نصب کاغذ دیواری ؛ زیر سازی و آماده سازی دیوار

نصب کاغذ دیواری تاثیری بسیار زیادی در دوام و طول عمر کاغذ دیواری دارد. به طور کلی کاغذ دیواری، امروزه، به عنوان یک پوشش محبوب شناخته می شود. هر چه رو به جلو حرکت می کنیم میزان استقبال از کاغذ دیواری بیشتر می شود.

نصب کاغذ دیواری

مهم ترین عامل در استقبال زیاد از کاغذ دیواری، طرح های زیبا و منحصر به فرد آن است. در حالی که رنگ قابلیت ایجاد طرح های مختلف را از طراحان می گیرد، اما کاغذ دیواری دست طراحان داخلی را برای طراحی هر گونه مدلی باز می گذارد. با توجه به این گستردگی استفاده از کاغذ دیواری، امروزه نصب کاغذ دیواری پر رونق تر از گذشته شده است.

نصب کاغذ دیواری دارای مراحلی است که آنها را باید به ترتیب و گام به گام انجام داد. در این مقاله به زیر سازی و به طور کلی آماده سازی دیوار برای نصب کاغذ دیواری می پردازیم.

آماده سازی اولیه دیواری برای نصب کاغذ دیواری

ابتدا می بایست تمام وسایل نصب شده روی دیوار، مانند تابلو ها، برداشته شوند. بهتر است در انجام این کار دقت شود تا صدمه کمتری به دیوار وارد شود تا در مرحله زیر سازی کار کمتری داشته باشید. پس از پاک سازی دیوار از هر گونه جسم اضافی باید اقدامات مراحل بعدی انجام شود.

کنترل سفت کاری برای نصب کاغذ دیواری

در این مرحله از نصب کاغذ دیواری ابتدا باید دیوار ها را بررسی کرد. دیوار ها از نظر جنس سطوح متفاوت هستند، مانند سطح نقاشی شده، سطح گچی، سطح کاغذ دیواری قدیمی و غیره. با توجه به ویژگی و پوشش سطح هر دیوار، آن را برای نصب کاغذ دیواری آماده کرده تا شرایط پذیرش کاغذ دیواری را بر روی خود داشته باشد و اجرای کاغذ دیواری به راحتی انجام شود. دیواری که برای نصب کاغذ دیواری آماده می شود، باید فاقد رطوبت، ترک های عمیق، آثار به جا مانده از میخ و هر عنصر زائد دیگری که کار نصب کاغذ دیواری را مختل می کند، باشد.

نصب کاغذ دیواری
نصب کاغذ دیواری

کنترل شاقولی و تراز بودن دیوار برای نصب کاغذ دیواری

به این نکته توجه داشته باشید که بیشتر دیوارها کاملا عمود نیستند. به همین دلیل باید از شاقول استفاده کرد. ریسمان شاقول را از کنج دیوار به پایین نگه دارید و در پهنای کاغذ دیواری منهای 2 سانتی متر قرار دهید. این 2 سانتی متر، برای روی هم قرار گرفتن کاغذ های دیواری و تراز شدن اولیه کار است. سپس با مداد از بالا، وسط و پایین چندین علامت روی دیوار بزنید.

از تراز نیز می توانید برای این کار استفاده کنید. بعد از آنکه نشانگر تراز کاملا در جای اصلی خود قرار گرفت، می توانید چندین علامت با مداد روی دیوار بزنید و سپس نقاط به دست آمده را با کشیدن خط به یکدیگر متصل کنید. بعد از محاسبه خطوط تا سقف می توانید زاویه تراز را متوجه شوید و آن را محاسبه کنید. در صورتی که عدد به دست آمده مثلا یک سانتی متر باشد، باید بعد از کم کردن یک سانتی متر از طول، دوباره عمل تراز را تکرار کنید تا اطمینان کامل به دست آید.

آماده سازی سطح دیوار برای زیر سازی نصب کاغذ دیواری

برای اینکه کاغذ های دیواری به خوبی به دیوار چسبیده شوند، ابتدا دیوار ها را شسته تا چربی و دوده آن از بین برود یا به دقت سنباده بزنید. در صورتی که کاغذ دیواری قبلی یا کاغذ دیواری جدید از جنس وینیل می باشد، کاغذ دیواری قبلی را از دیوار جدا کنید و اگر کاغذ دیواری جدید از جنس کاغذ است، می توانید کاغذ دیواری غیر وینیل قبلی را نکنید، مشروط بر اینکه کاغذ دیواری قبلی چسبندگی خود به دیوار و لبه های کاغذ دیواری کناری را حفظ کرده باشد.

نصب کاغذ دیواری
نصب کاغذ دیواری

زیر سازی جهت نصب کاغذ دیواری

مصالح مورد نیاز برای این قسمت از کار با توجه به سطح دیوار و وسعت محدوده ای که باید زیر سازی روی آن انجام شود در نظر گرفته می شود. مهم ترین ماده مورد استفاده در مرحله زیر سازی نصب کاغذ دیواری، بتونه است. بتونه به منظور بر طرف کردن ترک سطوح می باشد، اما در صورت وجود نم در دیوار، نیاز به گچ کاری است و باید مصالح و تجهیزات مورد نیاز آن را تهیه کنید.

صاف کردن سطح دیوار گام اول است. سطح باید صاف شده و هر گونه سوراخ یا شیاری در آن دیده نشود. برای پر کردن سوراخ ها و شیارها از بتونه استفاده می شود. بتونه را توسط کاردک بتونه روی دیوار می کشند. صبر کنید تا بتونه خشک شود و سپس آن را سنباده بزنید.

پس از آن، روی سطح دیوار یک دست آهار بزنید. آهار همان چسب رقیق شده کاغذ دیواری است اما گاهی از مواد خاصی نیز استفاده می شود. این لایه آهار را می توانید به سادگی با قلم مو روی دیوار بزنید و سپس اجازه دهید تا خشک شود. اگر به دیوار آهار زده نشود، دیوار مقدار زیادی از چسب را جذب می کند و دیوار به طور یکنواخت خشک نخواهد شد، علاوه بر این، هنگام نصب، کاغذ دیواری کاملا نمی چسبد و حباب های هوا زیر آن ایجاد می شود. در اجرای عملیات زیر سازی باید نهایت کیفیت و کنترل را در کار خود داشته باشید زیرا این کار زیر بنای نصب کاغذ دیواری است.

تحریریه به تام