مقایسه بلوک سبک پومیس و بلوک سبک لیکا

بلوک لیکا و مشخصات آن

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

نه فقط در کلینیک ساختمانی به تام، در بسیاری از منابع اینترنتی دیگر واژه بلوک سبک پومیس و بلوک سبک لیکا معمولاً در کنار یکدیگر آورده می‌شوند و این موضوع انتخاب بین آنها را برای پیمانکاران و صاحب پروژه سخت می‌کند. این موضوع حتی برای خود ما به عنوان یک شرکت تخصصی هم چالش برانگیز است و اغلب با مشتریان خود در این مورد بحث زیادی داریم. این موضوع باعث شد که بحث بررسی و مقایسه بلوک سبک پومیس و بلوک سبک لیکا به ذهنم بزند تا کاربران راحت‌تر بتوانند بین این دو گزینه، بهترین انتخاب ممکن را داشته باشند.

 البته قبل از هر چیزی محصولات ما را در بخش آجر و بلوک ببینید تا دیدگاه اولیه نسبت به آنها داشته باشید.

بلوک سبک پومیس چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

قبل از هر چیزی اجازه دهید که بلوک پومیس را معرفی کنیم. اصطلاح پومیس از کلمه انگلیسی pumice برگرفته شده است که به معنی پوکه معدنی طبیعی است. این موضوع نشان می‌دهد که در ساخت بلوک سبک پومیس از پوکه معدنی سبک استفاده می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که وزن بلوک نسبت به بلوک‌های سیمانی معمولی کمتر باشد و به همین دلیل از آنها به عنوان بلوک سبک یاد می‌شود.

فرایند ساخت بلوک سبک پومیس است به این شکل است که دانه‌های پوکه معدنی به اندازه دانه ماسه سنگ خرد شده و به ماسه سنگ اضافه می‌شود. از این مرحله به بعد آماده سازی بتن و روند ساخت بلوک همانند بلوکهای سیمانی است که مطمئناً همه شما به شکل‌های مختلف با آن آشنا هستید و نیازی به توضیح آن نیست. قرار گرفتن دانه‌های پوکه در ساختار بلوک باعث تغییر ویژگی‌های ساختاری و مشخصات فنی بلوک می‌شود.

بلوک سبک لیکا چیست و چگونه ساخته می‌شود؟

بلوک سبک لیکا تقریباً ویژگیها و مشخصات بسیار نزدیکی به بلوک پومیس دارد و همین موضوع باعث اشتباه بین آن‌ها می‌شود. در ساخت این بلوک‌ها از دانه لیکا استفاده می‌شود. لیکا چیست؟ لیکا یک نوع سبکدانه صنعتی ساخته شده از دانه‌های رس است که از طریق انتقال داده‌ها به داخل دستگاه و تبدیل آنها به سبک دانه ساخته می‌شود. همانند مورد قبل، در این حالت هم دانه‌های لیکا با دانه‌های ماسه سنگ ترکیب می‌شوند.

روند تولید دانه لیکا به این صورت است که خاک رس به دستگاه مخصوص آن انتقال داده شده و همزمان به عمق آب، فشار زیاد، حرارت بالا و گردش سریع دستگاه داده می‌شود. همزمان بخش‌های تبخیر پذیر دانه‌های ریز تبخیر می‌شوند و در نتیجه دانه‌ها متخلخل و هم مانند پوکه معدنی تولید می‌شود. با انتقال این دانه‌ها به داخل بتن، بلوک سبک لیکا تولید می‌شود.

 ابعاد بلوک لیکا

مزایای بلوک سبک پومیس

برای آشنایی بیشتر با بلوک پومیس، لازم است که چند مورد از مزایای آن را ذکر کنیم تا کاربران دلیل استفاده بیش از حد آن را درک کنند:

 • قیمت پایین‌تر: پوکه معدنی ارزان‌تر است و به کاهش قیمت بلوک کمک می‌کند.
 • جذب رطوبت پایین: ساختار بلوک پومیس تمایل چندانی به جذب رطوبت ندارد و وزن آن ثابت می‌ماند.
 • مقاومت بالا در برابر حرارت: دانه‌های پومیس یا همان پوکه معدنی از سنگ آذرین آتشفشان ساخته می‌شوند و تمامی مواد سوختنی آن‌ها قبلاً از بین رفته‌اند.
 • مقاومت در برابر صوت: متخلخل بودن و قرار گرفتن هوا در بین آن مانع از عبور صوت در این بلوک‌ها می‌شود.

مزایای بلوک سبک لیکا

در مقایسه این دو بلوک تا حدود زیادی ویژگی‌های آنها به یکدیگر شبیه است و به همین دلیل مزایای آنها هم تقریباً در یک سطح قرار دارد. بنابراین باید انتظار داشته باشیم که مزایای بلوک سبک لیکا شامل موارد زیر شود:

 • تنوع در اندازه بلوک
 • جذب رطوبت پایین
 • مقاومت بالا در برابر حرارت
 • مقاومت بالا در برابر صوت
 • کاهش وزن سازه

معایب بلوک سبک پومیس و بلوک سبک لیکا

اگر بخواهیم نگاهی منصفانه به هر دو نوع بلوک داشته باشیم شاید کمتر موردی پیدا شود که به عنوان عیب و ایراد در آنها شناخته شود. اما در هر صورت با توجه به شرایط بهینه و ایده آل، چند ایراد زیر به هر دو نوع بلوک وارد است:

 • شکننده بودن بلوک: وجود تخلخل در ساختار هردو بلوک باعث می‌شود که استحکام مکانیکی آنها نسبت به بلوک‌های سیمانی کمتر باشد، این مقدار از لحاظ استاندارد مشکل ساز نیست.
 • نفوذ رطوبت: اگرچه حالت پایین جذب رطوبت در این بلوک‌ها باعث می‌شود که عملاً رطوبت در ساختار آنها باقی نماند، اما این بلوک‌ها رطوبت زیاد را از ساختار خود عبور می‌دهند و به همین دلیل در طبقه‌های پایین و در مناطق مرطوب کمتر استفاده می‌شوند.
 • عدم امکان استفاده از ضایعات: معمولاً هر دو نوع بلوک بعد از شکسته شدن کاربرد چندانی در حوزه ساخت و ساز ندارند و همین موضوع باعث می‌شود که ضایعات آنها بیشتر باشد.
 • قیمت بالاتر نسبت به بلوک سیمانی: به نظر ما تحت عنوان یک شرکت فنی و با سابقه در این زمینه، قیمت بالاتر این بلوک‌ها نسبت به بلوک‌های سیمانی مسئله چندان حادی نیست و با توجه به شرایط ساخت آنها قابل توجیه است.

بلوک سبک لیکا

مشخصات فنی بلوک سبک پومیس

برای درک بهتر مزایا و معایب این بلوک‌ها و تکمیل کردن مقایسه آنها از جهات مختلف، لازم است که مشخصات فنی آنها بر اساس چند معیار متفاوت آورده شود تا بتوانید راحت‌تر  آنها را با یکدیگر مقایسه کنید. این معیارها عبارتند از:

 • وزن حجمی بلوک: بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب.
 • مقاومت خمشی بلوک سبک پومیس: ۴۷ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع.
 • مقاومت فشاری بلوک: بین ۳۰ تا ۶۰ کیلوگرم بر هر سانتی متر مربع.
 • ضریب هدایت حرارتی: 2 کیلو کالری در هر متر در ساعت.
 • مقاومت صوتی: میزان مقاومت صوتی برای بلوک سبک پومیس ۴۱ دسی بل است.

مشخصات فنی بلوک سبک لیکا

بعد از معرفی مشخصات فنی بلوک سبک پومیس، در انتهای این مطلب باید به ذکر مشخصات فنی بلوک سبک لیکا بپردازیم که امکان مقایسه آنها با یکدیگر فراهم باشد. همانطور که در ابتدای متن ذکر شد، بین این دو گروه از لحاظ مشخصات فنی تفاوت بسیار زیادی وجود ندارد؛ به طوری که می‌بینیم:

 • وزن پایین: وزن بلوک سبک لیکا با توجه به اندازه آن متغیر است و معمولاً بلوکه های بزرگ‌تر وزن بیشتری دارند؛
 • ضریب هدایت حرارتی: بتن استفاده شده برای ساخت بلوک لیکا دارای ضریب هدایت حرارتی W/mk 17 که همین مقدار را به بلوک انتقال می‌دهد.
 • مقاومت صوتی: مقاومت صوتی گزارش شده برای دیوار ساخته شده با این بلوک‌ها ۵۱ دسی بل است.
 • مقاومت در برابر آتش و حرارت: تحمل آتش مستقیم تا ۴ ساعت.
 • مقاومت فشاری بلوک: ۲۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع.
 • پایداری و مقاومت شیمیایی: بلوک لیکا در pH خنثی تولید شده و مواد شیمیایی تاثیری بر آن ندارد.
 • میزان جذب آب: کمتر از ۱۸ درصد.

مقایسه قیمت بلوک‌ها

یکی دیگر از معیارهای مدنظر ما برای مقایسه بلوک سبک پومیس با بلوک سبک لیکا، مقایسه قیمت آنها با یکدیگر است. در بخش معرفی این دوقلو ذکر شد که بلوک پومیس با استفاده از پوکه معدنی و طبیعی ساخته شده و هیچ مرحله پیش ساختی برای آن وجود ندارد. این در حالی است که در مورد بلوکه لیکا لازم است که دانه‌های رس ابتدا فرآوری شده و سپس با کمک آن بلوک ساخته شود. این موضوع باعث می‌شود که قیمت بلوک سبک پومیس در بازار کمتر از قیمت بلوک سبک لیکا باشد.

 قیمت بلوک لیکا

امیدواریم که این مطلب اطلاعات کافی برای انتخاب بهترین گزینه برای ساخت و ساز در اختیار شما گذاشته باشد. اگر به اطلاعات تکمیلی بیشتری نیاز دارید، از طریق تماس با ما، سؤالات خود را از کارشناسان کلینیک ساختمانی به تام بپرسید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row row_padding_top=”20″ row_padding_bottom=”20″][vc_column][vc_column_text]

پیشنهاد می کنیم این محصولات را نیز مشاهده کنید:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column]

[/vc_column][/vc_row]

tamep2