دستگیره درب خود را همیشه نو نگه دارید

دستگیره درب خود را همیشه نو نگه دارید

دستگیره درب یکی از تجهیزات منزل است که با وجود استفاده کاربردی از آن، در طراحی و زیبایی یک درب نیز نقش دارد و بسیاری از صاحبخانه‌ها به زیبایی آن اهمیت می‌دهند. از طرفی به‌جز برخی مواد خاص، اکثر دستگیره‌ها به مرور زمان کثیف می‌شوند و جرم می‌گیرند. برخی از آنها نیز در برخی شرایط خاص سیاه و کدر می‌شوند، این باعث می‌شود افراد حساس چندان رغبتی به استفاده از دستگیره درب نشان ندهند و در کمترین زمان ممکن نسبت به تعویض آنها اقدام کنند. این موضوع باعث می‌شود هزینه اضافی بر خانواده تحمیل شود و مجبور شوند بخشی از پس انداز خود را در این زمینه هزینه کنند.

اما صرفاً به دلیل اینکه دستگیره درب کثیف شده باشد و یا خش گرفته باشد، بخواهیم آن را تعویض کنیم منصفانه نیست و حتی از لحاظ اقتصادی نیز خوب نیست. حتی برخی از این دستگیره‌ها برای کار کردن در مدت زمان طولانی در نظر گرفته شده‌اند و هنوز هم می‌توان آنها را مورد استفاده قرار داد. همان‌طور که در مطلب قبلی (نکات خرید دستگیره درب) عنوان شد، دستگیره درب انواع مختلفی دارد و از مواد اولیه متنوعی ساخته می‌شود و این عکس العمل در مقابل آنها مانند نظافت کردن را پیچیده می‌کند. با این وجود ممکن است در اثر نظافت نامناسب به ظاهر دستگیره لطمه وارد شود.

بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع، در این مطلب چند شیوه ساده و راحت برای نو نگه داشتن دستگیره‌های درب پیشنهاد خواهیم داد که می‌تواند برای شما نیز مفید واقع شود. پس با ما همراه باشید!

زیبایی یک دستگیره درب به چیست؟

دستگیره درب از چند بخش تشکیل شده است که به هم متصل شده‌اند و برای زیبایی بیشتر و همخوانی با دکوراسیون، چند جزء تزئینی به آن اضافه شده است. اما زیبایی دستگیره‌ها را می‌توان ناشی از چند چیز دانست. مورد اول و مهم‌ترین فاکتور، جنس دستگیره است. امروزه دستگیره‌ها از موادی مانند استیل زنگ نزن، کروم و نیکل، برنز، شیشه، کریستال، چینی و آلیاژهای فولاد ساخته می‌شوند. همان‌طور که می‌دانید این مواد دارای جلای درخشان و براقی بوده که به دلیل صاف بودن آنهاست. بنابراین اگر به سطح آنها فشار مکانیکی و یا ضربه وارد شود، جلای آنها به مرور زمان از بین رفته و زیبایی آنها کم می‌شود.

اما فاکتور مهم دیگر در زیبایی دستگیره درب، قطعات جانبی و تزئینی استفاده شده در آن است. این قطعات با توجه به امکانات شرکت سازنده دستگیره و همچنین سلیقه مشتریان انتخاب می‌شوند و استاندارد خاصی در مورد آنها وجود ندارد. نحوه تمیز کردن این لوازم جانبی به شناخت شما از آنها برمی‌گردد و ممکن است عدم شناخت نسبت به مواد اولیه آنها، باعث تخریب ظاهری آنها شود. با این توضیحات، چکار کنیم که دستگیره درب نو بماند و مدت بیشتری از آن استفاده کنیم؟

زیبایی یک دستگیره درب به چیست؟

برای دستگیره‌های با پوشش شفاف

دستگیره درب با پوشش شفاف بسیار حساس هستند و جلای براقی دارند؛ بنابراین باید با ملایمت و با شوینده‌های استاندارد این دستگیره‌ها را تمیز کرد. مراقبت اولیه از این دستگیره‌ها باید به صورت دوره‌ای و با آب و صابون معمولی انجام شود و حتی الامکان از پارچه‌های پنبه‌ای با بافت نرم استفاده شود. توصیه ما این است که برای دستگیره‌های کروم هر چند ماه یکبار از واکس خودرو استفاده کنید و جلای براق آن را برگردانید. توجه داشته باشید که این موم باید غیر ساینده باشد.

توجه داشته باشید که لکه‌های رنگی، مواد رقیق کننده مانند تینر و حتی شوینده‌های بسیار قوی می‌توانند به سطح براق دستگیره درب شفاف صدمه بزند و از این کار پشیمان می‌شوید. این مواد به دلیل داشتن مواد اکسیدکننده خیلی قوی، به راحتی سطح دستگیره را خراب می‌کنند و موجب خوردگی سطحی آن می‌شوند.

[irp posts=”11823″ name=”نگهداری و نظافت گازهای رومیزی ( گاز های صفحه ای )”]

برای دستگیره‌های با پوشش برنزی

دستگیره درب با پوشش برنز به طور مداوم در حال تغییر است و با توجه به شرایط شیمیایی آن، معمولاً به مرور زمان دچار تغییر رنگ می‌شود. این دستگیره‌ها در برابر مواد خورنده به شدت مقاوم هستند و از بافت اصلی آنها چیزی کم نمی‌شود. اما با توجه به تشکیل لایه اکسیداسیون، لازم است که هر چند وقت یکبار با روغن‌های گیاهی مخصوص تمیز شوند و برای برداشتن لایه اضافی آن تلاش کرد.

دستگیره درب برنزی

برای دستگیره درب با پوشش برنز روغن‌های گیاهی مانند روغن زیتون عالی هستند و با استفاده از یک پارچه نرم می‌توان جرم و لایه اکسیدی سطح آنها را پاک کرد. البته توصیه می‌کنیم که مقدار روغن استفاده شده زیاد نباشد، زیرا باقی مانده آن بر روی دستگیره باعث ایجاد یک لایه زشت و ناپسند می‌شود. مواد شوینده خانگی و پودرهای شستشوی خفیف گزینه خوبی برای پاک کردن لایه‌های سطحی این دستگیره‌ها هستند. همیشه هر چند ماه یکبار کمی از این مواد شوینده را با استفاده از یک پارچه زبر ظاهر دستگیره را به حالت اولیه خود بگردانید.

برای دستگیره‌های با پوشش کروم

دستگیره درب با پوشش کروم یکی از مقاوم‌ترین دستگیره‌های موجود در بازار است که ظاهر آن بسیار براق و مقاوم است و به راحتی دچار مشکل نمی‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که برای این دستگیره‌ها از پارچه معمولی و آب استفاده کنید. البته می‌توانید یک پولیش کروم از بازار تهیه کنید و هر چند ماه یکبار سطح دستگیره درب را براق کنید.

دستگیره درب با پوشش کروم

دستگیره درب شیشه‌ای و سرامیکی

دستگیره درب شیشه‌ای و سرامیکی از لحاظ مکانیکی مقاومت کمتری نسبت به سایر مواد دارند، اما از لحاظ مقاومت در برابر مواد شیمیایی و مواد شوینده در سطح بسیار خوبی قرار دارند. این دستگیره‌ها را می‌توان با کمی آب صابون معمولی و پارچه پنبه‌ای تمیز کرد. اما توجه داشته باشید که هرچه تعداد نظافت دستگیره‌ها بیشتر باشد و زبری پارچه نیز بالا باشد احتمال خش افتادن بر روی دستگیره وجود دارد. برای فرار از این مشکل، می‌توانید از پولیش شیشه با فواصل زمانی مشخص استفاده کنید.

دستگیره درب شیشه ای

تمیز نگه داشتن دستگیره درب یک موضوع مهم است، اما حفظ حالت اولیه آن و جلوگیری از خراب شدن سطح آن به مرور زمان یک موضوع مهمتر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگیره درب و نحوه نظافت آن می‌توانید به وب‌سایت ما مراجعه کنید و برای اطلاع از قیمت محصولات و خرید آنها با ما در تماس باشید.

tamep2