کابینت آشپزخانه ؛ چه کابینتی مناسب سبک و طراحی آشپزخانه شماست ،مدرن یا کلاسیک؟
0

آشپزخانه در فضای هر خانه به عنوان قلب خانه در نظر گرفته میشود و دقت به دکوراسیون آشپزخانه‌و انتخاب بهینه و مناسب کابینت آشپزخانه بسیار حائز اهمیت می باشد. طراحی فضای حرفه ای و عالی باعث انگیزه و انرژی کافی برای انجام کار می شود.

آشپزخانه باید در ارتباط نزدیک و تنگاتنگ با غذاخوری و ورودی باشد.برای تهیه غذا و روی سطح میزها باید جای کافی وجود داشته باشد . برای هر مرکز کار ، یک پریز جداگانه لازم است. وجود تهویه در آشپزخانه‌ضروری می باشد . تهویه هم به صورت مصنوعی و هم به صورت طبیعی تامین می شود. آشپزخانه‌باید در ارنباط نزدیک با سرویس بهداشتی باشد. جهت باز شدن درهای کابینت ، بایستی خلاف جهت جهت حرکت شخص در آشپزخانه‌باشد. آشپزخانه‌بهتر است در نمای شمالی طراحی شود. امروزه علاوه بر در نظر گرفتن کارآیی درآشپزخانه، به زیبایی این فضا نیز به طور قابل توجهی دقت می شود. در این زیبایی کابینت ها نقش مهم و اساسی را ایفا می کنند.

اشکال مختلف آشپزخانه و کابینت آشپزخانه مناسب آن

 • آشپزخانه OPEN: در این آشپزخانه‌امکان مشاهده قسمت های دیگر خانه وجود دارد.
 • آشپزخانه L : مثلث کار قابلیت عملی برای اپن شدن دارد.
 • آشپزخانه V : مثلث کار در آن دارای سه ضلع عمود بر هم است.. از یک ضلع می توان برای اپن کردن آشپزخانه‌استفاده کرد.
 • آشپزخانه خطی : همه وسایل در یک خط قرار می گیرند. در این حالت مثلث کار وجود ندارد.
 • آشپزخانه کریدوری : وسایل در دو طرف چیده می شوند و امکان اپن شدن آن بسیار کم است.
 • آشپزخانه شبه جزیره ای : از یک طرف کاملا باز و از طرف دیگر به نحوی بسته است . اطراف آن نیز بسته است.
 • آشپزخانه جزیره ای : در آن یکی از قسمت های سه گانه مثلث کار که معمولا قسمت پخت است ، به صورت جزیره ای مستقل در وسط آشپزخانه‌قرار می گیرد. البته جزیره می تواند شامل قفسه ، لگن ظرفشویی ، میز کار ، میز غذاخوری ، وکباب پز باشد .

آشپزخانه

کابینت آشپزخانه :

با توجه به طراحی آشپزخانه، کابینت های مناسب در نظر گرفته می شود. با وجود کابینت های مناسب ، وسایل بهتر جاساز شده و زیبایی نیز به فضا آورده می شود.

کابینت از نظر جنس و متریال در دو نوع چوبی و فلزی طراحی و ساخته می شود. در انتخاب ، به دلیل جلوگیری از زنگ زدگی و پوسیدگی و همچنین استحکام بیشتر ، باید فلزات رنگی و صفحات مرغوب چوبی استفاده شود. محل وسایلی مانند یخچال باید طوری طراحی شود که تعمیر و نظافت آن و اطراف آن به راحتی امکان پذیر باشد.

کابینت ها به دو صورت زمینی و دیواری ساخته می شوند.

به منظور تسلط مصرف کننده بر قفسه ها ، عمق بخش زمینی 50 تا 60  و دیواری 30 تا 40 سانتی متر در نظر می گیرند. ارتفاع قفسه ها نیز باید طوری باشد که شخص بدون ایستادن روی پنجه پا ، اشیاء را بردارند.

اصولا روی کابینت را با صفحاتی از جنس سنگ یا MDF با روکش ملامینه ، می پوشانند.

تقسیم بندی کابینت از نظر سبک طراحی داخلی

 • کلاسیک
 • مدرن

 

 کابینت آشپزخانه کلاسیک

در مدل کلاسیک ، کابینت آشپزخانه بیشتر به صورت تمام چوبی و گاهی ترکیب چوب و شیشه یا فلز طراحی می شود . در این سبک می توان به حکاکی روی درب ها ، تاج های ابزارخورده متنوع و سر ستون های منبت کاری شده اشاره کرد. در سبک کلاسیک کابینت آشپزخانه‌از رنگ سفید ، که موجب شاداب و زیباتر شدن فضا می شود ، بیشتر استفاده می کنند. در سبک کلاسیک می توان از بکارگیری کابینت هایی با ارتفاع و عمق های متفاوت ، ویترین ها ، و شلف های متنوع نام برد. چهارچوب های قابل رویت از دیگر خصوصیات این سبک می باشد.

کابینت آشپزخانه مدرن

در سبک مدرن کابینت طرح و رنگ های متنوع بکار می رود. ارتفاع بلند و کشیده ، درهای ساده و تخت  ، وچهارچوب های غیر قابل رویت از ویژگی های کابینت های مدرن می باشد. دستگیره های ساده و گاهی بدون دستگیره و دارای بازشوی مگنتی از ویژگیهای سبک مدرن می باشد.

آشپزخانه
آشپزخانه

 کابینت MDF  :

MDF ، پر مصرف ترین متریال کابینت می باشد . در برابر رطوبت هوا و حرارت مقاوم هستند.

انواع کابینت چوبی MDF :

کابینت های چوبی MDF به 4 دسته تقسیم می شوند:

کابینت MDF گلاس : یکی از بهترین انواع MDF است. این متریال دارای پوششی براق هستند . ظاهری بسیار شیک و زیبا دارند. از تنوع رنگی زیادی برخوردار هستند و به راحتی تمیز می شوند. البته قیمت آنها نسبت به دیگر متریال ها بالا می باشد.

کابینت  PVC :

در این کابینت ها بیشتر از ورق های MDF با روکش پی وی سی استفاده می گردد.

 • ورق های پی وی سی طرح ها و رنگ های متنوعی  دارند .
 • نگهداری ، ساخت و نصب آنها نسبت به بقیه آسانتر است.
 • به علت تجزیه ناپذیر بودن در طبیعت به محیط زیست آسیب می رسانند.
 • استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

طراحی داخلیکابینتکابینت MDF گلاسکابینت PVCکابینت آشپزخانهکابینت آشپزخانه کلاسیککابینت آشپزخانه مدرنکابینت چوبی

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X