اتاق نشیمن ؛ 12 نکته کلیدی درمورد طراحی داخلی گرم و دلپذیر اتاق نشیمن

اتاق نشیمن

اتاق نشیمن محل دور هم نشستن خانواده است و بیشترین اوقات آنها در این فضا می گذرد. بنابراین طراحی داخلی اتاق نشیمن و توجه به اهمیت دکوراسیون داخلی این محل برای ایجاد محیطی دوست داشتنی دارای اهمیت خاص و ویژه ای است. تا خانواده در کنار هم در محیطی با طراوت و دوست داشتنی بهترین اوقات خود را سپری کنند.

نکات کلیدی مهم در طراحی داخلی اتاق نشیمن

1-  این فضا ، باید علاوه بر زیبایی ، برای حضور جمع خانواده گرم و دلپذیر باشد. استفاده از مجسمه ها و گلدان های زیبا ، نقش بسیار موثری در زیبایی محیط اتاق نشیمن  دارد. نور مناسب ، چیدمان لوازم و اسباب ، کاربرد مناسب رنگ ، استفاده از پرده های مناسب و … فاکتورهایی هستند که برای یک طراحی زیبا و کارآمد نیاز داریم.

2.میز و صندلی در این فضا ، بر خلاف دیگر فضاهای خانه ، باید راحت باشد.در اتاق نشیمن باید پتانسیل تغییر وضع دکوراسیون را نیز داشته باشد.برای احساس بیشتر آسایش در این فضا ، استفاده از رنگ های ملایم بسیار موثر هستند.

3.به عنوان مثال استفاده از رنگ سبز و انعکاس سایه های آن فضایی زیبا و دوستانه ایجاد می نماید. استفاده از آباژور و چراغ های رومیزی و مبلمان هماهنگ ، فضا را زیبا خواهد کرد.

4.در اتاق نشیمن بعضی از فعالیت های روزمره نیز انجام می گیرد.برای ایجاد یک فضای مطلوب و مناسب شناخت خصوصیات فضا و لوازم آن مفید می باشد.فضای نشیمن گاهی می تواند محل حضور مهمانان صمیمی برای صرف یک عصرانه باشد.در این صورت بهتر است که ارتباط اتاق نشیمن با ورودی ، غیر مستقیم و با غذاخوری و اتاق خواب مستقیم باشد.

5.در این فضا تزئین و چیدمان آن در ایجاد آرامش و تنوع موثر است .و در ضمن تزئین وسایل موجود در این فضا باید طوری صورت بگیرد که مانع عبور و مرور افراد نشود.معمولا ، کتابخانه نیز در این فضا قرار می گیرد.در دکوراسیون سنتی اتاق نشیمن ، استفاده از فرش و قالیچه و در دکوراسیون مدرن و کلاسیک آن ، استفاده از کاناپه و مبل های راحتی متداول است.

برای دیدن محصولات متنوع مربوط به دکوراسیون داخلی می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

6.با توجه به اینکه در اتاق نشیمن وسایل صوتی و تصویری هم قرار می گیرد ، نورپردازی خاصی را می طلبد. استفاده از نور طبیعی اهمیت خاصی دارد.  اغلب اتاق های نشیمن به شیوه های طراحی نورپردازی انعطاف پذیر نیاز دارند، زیرا این اتاق ها تنوع وسیعی از کاربری های متغیر را شامل می شوند. نورپردازی باید فضایی آرام بخش برای گفت وگوهای جمعی کوچک ، مهمانی های جمعی مانند خوردن و نوشیدن های میان وعده ای و فعالیت هایی مانند مطالعه و گوش دادن موسیقی و تماشای تلویزیون فراهم آورد. همچنین ممکن است در گوشه این فضا ، کتابخانه یا یک مجموعه هنری به گونه بارزی به نمایش گذاشته شود.

اتاق نشیمن
اتاق نشیمن

اصول نورپردازی اتاق نشیمن

  • نورپردازی محیطی : برای گفت و گو ، معاشرت های اجتماعی و فعالیت های عمومی.
  • نورپردازی موضعی : برای انجام مطالعه.
  • نورپردازی تاکیدی : برای روشنایی قفسه های کتاب و نیز آثار هنری و تابلوهای منقوش واقع بر دیوارها.

نور مصنوعی در اتاق نشیمن نباید به صورت متمرکز باشد . استفاده از نورهای مخفی در ایجاد احساس آرامش این فضا نقش مهمی دارند.و اصولا نباید از لوستر استفاده شود.استفاده از رنگ قهوه ای در اتاق نشیمن ایجاد حس راحتی و امنیت می کند.

7.کف نشیمن با سنگ ، سرامیک و یا پرکت فرش می شود. جنس و رنگ پوشش هایی که برای کف خانه ، از جمله فضای نشیمن استفاده می شود می بایست با جنس و رنگ دیوارها و آنچه که به عنوان رنگ و رویه مبلمان یاد می شود همخوانی داشته باشد.

8.شومینه یک فضای اجاقی است که در اتاق نشیمن به کار می رود. مصالح عمده شومینه خاک ، سیمان و آجر نسوز است. آجرهای نسوز در اشکال مختلف تولید می شوند که به فرم و ظاهر زیبای شومینه بسیار کمک می کنند. مصالح مختلف دیگری نیز در شومینه بکار می رود . از جمله : سنگ ، سرامیک ، کاشی ، گچ ، و فلزات رنگی مخصوصاً برنز . محل قرارگیری شومینه ، معمولا در گوشه اتاق و یا در وسط دیوار است . گاهی شومینه ها را به صورت دو طرفه و یا در مرکز فضا می سازند.

برای دیدن محصولات متنوع مربوط به دکوراسیون داخلی می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

معمولا تلویزیون ، پنجره ، شومینه  و یا هر چیزی که میخواهیم بیشتر دیده شود به عنوان نقطه کانونی در اتاق نشیمن در نظر گرفته می شود. باید در نظر داشت که ابعاد تلویزیون متناسب با اندازه فضای اتاق نشیمن و مبلمان انتخاب شود.

9.در اتاق نشیمن استفاده از وسایلی مانند : عکس های خانوادگی ، صنایع دستی ، و کوسن های زیبا برای این فضا مناسب است.

10.در اتاق نشیمن مبلمان را طوری چیدمان می کنند که فضا برای گفت و گو کردن راحت باشد.کاناپه یکی از وسایل پرمصرف برای دکوراسیون های مدرن می باشد.اگر فضای اتاق نشیمن کوچک باشد ، بهتر است از کاناپه های تکی و راحت استفاده شود .

11.برای انتخاب میز در اتاق نشیمن بهتر است :اگر فضای کمی در اختیار است میز گرد یا بیضی و اگر فضا بزرگ است می توان از میز مربع استفاده کرد. در اتاق نشیمن فاصله میز تا کاناپه و صندلی باید حداکثر 45 تا 50 سانتی متر باشد مبلمان طرح ال شکل برای اتاق نشیمن مناسب تر است تا فضای گفت وگو بهتر شود.

12.بکارگیری تابلوهای چند تکه کوچک برای دیوار اتاق های نشیمن کوچک ، و تابلو نقاشی بزرگ و گلدان های طبیعی نیز برای محیط های بزرگتر فضا را دلپذیر می کنند.

[porto_block id=”17769″ name=”interordecorationrelatedproducts”]

تحریریه به تام