصب کند. این در حالی است که برای نصب سرامیک و سنگ باید تمامی قطعات را با یکدیگر هماهنگ کرد.

سهولت در نصب کفپوش وینیل یا پارکت LVT

  • سهولت در تعمیر و جایگزینی: به احتمال زیاد برای بسیاری از افراد این موضوع رخ داده است که در اثر سقوط وسایل مختلف، بخشی از کف پوش دچار مشکل شده و به تعمیر و جایگزینی نیاز داشته باشد. تعمیر سرامیک و سنگ بسیار مشکل است و شخص برای خارج کردن موارد خراب شده نیاز به مهارت ویژه‌ای دارد. این در حالی است که برای کفپوش وینیل می‌توان به راحتی قسمت مورد نظر را برش داد آن را با بخش دیگر جایگزین کرد.
  • مقاومت در برابر خراش: نمونه‌های مختلفی از کف پوش های طبیعی و مصنوعی در بازار وجود دارند که هر کدام از آنها یک سطح مقاومت مشخص در برابر خراش نشان می‌دهند. به عنوان مثال، سرامیک اسلب از یک لایه لعاب برخوردار است که آن را در برابر خراش مقاوم می کند. این در حالی است که پارکت LVT نیز مقاومتی در این سطح در برابر خراش از خود نشان می‌دهد و با توجه به این موضوع از آن در اتاق نشیمن نیز استفاده می‌شود.
  • تحمل زیاد در برابر رطوبت: کفپوش وینیل در برابر رطوبت به عنوان یکی از مقاوم‌ترین کفپوش های ساختمانی شناخته می‌شود که در شرایط مختلف طول عمر زیادی دارد. این روکش به دلیل ساختار متراکم خود به قطرات آب اجازه نفوذ نمی‌دهد و استفاده از یک لایه لعاب نیز به حرکت بیشتر بر سطح پارکت LVT کمک می‌کند.

[irp posts=”4257″ name=”بررسی ویژگی های کفپوش پارکت و لمینت در یک نگاه”]

مزایای کفپوش وینیل یا پارکت LVT

معایب کفپوش وینیل یا پارکت LVT

اگرچه استفاده از کفپوش وینیل می‌تواند مزایای متعددی برای ساختمان داشته باشد و از لحاظ طراحی دکوراسیون نیز کمک زیادی به آن کند، اما باید در نظر داشت که این کف پوش نیز دارای معایب خاص خود است که می‌توان به دو مورد مهم اشاره کرد:

  • جلوه غیر واقعی و غیر طبیعی: از لحاظ جلوه و نمایی که توسط پارکت LVT ایجاد می‌شود، اکثر مردم معتقدند که این نما جلوه‌ای غیر واقعی دارد و تقریباً همانند کاغذ دیواری است. اگرچه ممکن است بسیاری از مردم کفپوش وینیل را یک انتخابی ایده‌آل بدانند، اما از لحاظ ظاهر طبیعی نمی‌توان آن را با محصولاتی مانند سرامیک یا سنگ طبیعی مقایسه کرد.
  • هزینه: پارکت LVT نسبت به سایر کفپوش های موجود در بازار از قیمت بالاتری برخوردار است و معمولاً خریداران باید هزینه بیشتری برای آن در نظر بگیرند.

معایب کفپوش وینیل یا پارکت LVT

چه چیزی باعث برتری پارکت LVT نسبت به سایر کفپوشها می‌شود؟

با وجود اینکه نمی‌توان از مزایای سایر کفپوشها و دیوارپوش ها چشم پوشی کرد، اما کفپوش وینیل شامل گزینه‌های طراحی بیشتری مانند جلوه‌های رنگارنگ، نماهای چوبی و تصاویر سنگین و سرامیکی است. به همین دلیل شاهد هستیم که در بسیاری از ساختمان‌ها و سازه‌های معمولی و صنعتی از آن استفاده می‌شود.

مزیت دیگری که پارکت LVT را نسبت به سایر کفپوشها برتری می‌دهد این است که نگهداری و نصب آن بسیار آسان است و معمولاً در برابر سایش مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد. اگر بخواهیم فاکتورهای مختلفی از جمله نصب، روش‌های نصب هزینه‌های نگهداری را در نظر بگیریم، مطمئناً انتخاب ما به سمت کفپوش وینیل مایل خواهد شد.

چه چیزی باعث برتری کفپوش وینیل یا پارکت LVT می شود؟

اما عامل مهم برتری پارکت LVT این است که هیچ جایی وجود ندارد که امکان استفاده از آن وجود نداشته باشد. این پارکت عملاً ضد آب است، و یک انتخاب عالی برای اتاق‌های لباسشویی، حمام، آشپزخانه و زیر زمین به شمار می‌رود. در برخی از منازل از این کف پوش به جای فرش در اتاق خواب استفاده می‌شود. در ضمن طراحی منحصر به فرد آن باعث می‌شود که ساختار نسبتاً نرم و گرمی داشته باشد و به هنگام استفاده باعث رنجش خاطر افراد داخل ساختمان می‌شود.

وضعیت بهداشتی و طراحی منحصر به فرد کفپوش وینیل باعث شده است که از آن در مناطق بهداشتی و درمانی شامل بیمارستان‌ها و سایر مناطق بالینی استفاده شود. درضمن مقاومت بالای آن در برابر مواد شیمیایی شرایطی را فراهم آورده است که از آن در آزمایشگاه ها و سایر قسمت‌های مرتبط با دارو بهره برده شود.

عامل برتری کفپوش وینیل یا پارکت LVT نسبت به سایر کفپوش ها

در نهایت، افراد بسیاری هستند که از انتخاب کفپوش وینیل رضایت دارند و معتقدند که فضای دکوراسیون منزل آنها را بهتر کرد؛ اما در طرف مقابل نیز ممکن است افرادی باشند که از این انتخاب رضایت چندانی نداشته باشد و به دنبال گزینه‌های بهتر از پارکت LVT باشد. ما در کلینیک ساختمانی به تام زمینه‌ دسترسی شما را به انواع کفپوش های ساختمانی از جمله کاشی و سرامیک، سنگ طبیعی و سرامیک سایز بزرگ فراهم آورده‌ایم. برای آشنایی بیشتر با این محصولات به وب سایت ما مراجعه کنید و برای سفارش آنها با ما در تماس باشید.

[irp posts=”7893″ name=”سرامیک یا پارکت کدام گزینه بهتری برای کفپوش خانه یا محیط اداری است ؟”]


[porto_block id=”17769″ name=”interordecorationrelatedproducts”]

tamep2