طراحی نورپردازی در دفاتر کاری و محیط کار چگونه صورت میگیرد؟

طراحی نورپردازی دفاتر اداری

طراحی نورپردازی دفاتر اداری و محیط های کار دارای اصول و قواعد خاصی می باشد . ایجاد نور مناسب در فضای کار می تواند موجب ایجاد جذابیت در محیط ، شرایط خوب روحی و در نتیجه بالا بردن راندمان کاری شود .

در این مقاله “به تام” درباره بهترین نحوه طراحی نورپردازی فضای پذیرش، دفاتر باز و اتاق کنفرانس توضیح داده شده است.

امروزه استفاده از سقف های کاذب موزائیکی که امکان نصب راحت قاب های فلورسنت تو کار و دسترسی به فضای پشت آن جهت سرویس تجهیزات برقی و مکانیکی را فراهم می آورد ، رواج یافته است . اما کاربرد شیوه های نورپردازی تکراری ، آثار مثبت کمتری از لحاظ بازدهی و رضایت استفاده کنندگان در اکثر فضاهای کاری دارد . گاهی اوقات می توان از شیوه های خلاقانه در بسیاری از این گونه فضاها استفاده نمود .

اغلب محیط های اداری جایگاهی برای انجام وظایف متنوعی هستند ، از این جهت با مسائل نورپردازی متعددی مواجه اند . نقطه شروع برای حل این مسائل ، میز کار است . میز کار گاهی اوقات منظور یک میز آزاد یا بدون تکیه گاه می باشد اما بیشتر منظور میز کامپیوتر با پارتیشن کوتاه است .

مکان های مربوط به پذیرش معمولاً یک نورپردازی برای موقعیت منشی و یک نورپردازی برای موقعیت مراجعه کنندگان نیاز دارد . کارکرد اصلی نورپردازی یک اتاق کنفرانس به تابیده شدن نور به سطح میز کنفرانس ارتباط دارد ولی فعالیت های دیگری که اغلب در اتاق های کنفرانس انجام می شود به شیوه های نورپردازی بیشتر نیاز دارند .

اغلب دغدغه های طراحی نورپردازی در محیط های اداری به کارمندان ارتباط دارد ، کسانی که معمولاً بسیاری از ساعات روز را در آنجا سپری می کنند و انتظار دارند با طراحی نورپردازی مناسب ، محیطی رضایت بخش و پویا را برای آنها فراهم کنیم .

طراحی نورپردازی ، باید به گونه ای باشد که نهایت استفاده از نور طبیعی در طول روز انجام گیرد و نکات بهره وری انرژی و صرفه جویی را کاملاً رعایت کرد .

طراحی نورپردازی فضای پذیرش :

فضاهای پذیرش در ادارات و شرکت ها معمولاً مکانی برای پذیرش و گاهی منتظر ماندن برای ملاقات و یا دریافت خدمات می باشد . این فضا از لحاظ موقعیت مکانی ، نزدیک به در ورودی قرار دارد و می تواند محلی باشد که نخستین تاثیرات ناشی از محیط را در افراد ایجاد می کند .

به طور کلی برای طراحی نورپردازی اتاق پذیرش اصول زیر پیشنهاد می گردد :

نورپردازی محیطی :

از این نورپردازی برای روشنایی بخشیدن به رفت و آمدهای اشخاص ، همچنین محدوده صندلی های انتظار برای گذراندن مدت زمان کوتاه نیاز است . این مدت می تواند صرف گفتگوها و یا مطالعه کوتاه مدت مجلات باشد .

برای تامین این نور می توان از تعدادی چراغ سقفی توکار در ناحیه مرکزی اتاق و یک یا دو چراغ رومیزی که در محل صندلی های انتظار قرار گرفته است ، استفاده کرد . کاربرد چراغ رومیزی به دلیل وجود مقیاس و مکان هم تراز چشم و تداعی نورپردازی خانگی ، احساس صمیمانه و ویژه ای را در محیط فراهم می آورد .

نورپردازی موضعی :

مسئول پذیرش در این فضا به نور موضعی متمرکز به محل کار خود برای مطالعه ، بایگانی ، اصلاح اوراق و فعالیت های دیگر مرتبط با میز از جمله کار با کامپیوتر ، نیاز دارد .

اگر از نور موضعی به درستی استفاده شود ، می تواند نور متمرکز مورد نیاز برای هدایت مراجعه کنندگان به سمت متصدی پذیرش در هنگام ورود به اتاق ها را تامین کند .

نورپردازی تاکیدی :

نورپردازی تاکیدی را می توان برای برجسته ساختن لوگوی شرکت ، تابلوهای تقدیرنامه ، گواهی نامه یا جوایز و….  که روی دیوار قرار دارند ، استفاده کرد . این نور می تواند از طریق چراغ های سقفی دیوار تاب توکار تامین گردد.

طراحی نورپردازی دفاتر باز :

نورپردازی بخش های رایانه ای محیط های دفتری و اداری ، یکی از چالش های طراحی نورپردازی می باشد.

وجود رایانه ها و بازتاب های ناخواسته نور به نمایشگرهای رایانه ها ، موجب ناراحتی چشم و تاثیرات نامطلوبی را به بار می آورد . برای حل چنین مسئله ای با خلق شیوهای نورپردازی تلفیقی می توان به نتایج قابل قبولی دست یافت .

نورپردازی محیطی :

با استفاده از چند آویز فلورسنت ، لایه یکنواختی از نور متوسط برای بیشتر فضا فراهم می شود .

نورپردازی موضعی :

تمامی میزهای کار به وسیله نور مخفی فلورسنت زیر کابینتی نصب شده در قسمت فوقانی میز ، از روشنایی کارکردی لازم بهره مند می شوند. استفاده از چراغ های مطالعه با بازوی متحرک برای ایجاد روشنایی هم تراز چشم و روشن ساختن چهره افراد ، برای نورپردازی این مکان لازم است .

نورپردازی تاکیدی :

استفاده از چراغ های تابنده نور جهت نورپردازی تابلوها و آثار هنری پیشنهاد می شود .

طراحی نورپردازی دفاتر باز

طراحی نورپردازی اتاق کنفرانس :

اتاق های کنفرانس مکانی برای انجام مبادلات کلامی میان گروهی از افراد است که در آنجا یکدیگر را ملاقات می کنند . در اکثر این اتاق ها اصلی ترین کار ، خواندن و نوشتن بر روی میز کنفرانس است .

سخنرانی هایی که همراه با ابزارهای تصویری انجام می شود هم ، از دیگر کارآیی های مربوط به این فضا است . بنابراین نورپردازی مناسب چهره افراد پشت میز کنفرانس ، و نیز تامین روشنایی کافی خود میز کنفرانس مهمترین امر در نورپردازی آن به شمار می رود .

نورپردازی محیطی :

استفاده از چراغ های روشنایی توکار بر بالای لبه های میز کنفرانس و بالای صندلی ها ، اضافه بر فراهم کردن نور محیطی لازم برای کل فضا ، خصوصاً محیط پیرامونی اتاق ، چهره افرادی که پشت میز نشسته اند را هم روشن می کند .

نورپردازی موضعی :

برای روشنایی بخشیدن به میز کنفرانس دو رشته چراغ چند شاخه ای که دو طرف خط تقارن عرض میز قرار گرفته اند مناسب به نظر می رسند .

طراحی نورپردازی در اتاق کنفرانس
طراحی نورپردازی در اتاق کنفرانس

بنابراین به طور کلی باید بیان کرد که : نور تاثیر به سزایی بر کار و  احساس کارمندان و مراجعه کنندگان دارد . در نتیجه طراحی نورپردازی مناسب یکی از ضروریات هر کسب و کار موفق می باشد .

یک طراح باید مسائلی چون : طول عمر لامپ ها ، رنگ نور ، هزینه ، چگونگی تعمیرات ، هماهنگی با نور روز ، راندمان سیستم و ….. را در نظر داشته باشد .

[porto_block id=”17769″ name=”interordecorationrelatedproducts”]

تحریریه به تام