کاربرد سرامیک سایز بزرگ در نمای بیرونی ساختمان

کاربرد سرامیک اسلب در نمای بیرونی ساختمان

سرامیک سایز بزرگ به عنوان یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی شناخته می‌شود که از آن در بخش‌های مختلف یک ساختمان استفاده می‌شود. این قابلیت سرامیک سایز بزرگ باعث می‌شود، پیمانکاران و صاحب‌خانه‌ها با دید وسیع‌تری به انتخاب سرامیک بپردازند و گزینه بیشتری در اختیار داشته باشند. سرامیک سایز بزرگ را می‌توان از جهات مختلفی مورد بررسی قرار دارد و هر کدام از این ویژگی‌های این سرامیک، کاربرد آن را در صنایع مختلف امکان پذیر کرده است. به‌عنوان‌مثال، سایز بزرگ سرامیک سایز بزرگ باعث می‌شود که نظافت آنها به راحتی صورت گیرد و زیبایی و یکپارچگی خاصی در نمای آنها مشاهده شود.

کاربرد سرامیک سایز بزرگ یا اسلب را در اتاق نشیمن (طراحی فضای نشیمن با سرامیک اسلب)، لابی و ورودی ساختمان (کاربرد سرامیک اسلب در لابی و ورودی ساختمان) و حمام دستشویی (کاربرد سرامیک اسلب در حمام و سرویس بهداشتی) بررسی کردیم و مشاهده کردیم که این خصوصیات تا چه اندازه می‌تواند نیاز یک طراح دکوراسیون را برآورده کند. اما نمای ساختمان یکی دیگر از قسمت‌های کاربرد سرامیک سایز بزرگ است که می‌تواند طراحی و معماری کلی یک ساختمان را تحت تأثیر قرار دهد. نمای ساختمان فقط جنبه تزئینی و زیبایی ندارد و بر استحکام و پایداری یک سازه نیز مؤثر است؛ بنابراین اهمیت این موضوع می‌تواند بسیار بالا باشد.

در ادامه به کاربرد سرامیک سایز بزرگ در طراحی نمای بیرونی یک ساختمان خواهیم پرداخت و عوامل مؤثر بر انتخاب این نوع سرامیک را مورد بررسی قرار می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

دلیل استفاده از سرامیک سایز بزرگ در نمای ساختمان

سرامیک سایز بزرگ فارغ از اندازه بزرگ خود، قابلیت‌های متنوع و مختلفی دارد که آن را به مصالحی همه کاره تبدیل کرده است. این قابلیت‌ها به معنی کاربرد این سرامیک در نمای قسمت‌های مختلف یک منزل است که چند مورد از آنها را بررسی کردیم. اما برای استفاده از سرامیک سایز بزرگ در نمای ساختمان، می‌توان از چند جنبه آن را مورد بررسی قرار داد که عبارت‌اند از:

جنبه زیبایی‌شناختی و دکوراسیون

سرامیک سایز بزرگ از مواد طبیعی ساخته می‌شود و تنها روش ساخت آن به صورت مصنوعی و تحت شرایط کنترل شده صورت می‌گیرد. این مواد طبیعی به سازنده سرامیک این امکان را می‌دهد که طرح‌های کاملاً طبیعی مانند سنگ‌های طبیعی و آهکی تولید کند. این طرح‌ها به حدی طبیعی هستند که امکان تشخیص آنها از فاصله دور وجود ندارد و تنها از نزدیک قابل تشخیص هستند. در ضمن تنوع رنگی بالا در سرامیک‌های سایز بزرگ این قابلیت آنها را تقویت می‌کند.

اما نکته دیگری که به استفاده از سرامیک سایز بزرگ در نمای ساختمان و طراحی معماری آن کمک می‌کند، قابلیت چاپ بر روی آن است. بسیاری از طراحان مجتمع‌های مسکونی دوست دارند یک طرح بزرگ بر روی نمای ساختمان کار کنند؛ یا شرکت‌های بزرگ مایل‌اند که از برند یا لوگوی خود در نمای سرکت استفاده کنند؛ قابلیت چاپ بر روی سرامیک‌های اسلب این شانس را به آنها می‌دهد و می‌توانند با خیال راحت طرح یا نوشته خود را ایجاد کنند.

سرامیک سایز بزرگ را باید ساخته دست بشر نامید و باید اذعان کرد که نسبت به مصالح طبیعی از تنوع رنگی بسیار بیشتری برخوردار است. این تنوع در طرح و رنگ باعث می‌شود که امکان ایجاد طرح‌های یکدست و یکنواخت برای طراحان فراهم شود. این در حالی است که سایر مصالح نماکاری از این خصوصیت برخوردار نیستند.

جنبه زیبایی شناختی در سرامیک سایز بزرگ

استحکام در برابر تغییرات هوا

نمای بیرونی ساختمان در معرض هوای آزاد قرار دارد و طبیعی است که بیشترین تغییرات دمایی و شرایط آب و هوایی را تجربه کند. این باعث می‌شود که انتخاب پوشش مناسب برای نمای بیرونی اهمیتی دوچندان پیدا کند و مصالح استفاده شده باید شرایط لازم را داشته باشند. یکی از قابلیت‌های چشمگیر سرامیک سایز بزرگ، مقاومت آن در برابر پوسته پوسته شدن است. معمولاً کاشی‌ها و سرامیک‌هایی که تحت شرایط دمای سرد و گرم قرار می‌گیرند به سرعت پوسته پوسته می‌شوند.

لایه لعاب یکپارچه و نفوذناپذیر سرامیک سایز بزرگ نیز مزید بر علت شده و مانع از یخ زدگی قسمت‌های داخلی بتن و سرامیک می‌شود. این لایه لعاب از ورود آب به لایه‌های زیرین سرامیک جلوگیری می‌کند و در شرایط دمایی سرد مانع از یخ زدن بافت سرامیک سایز بزرگ می‌شود. یخ زدگی یکی از اصلی‌ترین عوامل فروپاشی سنگ‌های طبیعی است.

[irp posts=”7444″ name=”سرامیک پرسلانی : راهنمایی برای پاسخ به سوالات شما در مورد سرامیک پرسلانی و ویژگی های آن”]

جلوگیری از نفوذ رطوبت

سطح سرامیک سایز بزرگ با یک لایه لعاب پوشش داده شده است که در برابر نفوذ آب و سایر مواد مایع عایق است. این لایه مستحکم از ورود آب به دیوار و لایه‌های بتنی جلوگیری می‌کند و مانع تأثیرپذیری آن می‌شود. از طرفی نفوذ آب می‌تواند وزن یک سازه را بالا ببرد و تأثیر منفی بر استحکام سازه اولیه داشته باشد. بنابراین این لایه لعاب از تجمع آب در بخش‌های داخلی دیوارها جلوگیری می‌کند.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی

شهرهای بزرگ و صنعتی عموماً با هوای آلوده مواجه هستند و این آلودگی در روزهای بسیاری از سال ماندگار است. ورود این مواد آلاینده مانند گوگرد و دی اکسید کربن به جو اگر با بارش باران توأم شود، منجر به تولید باران‌های اسیدی می‌شود که بسیار خورنده و مضر است. امروزه باران‌های اسیدی باعث تخریب بسیاری از نماهای مرمری ساختمان و مجسمه‌های مرمری می‌شود و حتی در برخی موارد به ضربه بزگی به ساختار آن سازه منجر می‌شود.

سرامیک سایز بزرگ نسبت به مواد شیمیایی و باران‌های اسیدی بسیار مقاوم است و بودن در برابر آن مشکلی برای بافت آن ایجاد نمی‌کند. عدم نفوذ باران اسیدی از یک طرف و مقاوم بودن این لعاب شیشه‌ای باعث می‌شود که این سرامیک استقامت بالایی از خود نشان دهد. البته سطح صاف و براق سرامیک نیز از تجمع گردو غبارهای آلاینده جلوگیری می‌کند و به راحتی جدا می‌شود.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی در سرامیک سایز بزرگ

نظافت راحت‌تر

در مطالب قبلی به مزیت اندازه بزرگ سرامیک سایز بزرگ و تأثیر آن بر نظافت پرداختیم، اما نظافت این سرامیک فقط وابسته به سایز بزرگ آن نیست و عواملی دیگر مانند جنس سرامیک و لعاب سطح آن نیز در این موضوع دخیل هستند. معمولاً کسی به نظافت نمای بیرونی ساختمان اهمیت نمی‌دهد؛ اما خصلت سرامیک باعث می‌شود که بعد از هر بار نظافت، به جلا و زیبایی قبلی آن برگردد. بنابراین نظافت مداوم این سرامیک در طول سال توسط شرکت‌های سازنده توصیه می‌شود.

اگرچه توصیه می‌شود که سطح سرامیک سایز بزرگ به طور منظم نظافت شود، اما کیفیت بالایی این سرامیک‌ها و لعاب صیقلی آن باعث می‌شود که پاک شدن مواد آلاینده به راحتی صورت گیرد. درواقع گرد و غبار مجتمع شده بر روی نمای ساختمان به کمک باد تمیز می‌شوند و حتی باران فصلی نیز می‌تواند گزینه خوبی برای نظافت سرامیک سایز بزرگ باشد.

[irp posts=”4782″ name=”راهنمای کامل نحوه انتخاب و خرید سرامیک”]

اندازه بزرگ

بزرگ‌ترین خصلت سرامیک سایز بزرگ، اندازه بزرگ آنها در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی قابل استفاده در نمای ساختمان است. سایز بزرگ این سرامیک باعث می‌شود نمایی یکپارچه و یکدست در ساختمان ایجاد شود و زیبایی آن جلوه بیشتری داشته باشد. اما کمک مهم دیگری که اندازه سرامیک سایز بزرگ به پیمانکاران می‌کند، سرعت عمل در پایان پروژه است. زمان نصب سرامیک‌های با سایز بزرگ‌تر نسبت به سرامیک‌های کوچک‌تر بسیار کمتر است و این می‌تواند سرعت انجام پروژه را بسیار بالا ببرد. از طرفی سرعت در انجام نماکاری ساختمان به معنی روزهای کمتر کار است که درنهایت می‌تواند به کاهش هزینه‌های کلی ساخت و ساز منجر شود.

اندازه بزرگ در سرامیک سایز بزرگ

مقاوم در برابر خورشید و حرارت

با وجود قابلیت‌های متعدد، سرامیک سایز بزرگ از لحاظ ایمنی نیز در سطح قابل اطمینانی قرار دارد. این سرامیک‌ها در برابر نور خورشید بسیار مقاوم هستند و این بهترین خبر برای پیمانکاران نمای ساختمانی است. هرگاه ماده‌ای نسبت به نور و حرارت خورشید مقاوم باشد، بدین معنی است که با سرعت بسیار کمتری نمای و جلوه اولیه خود را از دست می‌دهد و می‌تواند طول عمری فراتر از تصور داشته باشد.

اما جنبه ایمنی سرامیک سایز بزرگ فقط به مقاومت در برابر خورشید برنمی‌گردد و این سرامیک در برابر حرارت و آتش سوزی نیز بسیار مقاوم است. در بسیاری از سازه‌های بزرگ مشاهده شده است که نمای بیرونی به دلیل حرارت بالا از بین رفته و یا تغییر رنگ شدید داده است و نیاز به جایگزینی دارد. اما سرامیک سایز بزرگ برخلاف این مصالح، در برابر حرارت بالا مقاوم است و تغییر رنگ نمی‌دهد. سرامیک سایز بزرگ می‌تواند محدوده دمایی بین 20 تا 100 سانتی‌گراد را به خوبی تحمل کند و حتی پوسته پوسته نیز نشود.

سرامیک سایز بزرگ با قابلیت‌های فوق می‌تواند انتخابی ایده آل برای نما یا دکوراسیون یک ساختمان باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید سرامیک سایز بزرگ، با ما در کلینیک ساختمانی بهتام همراه باشید.

tamep2