آهک

آهک چیست ؟ کاربرد آهک در ساختمان سازی

آهک از موادی می باشد که از دیر باز برای مصارف ساختمانی بکار می رفته است . آهک با ترکیباتی مانند شفته آهکی ( ملات دوغاب آهک و خاک ) ، ساروج ( ملات دوغاب آهک و خاکستر ) ، و ملات آهک آبی در ساختمان سازی بکار برده می شده است. در ایران آهک در سازه های بسیار قدیمی به عنوان سیمان و ملات در محل هایی مانند : زیگورات ، چغازنبیل و …. یافت شده است.

 سنگ آهک :

سنگ‌آهک ، از نوع سنگ رسوبی با منشاء شیمیایی می باشد . بیشتر ترکیب سنگ‌آهک کلسیم کربنات است.

آهک از طریق دادن حرارت زیاد به سنگ آهک حاصل می شود. اگر میزان کربنات کلسیم بیش از 90 درصد از وزن سنگ آهک را تشکیل دهد ، آهک حاصله پرمایه و اگر کمتر از 75 درصد باشد ، آهک کم مایه است.

ویژگی آهک :

آهک به رنگ سفید می باشد. ولی اگر در آن ناخالصی وجود داشته باشد باعث تغییر زنگ آهک می شود. وزن ویژه آن ، که به درجه پخت سنگ آهک دارد ، هرچه زیادتر باشد کندتر با آب ترکیب می شود.

اگر ناخالصی های سنگ آهک ، شامل کربنات منیزیم باشد ، سنگ آهک دولومیتی نامیده می شود. و ازپختن آن آهک منیزیومی به دست می آید. اگر ناخالصی مواد رسی و سیلیسی باشد ، با توجه به مقدار ناخالصی ، بعد از پخت ، آهک نیمه آبی و یا آهک آبی حاصل می گردد.

آهک در هنگام هیدراته شدن ( واکنش آب با آهک ) ، از خود انرژی گرمایی آزاد می کند.

آهک هنگامی که در حدود 2400 درجه سانتی گراد ببیند ، از خود نوعی نور تولید می کند که تا قبل از اختراع الکتریسیته از این ویژگی آهک استفاده می شده است.

ویژگی آهک
ویژگی آهک

کوره های آهک پزی :

برای تولید آهک نیاز به حرارت بالا است . این حرارت در کوره ها به سنگ آهک داده می شود.

در قدیم کوره را پر از سنگ آهک می کردند و سپس سوخت را در آن قرار می دادند و به مدت چهار روز به طور مداوم به سنگ آهک گرما می دادند. در این شرایط آهک زودگیر بدست می آمد. و کربنات کلسیم به اکسید کلسیم تبدیل می شد .

انواع کوره :

 • کوره تنوری :

قدیمی ترین نوع کوره آهک پزی ، کوره تنوری می باشد. در این کوره سنگ آهک و آتش در یک جای ثابت قرار می گیرد و گرما در این کوره در تمام قسمت های کوره یکنواخت نیست ، بنابراین آهک حاصله همگن نیست .

 • کوره حلقه ای :

مکانیزم کاری این کوره مانند کوره آجرپزی می باشد. در این کوره ، قلوه سنگ های آهکی را طوری قرار می دهند که حدود 30 در صد از فضای کوره خالی باشد . این امر موجب می شود تا شعله آتش از لابه‌لای سنگ ها زبانه بکشد و تمام سنگ ها داغ شده و بپزند.

 • کوره ایستاده :

این کوره به شکل استوانه ایستاده ای است . این کوره از بالا بارگیری می شود و از پایین آتش حرارت لازم را تولید می کند. در این کوره از خرده سنگ آهک استفاده می شود. عمل پخت در هنگام سریدن رو به پایین انجام می گیرد. این کوره بیشتر در کارخانه ها استفاده می شود . مانند : کارخانه قند.

 • کوره گردنده خفته :

مکانیزم کاری این کوره مانند کوره سیمان پزی است. گرما در این کوره شدید نیست . اگر سنگ آهک کلوخه به کوره ریخته شود ، کلوخه آهک زنده از آن خارج می شود. و اگر گرد سنگ آهک به کوره ریخته شود ، گرد آهک زنده حاصل می گردد.

 مزایای کاربرد آهک :

 • کاهش نفوذپذیری ملات ها و اندود ها نسبت به آب
 • افزودن آهک به ملات سیمانی باعث می شود که بعد از خشک شدن ملات کمتر دچار جمع شدگی گردد.و حجم آن پس از گرفتن و سخت شدن ثابت بماند.
 • میزان زمان خشک شدن در نواحی مرطوب کاهش می یابد.
 • میزان انقباض و انبساط خاک بر اثر رطوبت کاهش می یابد.
 • کلوخه های خاک رسی سریع تر شکسته می شوند.
 • کاهش نفوذ رطوبت و افزایش دوام و پایایی خاک از دیگر مزایای آهک می باشد.

تهیه آهک از ماسه بادی :

در بعضی از مناطق مانند خوزستان ، کناره شمالی خلیج فارس و دریای عمان ماسه های آهکی وجود دارد. این ماسه ها را نیز میتوان مانند سنگ آهک پخت و آهک زنده حاصل نمود. آهک شکفته حاصل از ماسه های آهکی معمولا همان خصوصیات آهک را دارند.

کاربرد آهک
کاربرد آهک

کاربرد آهک :

آهک ، به دلیل ویژگی های ذاتی آن و قلیایی بودن شدید، در صنایع مختلف کاربرد دارد. از جمله :

 • صنایع فولاد و ذوب آهن
 • تهیه سیمان ، سرامیک ، موزائیک ، و….
 • صنایع شیشه سازی
 • سفید کننده ها
 • تولید کاربید
 • مصارف کشاورزی
 • در صنایع کاغذسازی ، تصفیه آب ، تصفیه فاضلاب های شهری و صنعتی ، خنثی کننده ها و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می شود.

کاربرد آهک در ساختمان سازی :

آهک در ملات های بنایی ، گچ بری ها و گچ کاری ها  استفاده می شود.

قرن ها است که آهک  ، به عنوان یک ترکیب اصلی در ملات های بنایی کاربرد دارد. این ملات ها قابلیت کاری بالا و نفوذپذیری اندک در مقابل آب دارند.

ملات سیمان – آهک اتصال و چسبندگی و قدرت برشی بالایی دارند و نشتی آب کمتری را نشان می دهد.

استفاده از آهک در گچ کاری ها استحکام ، دوام و قابلیت پرداخت آنها را افزایش می دهد.

طرز تهیه شفته آهک :

برای درست کردن شفته آهک ، آهک را با خاک مخلوط و مرطوب می کنند . سپس این مخلوط را به مدت 3 شبانه روز در حوضچه های آبی می ریزند. پس از این مدت بعد از یک سری واکنش های شیمیایی ، آهک موجود در آب شکفته شده و به اصطلاح باز می شود. این روش موجب جلوگیری  از ظاهر شدن پتانسیل های نهفته ، تورم زایی ، و جلوگیری از تشکیل سولفات ها می شود.

اگر از خمیر آهک و یا گرد آهک شکفته استفاده و آن را با خاک مخلوط کنیم ، شفته آهکی مرغوبی حاصل نمی شود.

آهک شکفته :

آهک با نام های آهک زنده ، آهک آب ندیده ، و یا آهک نشکفته شناخته می شود. این آهک می تواند خیلی سریع با آب ترکیب شود و در این صورت آهک شکفته یا آهک آب دیده یا آهک کشته حاصل می گردد.

آهک شکفته می تواند در دمای 400 درجه و فشار یک اتمسفر ، آب خود را پس داده و به آهک زنده و آب تبدیل شود.

آهک زنده به روش های مختلف به آهک شکفته تبدیل می کنند :

 • روش تر
 • روش خشک
 • روش بخار آب

[porto_product_category title=”محصولات مرتبط” view=”products-slider” category=”آهک”]

تحریریه به تام