نورپردازی و نقش مهم آن در دکوراسیون داخلی فضای خانه

نورپردازی

نورپردازی در دکوراسیون داخلی ؛ آیا به نظر شما نور پردازی می تواند باعث کوچک تر دیده شدن فضای خانه یا اتاق شود ؟

نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی فضای خانه یا محیط کسب و کار دارای اهمیت زیادی است و بهتر است هنگام انتخاب و طراحی آن دقت کافی داشته باشیم . نورپردازی در دید ما نسبت به اندازه فضایی که به آن وارد میشویم بسیار موثر است . به عنوان مثال چراغ های دیواری در راهروهای باریک باعث بزرگ دیده شدن فضا می شوند .

جایگذاری مناسب منبع های نور در داخل خانه و همین طور انواع نور و سیستم های نوری که در خانه به کار می بریم از جنبه های مهم طراحی داخلی است و انتخاب رنگ ها ، سایز اتاق ، نور طبیعی و مبلمان را میتواند تحت تاثیر قرار دهد. وقتی تمام این عناصری که گفتیم به طور مناسب و به عنوان مکمل کنار همدیگر استفاده می شوند باعث می شود فضای خانه یا اتاق به فضای مناسب با عملکرد مورد نظر ما تبدیل شود.

نورپردازی می تواند شدت رنگ یک اتاق را در چشم بیننده اضافه یا کم کند . رنگ های تیره تر باعث کوچک تر دیده شدن یک اتاق می شود در حالی که رنگ های روشن نتیجه بالعکس دارند . تصور ما از فضای یک اتاق به به میزان سطحی از نور که از دیوارها منعکس می شود ارتباط دارد . بعضی از انواع نور پردازی کمک می کنند که دیوار و فضای خانه روشن تر دیده شوند .

نورپردازی
نورپردازی

نورپردازی یک اتاق یا فضا می تواند کل فضا را روشن کند یا یک عنصر یا فضای خاص را برجسته کند. لامپ های ریلی مثل شکل بالا یکی از بهترین مثالهای نورپردازی موقعیتی است . از ویژگی های این سیستم نورپردازی آویزان کردن آنها از سقف ، ریل های قابل تنظیم و تابش نور به عناصر خاص مثل تابلوهای هنری ،گلدانهای گل و گیاه روی میز یا جزیره آشپزخانه است . البته این ریل ها روی دیوار هم میتوانند نصب شوند .

یکی از جنبه های اهمیت نورپردازی فضای داخلی، کاربردی بودن و میزان کارایی آن است . نورپردازی باید در فضای داخلی خانه ها هدفدار استفاده شود وگرنه فقط باعث هدر رفت انرژی و برق می شود . لوسترها نه تنها در فضاهای بزرگ ، راهروهای وررودی و اتاق ها میتوانند برای جنبه تزئینی شان استفاده شوند بلکه به خاطر نور خوب جزو نور پردازی های کاربردی طبقه بندی می شوند. نورهای متمرکز رومیزی هم در کاربرد های خاص به جای نورهای پراکنده بهتر هستند .

 

نورهای طبیعی یا مصنوعی هر دو می توانند در نورپردازی و روشنایی یک ساختمان نقش داشته باشند . برای اتاق های تیره استفاده بیشتر از نور طبیعی یک راهکار مناسب است .اگر اتاق یا خونه ما نور کافی نداشته باشد خیلی تنگ تر به نظر می رسد و این مساله با استفاده فشرده و تو در تو از میزها و مبلمان تشدید هم میشود .

استفاده از آباژورها ، چراغ دیواری و لامپ ریلی و آویز در شرایطی که میزان نور طبیعی خانه به حد کافی نیست می تواند به بزرگتر دیدن  فضا کمک کند .نور طبیعی همیشه به نور مصنوعی چه در محیط کار چه در خانه ها ترجیح داده می شود.

در نور طبیعی رنگ ها بهتر دیده می شوند و فضای اتاق هم با انعکاس نور از سطح های مختلف بزرگ تر و بهتر دیده می شود. برای استفاده از نور طبیعی به میزان بیشتر بهتر است از پنجره های قدی و بزرگ یا پنجره های سقفی استفاده کنیم یا حذف پرده های تیره و کلفت برای پنجره ها وبه این طریق اجازه بدهیم نور طبیعی از پنجره های موجود به میزان بیشتری به داخل اتاق و فضای خانه وارد شود .

تفاوت بین نور طبیعی و مصنوعی در نورپردازی دکوراسیون داخلی

اگر می خواهیم در خانه گل و گیاه های آپارتمانی پرورش بدهیم درست است که برای رشد گیاه نور خورشید ایده آل هست . اما برای مناطق یا فضاهای داخلی که تابش کمتر دارند یا مدت زمان کمتر در معرض نور خورشید هستند باید برای موفقیت در پرورش گل و گیاه حتما از نورهای مصنوعی مناسب استفاده کنیم .

در مقابل نور طبیعی که توسط خورشید تولید میشود ، نور مصنوعی توسط لامپ رشته ای ، فلورسانت و LED ها تولید میشوند . نور خورشید شامل طیف کامل نور است که برای فتوسنتز گیاه ضروری است . بسیاری از لامپ ها و نورهای مصنوعی طیف کامل نور را از خود ساطع نمی کنند که همین موضوع رشد گیاه را کند یا تحت تاثیر قرار می دهد . البته یکی از مزایای نور های مصنوعی قابلیت تنظیم آنها در ساعات مختلف شبانه روز برای گیاهان آپارتمانی است .

نورپردازی
نورپردازی

کیفیت نور مناسب در آشپزخانه این فضا را برای پخت و پز لذت بخش تر می کند . برای نورپردازی کامل فضای آشپزخانه ، استفاده از لامپهای هالوژن و نصب آنها در تعداد زیاد و پخش در کل فضا بسیار مناسب و یکی از سبک های نورپردازی در این سالهاست . استفاده از لامپ های ریلی هم در بالای سطح جزیره آشپزخانه ایده خوبی است.

 

این روزها نورپردازی فضای سالن و اتاق نشیمن جنبه تزئینی کمتری نسبت به نورپردازی های سنتی دارد . مثلا استفاده از لامپهای بزرگ مدرو در سقف بالای اتاق نشیمن . نورپردازی مدرن به شکل ها و اندازه های  غیر معمول بیشترتمرکز دارد . مثلا استفاده از آباژورهای پایه دار بلند با یک پایه سنگی در کنار یک صندلی برای ایجاد فضای کلاسیک و مدرن در کنار یکدیگر.

 

نور مستقیم و غیر مستقیم

در نورپردازی غیر مستقیم همونطور که از اسم آن مشخص است،  نور به طور مستقیم به سطح هدف تابیده نمیشود و بالعکس در نورپردازی مستقیم نور بطور کاملا مستقیم به سطح هدف تابیده می شود.

به همان اندازه که نور پردازی مستقیم برای روشنایی فضای اتاق دارای اهمیت است نور پردازی غیر مستقیم هم میتواند  به همان اندازه یا گاهی حتی بیشتر مهم باشد.

از مثال های نورپردازی مستقیم می توان به استفاده از چراغ قوه در شب برای روشن کردن فضای اطراف دستگیره در برای راحت تر باز کردن آن اشاره کنیم یا چراغ مطالعه ای که درنیمه شب برای روشن کردن فضای میز مطالعه و خواندن کتاب استفاده میشود . نور لوسترهای آویزان در بالای فضای اتاق نشیمن یا ناهار خوری  هم جزو نورهای مستقیم است .

منبع نورهای غیر مستقیم معمولا خیلی مشخص نیستند . مثلا ممکن است ما در فضای اتاق نشیمن نشسته باشیم و مشغول تماشای تلویزیون ، همه چراغ های اتاق نشیمن خاموش باشند اما یک مقدار نور ضعیف از اتاق ها یا فضای آشپزخانه فضای اتاق نشیمن را کمی روشن کند ، که این حالت جزو نورهای غیر مستقیم است. همینطور نور طبیعی که از پنجره ها به داخل خانه وارد می شود هم جزو نورهای غیر مستقیم هستند.

 

[porto_block id=”17769″ name=”interordecorationrelatedproducts”]

تحریریه به تام