نصب کاغذ دیواری ؛ بررسی نحوه آماده سازی دیوار و ابزار مورد نیاز برای نصب

نصب کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری تاثیر زیادی بر دوام کاغذ دیواری دارد. کاغذ دیواری را هم افراد حرفه ای می توانند نصب کنند و هم افراد معمولی. البته واضح است که افراد معمولی باید نسبت به نصب کاغذ دیواری آشنایی کامل داشته باشند.

 

افراد حرفه ای با سرعت و دقت بسیار بیشتری کار نصب را انجام می دهند. اما در صورتی که تمایل دارید کار نصب کاغذ دیواری را خودتان انجام دهید حتما مقالات تهیه شده در به تام برای آموزش نصب کاغذ دیواری را حتما مطالعه کنید و در صورت توانایی برای انجام کار ها، اقدام به این کار کنید.

اقدامات اولیه برای نصب کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری یک سری مقدمات دارد. شما باید ابتدا شرایط محیطی برای کار را آماده کنید سپس اقدام به نصب کاغذ دیواری کنید. باید به اصطلاح یک کارگاه کوچک در محل نصب آماده کنید. همچنین می بایست دیوار ها را برای عملیات های زیر سازی و سپس نصب آماده کنید.

اولین گام برای نصب کاغذ های دیواری، جمع کردن وسایل است. باید کنار تمامی دیوار ها از وسایل خالی باشد به طوری که افراد نصاب بتوانند به راحتی حرکت کرده و کار نصب را انجام دهند. همچنین باید دیوار ها از هر گونه تابلو و یا وسایل تزئینی خالی شوند.

برای این کار می توانید ابتدا همه وسایل را از همه اتاق ها جمع کرده و سپس اقدام به نصب کنید. اما توصیه ما این است که اتاق به اتاق حرکت کنید. یعنی ابتدا وسایل یک اتاق یا یک منطقه از خانه را جمع کنید و سپس در همان اتاق یا منطقه کار نصب را انجام دهید. بعد از اتمام این بخش با سراغ منطقه دیگری بروید و وسایل را جمع کرده و کار نصب را انجام دهید. اگر به این صورت کار کنید، اختلال کمتری در خانه به وجود می آید و کمتر آسایش اعضای خانه به هم می خورد.

هنگامی که وسایل را در وسط اتاق جمع می کنید بهتر است روی آنها یک پوشش نایلونی هم بکشید. به این نکته هم توجه داشته باشید که هنگامی که وسایل را از روی دیوار بر می دارید مواظب باشید که به دیوار آسیبی وارد نشود. اگر چه باید زیر سازی هم صورت بگیرد اما به هر حال کار شما را در زیر سازی کمتر می کند.

نصب کاغذ دیواری
نصب کاغذ دیواری

محاسبه سطح دیوار برای تعیین مقدار کاغذ برای نصب کاغذ دیواری

پیش از خرید و اجرای کاغذ دیواری، باید فضای مورد نظر را اندازه گیری کرد. مساحت (طول ضرب در عرض) دیوار هایی را که باید با کاغذ دیواری پوشانده شوند را به دست بیاورید و این ارقام را با هم جمع کنید.

سپس قسمت هایی را که نباید پوشانده شوند (نظیر درب ها، پنجره ها، پیشخوان ها و دیوار کوب ها) از این مساحت به دست آمده کم کنید. به این عدد 10 درصد اضافه کنید، چرا که باید برای ضایعات، زهوار و جفت کردن نقش در نصب کاغذ دیواری، مقداری کاغذ دیواری بیشتر تهیه کرد. پس از اندازه گیری دیوار ها، رول کاغذ دیواری را برای سطح مورد نظر خود از نظر بافت، رنگ، جنس و ابعاد انتخاب کنید.

تهیه ابزار نصب کاغذ دیواری

پیش از شروع کار نصب کاغذ دیواری باید به آماده سازی وسایل و ابزار مورد نیاز پرداخت. میز نصب کاغذ دیواری مهم ترین وسیله برای این کار است و باید در مکانی قرار گیرد که رفت و آمد و نصب را با اشکال مواجه نکند.

نصب کاغذ دیواری
نصب کاغذ دیواری

ابزار مناسب برای نصب کاغذ دیواری

برای اجرای عملیات نصب کاغذ دیواری باید از ابزار مناسب برای این کار استفاده کرد. این ابزار شامل تعدادی از انواع وسایل اندازه گیری، ابزار پخش کننده، مسطح کننده و برش دهنده می باشد. با توجه به شرایط کار در هر مرحله ای از نصب، از این ابزار استفاده می شود. به طور کلی این وسایل به شرح زیر می باشند:

 1. کاتر: برای برش کاغذ دیواری به طول مورد نظر و برش نقاط اتصال به دیوار و سقف و حفره های درب و پنجره، از کاتر استفاده می شود.
 2. متر: برای اندازه گیری فضا و اندازه گیری قطعات برای برش از متر استفاده می شود.
 3. همزن: یک قطعه چوبی است که به منظور مخلوط کردن چسب با آب استفاده می شود.
 4. قلم مو: این قلم مو از جنس پلاستیکی می باشد و به منظور پخش چسب بر روی سطح دیوار و سقف مورد استفاده قرار می گیرد.
 5. دستمال: برای تمیز کردن سطوح کاغذ دیواری شده از چسب اضافی، از دستمال استفاده می شود.
 6. سطل مدرج: برای تهیه چسب کاغذ دیواری، از سطل مدرج استفاده می شود.
 7. قیچی: برای برش کاغذ دیواری در ابعاد مورد نظر به کار می رود.
 8. کاردک پلاستیکی: این وسیله به منظور پخش یکنواخت چسب در پشت کاغذ دیواری و خارج نمودن حباب های هوا مورد استفاده قرار می گیرد.
 9. میز کاغذ دیواری: از میز برای برش کاغذ دیواری بر روی سطح آن استفاده می شود. تاشو بودن میز کاغذ دیواری حمل آن را آسان می کند.
 10. چسب کاغذ دیواری: چسب کاغذ دیواری، ماده ای پودر مانند است و برای استفاده باید آن را با آب مخلوط کرد.
 11. روغن الیف: برای زیر سازی سطح دیوار و سقف از روغن الیف استفاده می شود. روغن الیف سطح را برای پذیرش چسب کاغذ دیواری آماده می کند.

 

تحریریه به تام