نورپردازی ؛ ترفندهای دکوراسیون مربوط نورپردازی و نقش نور در طراحی داخلی خانه

 نورپردازی داخلی برای ساختمان ها : فضا توسط نور تعریف شده است. . چشم ما برای دیدن اشکال در نور ساخته شده و هنر معماری نمایش استادانه، صحیح و با شکوه حجم ها  و شکل های مختلف در نور می باشد. تکنیک های ساده طراحی می تواند اثر یک ساختمان را تقویت کند و آن را شادتر، سالم تر و سازنده تر بنماید.

نورپردازی با توجه به کاربرد و فعالیت هایی که در اتاق صورت می گیرد

در ابتدا به تعیین مقدار نور هر اتاق و فضاهای داخل اتاق نیاز می باشد. میزان این نور به فعالیت های فضایی و خصوصی یا عمومی بودن فضا بستگی دارد. شما می توانید سطح نور را به عنوان یک لیست برنامه ریزی کنید. به طور مثال

نور بیشتر:

اتاق

آشپزخانه

دفتر کار

فروشگاه

کلاس درس

نور کمتر:

اتاق خواب

اتاق تلویزیون

گاراژ

کمد

سرویس بهداشتی

نورپردازی
نورپردازی

به عنوان یک نمونه کتابخانه عمومی سیاتل دقت کافی برای نورپردازی را در نظر گرفته و با استفاده از نورپردازی به ایجاد ویژگی های لازم برای هر فضا پرداخته است. تمام دیوار و سقف اتاق یک شبکه از پنجره هایی است که فضایی روشن و عمومی ایجاد کرده است. فضای قفسه کتاب ها با چراغ هایی قابل تنظیم کنترل می شود. خدمات و اتاق های گالری دارای نور کم تری هستند که آن ها را خصوصی تر می کند.

نمونه دیگر خانه اپرای پاریس است که از فضای تاریک استفاده می کند. راه پله بزرگ معروف آن روشن و عمومی است، اما به آرامی به یک راهرو تاریک به طرف سالن اصلی می رود.

ترتیبات فضاها باید نیازهای روشنایی را به منظور ایجاد یک روند مرتبط برآورده کنند. با طراحی یک نمودار کلی از نیازهای نورپردازی فضاها و چگونگی ارتباط آن ها با یکدیگر می توان فضاهای عمومی و خصوصی ساختمان ها را گروه بندی و مشخص نمود.

 

انواع منابع نور برای نورپردازی داخلی ساختمان ها

امروزه نورپردازی نقش مهمی در طراحی داخلی هر ساختمانی ایفا می کند. نورپردازی مناسب می تواند فضایی بسیار چشم نواز و رویایی را به وجود آورد. دکوراسیون بیشتر خانه ها ترکیبی از رنگ های گرم و سرد است. بنابراین نورپردازی باید به گونه ای باشد که تمام رنگ ها به زیبایی نمایان شوند. بنابراین شناخت انواع نورپردازی و استفاده ترکیبی از انواع لامپ ها بسیار مهم است.

نور محیطی یا عمومی

این نور رایج ترین منبع نور می باشد. نوری با تابش ملایم که تمام فضای شما را پوشش می دهد. لامپ های محیطی اغلب از سقف آویزان می شوند و یا در وسایل نوری نصب شده در سقف به کار می روند. همچنین می توانید از یک سری لامپ توکار، دیوارکوب و برای سقف های بلند از لوسترها و آویزها در نورپردازی فضای تان استفاده کنید.

نورپردازی
نورپردازی

نور وظیفه ای یا کانونی در نورپردازی

این نور کوچک تر و متمرکزتر از نور عمومی است و بر یک فضای به خصوص مانند یک میز کار و یا نقاشی بر روی دیوار متمرکز می شود. این لامپ ها را می توان به راحتی روشن یا خاموش کرد و در فضاهای دیگر در اتاق تاثیر چندانی نخواهند داشت. نورپردازی وظیفه ای، زمانی که کاری را انجام می دهید که نیاز به نور بیشتری دارد، مثل مطالعه کردن، آشپزی کردن، نوشتن، دوختن و بسیاری چیزهای دیگر به بینایی شما کمک می کند. نور وظیفه ای فقط زمانی خوب کار می کند که به عنوان یک نور متضاد استفاده شود؛ برای مثال اگر شما اتاقی کم نور دارید که یک چراغ رومیزی در آن روشن است مفیدتر خواهد بود.

نور ترکیبی در نورپردازی

نور ترکیبی یا نورپردازی معماری ، طراحی و معماری واقعی فضای خاصی مانند یک دیوار یا سقف را نمایش می دهد. این روش نورپردازی به دلیل ایجاد نور غیر مستقیم محیطی و روح بخشی به معماری طرفداران بسیاری دارد. بافت های داخلی جالب مانند آجر و یا سنگ برای پیاده سازی این مدل روشنایی مناسب می باشند.

پنجره ها می توانند به عنوان یک نور محیطی، وظیفه ای و یا ترکیبی باشند. اندازه پنجره و عمق قاب اطراف آن می تواند نور را متمرکز کند و یا اجازه تابیدن بدهد. با توجه به نیاز هر فضا باید نور مناسب برای آن طراحی و به کار برده شود.

نورپردازی
نورپردازی

تعیین نیاز نور روزانه در نورپردازی

ساختمان ها به مقدار قابل توجهی از نور را روزانه از طریق پنجره ها دریافت خواهند کرد. به طور متوسط یک اتاق ​​نیاز به یک پنجره با طول و عرضی به اندازه نصف طول و عرض اتاق نیاز دارد. این قانون به عنوان یک قاعده کلی به کار می رود.

برای طراحی معماری یک ساختمان بهتر است یک لیست از اتاق ها و فضاها و نور روزانه مورد نیازشان را تهیه کنید.

نیاز به پنجره های بیشتر در نورپردازی

لابی

دفتر کار

کلاس

نیاز به پنجره های کمتر در نورپردازی

تئاتر

کمد

سرویس بهداشتی

در این مورد نیز، توجه به فعالیت هایی که قرار است در هر اتاق انجام گردد، ضروری است. در فضاهای خصوصی باید از پنجره کمتر و یا حداقل شیشه غیر شفاف استفاده گردد. در اتاق هایی که فعالیت های داخل آن نیاز دارند تا تمام اتاق خاموش باشد، مانند یک تئاتر، نباید پنجره ای وجود داشته باشد. فضاهای دیگر مانند لابی نیاز بیشتری به پنجره دارند.

برخی فعالیت ها در شب نیاز به چراغ و لامپ دارند که در این مواقع باید مطمئن شوید که در هنگام روز نور خورشید به اندازه کافی وارد می شود و شب ها چراغ مناسب وجود داشته باشد.

نوری که از پنجره وارد می شود باعث صرفه جویی در هزینه های انرژی می گردد. اما علاوه بر این، پنجره ها نقش بزرگتری را بازی می کنند. ساکنان خانه با توجه به تغییرات نور ورودی در روز و با توجه به زمان روز و فصل از سال با محیط زیست خود در ارتباط می باشند. نحوه و میزان ورود نور فضا را تحت تاثیر قرار می دهد و محیط داخلی را به محیط زیست مرتبط می سازد. نور روز برای فضای ساختمان و به خصوص ساکنان بسیار سالم و دلپذیر می باشد.

 

[porto_block id=”17769″ name=”interordecorationrelatedproducts”]

تحریریه به تام