گاز رومیزی مورد نیاز خود را با توجه به چه مواردی انتخاب کنیم؟

گاز رومیزی

گاز رومیزی یکی از اجزای اصلی آشپزخانه است که علاوه بر کارایی آن در پخت و پز، تأثیر بسزایی در تکمیل طراحی دکوراسیون آن دارد. آشپزخانه به عنوان قلب یک ساختمان شناخته می‌شود و بسیاری از صاحب‌خانه‌ها ترجیح می‌دهند که نهایت سلیقه خود را در این بخش اعمال کنند. با توجه به اینکه آشپزخانه به مانند ویترین امکان نشان دادن سلیقه بانوان و خانواده را دارد، در انتخاب تجهیزات مختلف آن، مانند اجاق گاز، ماشین لباسشویی، هود آشپزخانه و غیره حساسیت بالایی به خرج می‌دهند و تلاش می‌کنند از بهترین محصول و بهترین برند برای آن استفاده کنند.

با توجه به اینکه ما زمان زیادی از طول روز خود را در آشپزخانه و جلوی اجاق گاز صرف می‌کنیم، مهم است که یک اجاق گاز رومیزی مناسب انتخاب کنیم. راه‌ها و شیوه‌های مختلفی برای انتخاب گاز صفحه‌ای یا گاز رومیزی وجود دارد و توجه به عوامل مختلف می‌تواند راهکار مناسبی در انتخاب این محصولات باشد. گازهای رومیزی وسایلی هستند که به هنگام خرید آنها حسابی فکر کنید، با توجه به اینکه حداقل 500 دلار هزینه کنید و تقریباً هر روزه از آنها استفاده می‌کنید و البته حداقل برای یک دهه استفاده می‌شوند، اختصاص وقت بیشتر، مطمئناً هدر دادن زمان نخواهد بود. حتی اگر در فرایند خرید و قیمت گاز رومیزی شک دارید، زمان بیشتری اختصاص دهید و محصولات مختلف از برندهای مختلف را ببینید و شرایط آنها را بسنجید.

راهنمای خرید اجاق گاز رومیزی در مطالب قبلی شرح داده شد؛ در ادامه به معرفی گازهای رومیزی خواهیم پرداخت و برخی فاکتورهای تأثیرگذار بر خرید آنها را شرح خواهیم داد. پس با ما همراه باشید!

گاز رومیزی چیست و چرا گاز رومیزی؟

گاز رومیزی یا همان گاز صفحه‌ای یکی از اجزای آشپزخانه است که برای پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاز رومیزی تفاوت بسیاری با سایر تجهیزات پخت و پز مانند فکر یا مایکروفر دارد و از حرارت مستقیم برای پخت غذا استفاده می‌کند. برخلاف اجاق گازهای قدیمی، گازهای رومیزی به صورت یک صفحه مجزا ساخته می‌شوند که بر روی یک سکو یا کابینت نصب می‌شود و امکان استفاده از فضای زیرین آن برای مواد مختلف وجود دارد. گازهای صفحه‌ای انواع مختلفی دارند و هرکدام از آنها به نیت خاصی اختصاص داده می‌شوند.

اما در مورد چرایی استفاده از گاز رومیزی، می‌توان به قابلیت آنها در هماهنگی با دکوراسیون آشپزخانه اشاره کرد. گازهای صفحه‌ای به صورت مجزا بر روی کابینت نصب می‌شود و صاحب‌خانه می‌تواند از فضای زیرین آن به نحوه دلخواه استفاده کند. اجاق گازهای سنتی به صورت یکپارچه دارای کابینت هستند که صاحب‌خانه امکان تغییر آنها را ندارد، اما گازهای رومیزی طوری ساخته می‌شوند که قدرت مانور بیشتری به طراحان دکوراسیون می‌دهد. از طرفی این اجاق گازها سبک‌تر بوده و به راحتی جابجا می‌شوند و یک انتخاب ایده‌آل در زندگی آپارتمانی به شمار می‌روند.

چه نوعی از گازهای رومیزی برای من مناسب هستند؟

به‌طورکلی، سه نوع مختلف از گازهای رومیزی ساخته شده است که از گاز، جریان برق و یا از ترکیبی هر دو منبع برای پخت و پز استفاده می‌کنند. اگرچه معیارهایی مانند رنگ، اندازه و استایل اجاق گاز می‌توانند در دسته‌بندی و انتخاب اجاق گاز تأثیرگذار باشند، اما درواقع این دسته‌بندی برای اساس نوع سوخت اجاق گازها صورت گرفته است و سازندگان گازها می‌توانند معیارهای مختلفی برای این انتخاب در نظر بگیرند. در مورد انتخاب بهترین گزینه برای شما، همه چی به نیاز شما و طراحی دکوراسیون منزل شما بستگی دارد.

برخی از ساختمان‌ها و منازل به‌طور کامل الکتریکی هستند و از جریان الکتریسیته به عنوان منبع اصلی انرژی خود استفاده می‌کنند، که دلیل این انتخاب می‌تواند به ملاحظات ایمنی در ساختمان برگردد. از طرفی برخی از افراد استفاده از گاز را ترجیح می‌دهند و تنها از گاز در اجاق گازهای رومیزی استفاده می‌کنند. اما اغلب سازندگان ترجیح می‌دهند که گازهای صفحه‌ای خود را به صورت گازی و برقی تولید کنند و حق انتخاب را به مشتریان و موقعیت لحظه‌ای آنها بدهند. هنگامی‌که انتخاب کردید که کدام نوع اجاق گاز رومیزی را انتخاب کنید و کدام یک برای شما مناسب‌تر است، وارد مرحله بعدی خواهید شد و باید اندازه گاز را با توجه به اندازه آشپزخانه خود انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این مرحله بیشتر سلیقه‌ای و تابع دکوراسیون آشپزخانه است.

گاز رومیزی مناسببه‌طورکلی هر چه تعداد اعضای خانواده شما بیشتر باشند و فضای آشپزخانه نیز بزرگتر باشد، خرید گاز صفحه‌ای بزرگتر برای شما یک اولویت خواهد بود. البته توجه داشته باشید که انتخاب اندازه گاز رومیزی تابع فاکتورهای مختلفی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

چه تفاوتی بین اجاق گازهای رومیزی گازی، الکتریکی و دوگانه‌سوز وجود دارد؟

اجاق گازهای رومیزی گازی از گاز طبیعی شهری به عنوان سوخت استفاده می‌کنند و یک شعله بر روی اجاق گاز ایجاد می‌کنند. بسیاری از آشپزها و بانوان استفاده از گاز صفحه‌ای گازی را به دلیل کنترل بیشتر بر روند پخت و پز ترجیح می‌دهند. جریان گاز از طریق یک شیلنگ به مشعل‌ها هدایت می‌شود و به کمک یک سوزن شدت شعله تعیین می‌شود. کار با این نوع اجاق گازها بسیار ساده بوده و با توجه به پایین بودن قیمت گاز، مقرون‌به‌صرفه نیز هستند. در اجاق گازهای صفحه‌های گازی، ظرف غذا به‌طور مستقیم بر روی آتش قرار می‌گیرد و دما به سرعت بالا و یا پایین می‌رود. درجه حرارت شعله‌های بزرگ و کوچک در این گازها متفاوت است و می‌تواند بین BTU 5000 تا BTU 20000 تغییر کند. اگر به آشپزی سریع نیاز دارید، می‌توانید از این گزینه استفاده کنید، اما به نکات ایمنی توجه بسیاری داشته باشید.

اجاق گاز رومیزی گازی

در اجاق گازهای صفحه‌ای برقی از جریان الکتریکی برای گرم کردن یک المنت برقی استفاده می‌شود که این المنت به صورت دایره قرار گرفته است. در مورد گازهای رومیزی برقی کاهش شدید و سریع دما وجود ندارد و بالا رفتن یا کاهش دما به آهستگی صورت می‌پذیرد، بنابراین هنگام استفاده، مواظب سوختن غذا باشید! البته در این مدل گازهای صفحه‌ای شعله‌ای وجود ندارد که خاموش شود یا مشکلات دیگری ایجاد کند و از طرفی با مشکل نشتی گاز مواجه نخواهید شد. در اجاق گاز رومیزی برقی، تماس مستقیمی بین شعله و ظرف غذا وجود ندارد و معمولاً از یک سطح شیشه‌ای مخصوص برای این کار استفاده می‌شود. گرمای خروجی از این نوع گازها بر اساس وات اندازه‌گیری می‌شود. حرارت خروجی از یک گاز به گاز دیگر و از یک شعله به شعله دیگر متفاوت است. به‌طورکلی گرمای خروجی برای مشعل‌های کوچک حدود 1200 وات بوده و برای مشعل‌های بزرگ حدود BTU 3800 است.

شاید استفاده از اصطلاح دوگانه‌سوز چندان شما را خوشحال نکند، اما در مورد اجاق گازهای رومیزی این موضوع کاملاً متفاوت است و گازهای دوگانه‌سوز از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. اجاق گازهای دوگانه‌سوز می‌توانند از برق و گاز به عنوان منبع انرژی خود استفاده کنند. حتی اگر به گاز شهری نیز دسترسی نداشته باشید، می‌توانید از یک کپسول گازی LPG استفاده کنید. این نوع گازهای صفحه‌ای برای کسانی که دائماً خارج از منزل هستند مناسب‌اند.

آیا می‌توانم به تنهایی گازهای رومیزی را نصب کنم؟

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که هزینه نصب اجاق گاز رومیزی را نپردازند و خود آنها نسبت به نصب دستگاه اقدام کنند، البته با توجه به سیستم این گازها، کار چندان سختی نیست. در مورد گازهای رومیزی گازسوز پیچیدگی خاصی وجود ندارد و به راحتی می‌توانید شیلنگ گاز را وصل کنید. اما برای نصب اجاق گازهای برقی باید مهارت کار با برق را داشته باشید، اما اگر در این مورد ماهر نیستید، بهتر است برای رعایت ملاحظات امنیتی از یک نصاب حرفه‌ای کمک بگیرید. در مورد اجاق گازهای دوگانه هم بهتر است از یک پیمانکار بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

چه سایزی از گازهای رومیزی را انتخاب کنیم؟

گازهای رومیزی و صفحه‌ای بهترین انتخاب برای آشپزخانه‌های کوچک هستند، زیرا آنها به شما اجازه می‌دهند که فرایند پخت و پز خود را در فضایی کم انجام دهید. اگر فضای بیشتری در اختیار دارید، می‌توانید از گازهای بزرگتر با تعداد شعله بیشتر استفاده کنید. البته انتخاب یک گاز رومیزی به اندازه کابینت و همچنین هود آشپزخانه بستگی دارد. هر اندازه که آشپزخانه شما بزرگ باشد، اگر فضای کافی برای نصب اجاق گاز در نظر گرفته نشده باشد، نمی‌توانید از گازهای رومیزی بزرگتر استفاده کنید.

گاز رومیزی مناسبالبته می‌توانید در مورد چگونگی استفاده از فضای آشپزخانه خلاقیت به خرج دهید گازهای صفحه‌ای بهترین انتخاب برای تغییر دکوراسیون و تغییر محل پخت و پز هستند. اگر سایر قسمت‌های آشپزخانه مانند هود به شما امکان جابجایی را می‌دهند، می‌توانید به راحتی آنها را جابجا کنید و از فضای بیشتر و بهتری استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که فاصله مناسبی از بالای اجاق گاز را برای تهویه هوا در نظر بگیرید.

نکته مهم دیگر اینکه، اگر شما عاشق آشپزی برای خانواده‌های پرجمعیت هستید و فضای کافی را در اختیار دارید، باید به سراغ گازهای صفحه‌ای بزرگتر بروید. اگرچه گازهای کوچکتر به صورت تک شعله و دو شعله هستند، اما گازهای رومیزی بزرگ‌تر معمولاً 5 شعله هستند و باید فضای کافی برای نصب آنها در نظر گرفته شود.

برای خرید گاز رومیزی، چه بودجه‌ای در نظر بگیرم؟

باوجوداینکه خرید گاز رومیزی فرایند چندان پیچیده‌ای نیست و با شناخت قابلیت‌های دستگاه می‌توان خرید مناسبی داشت، اما قیمت گاز رومیزی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد و بسیاری از افراد به همین دلیل فرایند خرید خود را متوقف کرده‌اند. قیمت برخی از گازهای صفحه‌ای به صورتی است که می‌تواند تمام ذخیره مالی یک ساله شما را به خود اختصاص دهد، بااین‌وجود باید بودجه خود را با قیمت گاز رومیزی تنظیم کنید. داشتن جلای فلزی درخشان، جنس بدنه از فولاد زنگ نزن و صفحه کنترل لمسی همگی می‌توانند به بالا رفتن قیمت دستگاه منجر شوند و حتی شما را خرید منصرف کنند.

خوشبختانه بررسی‌ها نشان می‌دهند که شما می‌توانید لوازم خانگی را با هر قیمتی بخرید و فقط از برخی قابلیت‌های آنها چشم پوشی کنید. در ادامه یک محدوده قیمتی وسیع از گازهای رومیزی را نشان خواهیم داد که می‌تواند راهگشا باشد.

بین 500 تا 1000 دلار: این اجاق گازها از اجزای اصلی و پایه برای پخت و پز برخوردارند و می‌توان به کمک آنها بخش اصلی کار آشپزی خود را انجام داد. این نوع گازهای رومیزی در سه رنگ، سیاه، سیاه و سفید و سفید براق عرضه می‌شوند و ساده‌ترین نوع گازهای صفحه‌ای به شمار می‌روند. البته احتمال اینکه یک گاز از جنس فولاد زنگ نزن نیز در این محدوده قیمتی پیدا کنید نیز وجود دارد.

بین 1000 تا 3000 دلار: در این محدوده قیمتی، قابلیت‌های مختلفی از لحاظ سبک دستگاه و نحوه آشپزی آنها به دستگاه اضافه شده است که می‌تواند فرایند آشپزی را آسانتر کند. در بدنه این مدل از گازهای رومیزی از فولاد زنگ نزن استفاده شده است و تنوع رنگی بالاتری دارد.

بین 3000 تا 6000 دلار: در این گازهای رومیزی می‌توانید مواردی مانند استفاده از سوخت گاز و برق و همچنین کنترل حرارتی را ببینید که توانایی کنترل دستگاه را بهتر کرده است. در ضمن این دستگاه نسبت به قیمت‌های قبلی از راحی فانتزی و شیک برخوردار است.

بین 6000 تا 10000 دلار: این مدل گازهای صفحه‌ای را می‌تواند بدل گازهای حرفه‌ای دانست و کارایی بسیار بهتری از موارد قبلی دارند. این نوع گازهای رومیزی در آشپزخانه‌های تجاری دیده می‌شوند و در ساختار آنها، ازجمله درب، پنل و قسمت کنترل، از فولاد زنگ نزن استفاده شده است. مدل‌های بزرگتر این دستگاه‌ها در سایز 30 اینچ ساخته می‌شوند که برای کارایی بیشتر در نظر گرفته می‌شوند.

بیشتر از 10000 دلار: اگر پرداخت قیمت بالا برای گازهای رومیزی برای شما اهمیت چندانی ندارد، می‌توانید یک اجاق گاز سفارشی بخرید. اندازه، رنگ‌ها، تعداد شعله‌ها، نحوه سوخت‌رسانی، ارتفاع و سایر قابلیت‌های این گازها منحصربه‌فرد بوده و با توجه به سلیقه شما انجام می‌شوند. در این نوع گازها، حتی بخشی برای گردآوری بخار در نظر گرفته شده است و مانع از پخش شدن آن در محیط اطراف می‌شود.

اگر چرخی در بازار زده باشید و یا سری به فروشگاه‌های آنلاین زده باشید، با انواع مختلفی از گازهای رومیزی مواجه خواهید شد که می‌تواند گیج‌کننده باشد. با استفاده از نکات فوق‌الذکر می‌توانید مقدمات خرید گاز رومیزی را انجام دهید، اما اگر به مشکل برخوردید، ما در کنارتان هستیم!

tamep2