نصب پارکت لمینت

کفپوش لمینت

کفپوش لمینت به دلیل ویژگی های آن دارای مزایای بسیاری است. امروزه به طور گسترده ای از آن استفاده می شود. کفپوش لمینیت از تایل های خاصی تشکیل می شود که در اطراف هر کدام زبانه و شیار های ویژه ای وجود دارد که می توان توسط آنها این قطعات را در کنار هم قرار داد و قفل نموده و سطحی یکنواخت با ظاهری بسیار زیبا ایجاد نمود.

 

از این رو امروزه تقاضا جهت نصب و اجرای این نوع کفپوش روبه افزایش است. در این مقاله روش نصب پارکت لمینت را برای شما آماده کرده ایم.

کفپوش لمینت
کفپوش لمینت

نکات مهم قبل از نصب کفپوش لمینت

  1. تغییرات دما و رطوبت می تواند تاثیرات زیادی بر روی کفپوش لمینت داشته باشد. لذا پیشنهاد می شود حدود 48 ساعت قبل از اجرای کفپوش لمینیت بدون باز نمودن جعبه ها آنها را در محل مورد نظر تخلیه نمایید.
  2. این کفپوش ها را می توان روی اغلب پوشش های موجود مانند کفپوش های چوبی، کفپوش های پی وی سی، کف های سیمانی و یا موزائیک و سرامیک نصب کرد. اما موکت های نرم دارای پرز های بلند باید از کف زمین جمع آوری شوند تا مشکلی در فرآیند نصب ایجاد نشود .
  3. پارکت لمینت بر روی کف ساختمان های دارای گرمایش از کف (درصورتی که حداکثر دمای کف از 85 درجه سانتی گراد تجاوز نکند) قابل اجرا است، اما در این مورد نیازمند استفاده از عایق رطوبت می باشید. توجه نمایید که 2 الی 3 روز قبل از اجرای کفپوش لازم است سیستم گرمایش از کف خاموش شده و کف دارای دمای اتاق باشد.
  4. قبل از هر چیز باید از یکنواختی و صاف بودن کف مورد نظر اطمینان حاصل نمود.
  5. قبل از اجرای کفپوش لمینیت، محوطه را از فرش خالی نموده و از خشک بودن سطوح مطمئن شوید.
  6. مطمئن شوید دمای اتاق قبل از نصب و درحین نصب حداقل 18 درجه سانتی گراد باشد.

کفپوش لمینت
کفپوش لمینت

نصب کفپوش لمینت

در صورتی که سطح زیرین لمینیت خریداری شده دارای لایه ای از فوم سایلنت نباشد لازم است کف محوطه با لایه ای از فوم با ضخامت حداقل 2 میلی متر پوشیده شود.

البته نیازی به چسباندن این لایه بر روی زمین نمی باشد. توجه داشته باشید اجرای کفپوش لمینت بر روی کف های چوبی نیاز به فوم سایلنت ندارد. بهتر است قبل از شروع به نصب کفپوش لمینت به دستورالعمل کارخانه مراجعه و روش نصب آن را مرور نمایید.

زیرا روش نصب این کفپوش ها به شکل زبانه و شیار قطعات تولید شده بستگی دارد. اما بطور معمول جهت نصب لمینیت می توان از راهنمای زیر استفاده نمود:

در اجرای کفپوش لمینت سعی نمایید دو طرف هر ردیف از دیوار های کناری حدود نیم سانتی متر فاصله داشته باشند، که این کار را می توانید با قرار دادن تکه قطعاتی در دور تا دور دیوارها انجام دهید تا با اجرای ردیف اول بتوانید به راحتی سایر قطعات را توسط ضربه در محل مناسب نصب نمایید.

از سمت چپ اتاق شروع کنید، قطعه اول را بر روی کف قرار دهید. برای نصب تایل بعدی ابتدا آنرا با زاویه 45 درجه نسبت به قطعه نگه داشته پس از میزان نمودن زبانه و شیار و همچنین محل استقرار تایل، با کمی فشار قطعات را داخل یکدیگر قرار داده و با پایین کشیدن تایل آنرا در تایل قبلی قفل کنید. مطمئن شوید که قطعات نصب شده به طور کامل به هم چسبیده و هیچ شکافی در امتداد طول تخته ها وجود ندارد.

کفپوش لمینت
کفپوش لمینت

با رسیدن به آخرین قطعه در ردیف اول، فاصله قطعه قبلی از دیوار را اندازه گیری نموده، به اندازه طول زبانه از آن کم کنید و قطعه کفپوش لمینت را برش دهید و سپس مانند قطعات قبلی به کمک یک ابزار مناسب آنرا در محل مناسب خود قرار دهید. تا اینجا ردیف اول نصب شده است.

در صورتی که با قرار دادن قطعه باقیمانده از برش فاصله ای بیش از 40 سانتی متر نسبت به لبه انتهایی قطعه بالایی دارد، برای شروع ردیف بعدی از آن استفاده کنید. در غیر این صورت از تایل کامل دیگری استفاده کنید. توجه کنید که هرگز نباید برای جازدن قطعات از ضربات مستقیم چکش بر روی لبه قطعات لمینت استفاده کرد.

برای جازدن قطعات در ردیف دوم، اولین قطعه تایل را همانند قبل نصب کنید. برای نصب قطعه دوم از ردیف دوم ابتدا آنرا با زاویه 45 درجه نسبت به قطعه اول قرار داده و در آن قفل کنید. سپس هر دو تایل را در ردیف دوم کمی بلند کرده و در ردیف اول جا بزنید و این روند را تا انتهای نصب ادامه دهید.

برش قطعات کفپوش لمینت

برای برش عرضی قطعات لمینیت می توان از هر اره ای استفاده کرد. می توانید از اره منبت کاری، اره مویی دستی نیز برای برش حفره ها و شکاف ها استفاده کنید. به هر حال بهتر است برای جلوگیری از کنده شدن روکش لمینیت و ایجاد خط برشی صاف، از سطح نمای لمینیت شروع کنید .علاوه بر این سعی کنید تمام برش ها را در یک محل انجام دهید تا خاک اره در تمام محیط پراکنده نشود .

تحریریه به تام