اسپیلت ؛ نکات مهم و کاربردی در مورد نصب و نگه داری

اسپیلت یکی از دستگاه هایی است در ساختمان و خانه هایی بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. نصب صحیح و توجه به نکات مهم در هنگام نصب و نگهداری از اسپیلت موجب کارکرد بهتر آن و بیشتر عمر مفید دستگاه می شود.

1. ورودی یا خروجی هوای دستگاه های اسپیلت را مسدود نکنید

این کار می تواند موجب برگشت هوای خروجی به صورت مستقیم به دستگاه و یا نرسیدن هوای کافی به دستگاه شود. همچنین برگشت مستقیم هوا از مسیر خروجی دستگاه، باعث کاهش راندمان دستگاه می شود، و در هر دو دستگاه داخلی و بیرونی، تبادل حرارتی مناسب، بین هوا و مبرد انجام نشده و فشار غیر طبیعی در سیستم ایجاد می شود و در طولانی مدت باعث آسیب جدی به کمپرسور می شود. دستگاه داخلی و بیرونی سیستم های اسپلیت باید در فضایی نصب شوند که جریان هوای کافی جهت تبادل حرارتی وجود داشته باشد، در غیر این صورت بازدهی دستگاه به شدت کاهش می یابد.

2. دستگاه های اسپیلت را در حفاظ بسته قرار ندهید

این کار را هرگز انجام ندهید، چرا که ممکن است، هوای خروجی مستقیما وارد دستگاه شده و موجب بروز اشکال و عدم کارکرد صحیح شود. ضمنا سرویس و دسترسی به دستگاه نیز مشکل خواهد بود. در نتیجه افت راندمان در دستگاه به وجود آمده و نهایتا باعث صدمه دیدن کمپرسور خواهد شد. فضاهای لازم برای کارکرد دستگاه را از روی جدول مهندسی و یا کاتالوگ شرکت های سازنده استخراج کنید.

اسپیلت
اسپیلت

3.ورودی یک دستگاه بیرونی روبروی خروجی دستگاه دیگر قرار نگیرد

این کار باعث افت راندمان خروجی دستگاه می شود. در صورت نصب چند دستگاه کنار هم آنها را پهلو به پهلو یا پشت به پشت نصب کنید. ورود هوای گرم خارج شده از یک دستگاه، راندمان دستگاه روبرویی را به شدت کاهش می دهد.

4.به گردش صحیح هوا در تجهیزات بیرونی اسپیلت دقت کنید

سرعت باد باید بیشتر از 7 متر بر ثانیه باشد. در صورت کار نکردن فن دستگاه بیرونی، ممکن است صدمات جدی به سیستم وارد شود. توجه داشته باشید یونیت بیرونی باید به گونه ای نصب شود که باد از رو به رو به آن وزیده نشود. در غیر این صورت بازده دستگاه کاهش خواهد یافت.

5.به وضعیت نصب تجهیزات بیرونی اسپیلت دقت کنید

  1. این دستگاه را در مکان هایی که احتمال جمع شدن برف روی آن وجود دارد نصب نکنید.
  2. اگر در یک پارکینگ این دستگاه را نصب می کنید، توجه کنید که اتومبیل جلوی آن پارک نشود و راه هوا را مسدود نکند.
  3. نصب دستگاه در سایه، باعث افزایش راندمان و کاهش مصرف برق می شود. ضمنا استفاده از سایه بان در صورتی که مزاحم گردش هوا نباشد، توصیه می شود.

6.راه لوله در اسپیلت حتما باز بوده و محل نصب کاملا تراز باشد

وقتی دستگاه داخلی را به صورت دیواری نصب می کنید دقت کنید، راه لوله در آن حتما باز بوده و محل نصب کاملا تراز باشد تا آب از دستگاه چکه نکند. هرگز از لوله درین مشترک برای دو دستگاه استفاده نکنید.

7.در هنگام نصب اسپیلت جای مناسب برای سرویس و تعمیرات در نظر بگیرید

محل نصب دستگاه اسپیلت را به لحاظ سرویس و تعمیرات در جای مناسب در نظر بگیرید، تا در صورت بروز مشکل و نیاز به تعمیرات به مشکل بر نخورید. توصیه می شود دستگاه را بر روی پشت بام یا تراس نصب کنید تا در مواقع لزوم به راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

8.صدا و لرزش و همچنین هوای گرم خروجی اسپیلت را در نظر بگیرید

محل نصب دستگاه بیرونی را به لحاظ صدا و لرزش و همچنین هوای گرم خروجی آن پیش بینی کنید. صدا و هوای گرم خروجی از دستگاه بیرونی ممکن است موجب سلب آسایش مصرف کننده و سایرین شود.

اسپیلت
اسپیلت

9.عدم نصب تجهیزات بیرونی اسپیلت در اطراف مولد حرارتی و دودکش

نصب دستگاه بیرونی، در اطراف مولد های حرارتی و دودکش ها اشتباه است. زیرا باعث افت راندمان و خرابی دستگاه خواهد شد.

10.تجهیزات داخلی در مکان تراز نصب شوند

دستگاه داخلی را در سطحی درست و تراز نصب کنید. عدم نصب صحیح ممکن است موجب توزیع نامناسب مبرد در کوئل دستگاه و همچنین تخلیه نامناسب آب تقطیر شده و آب شده، از قسمت های دیگر چکه کند.

11.فاصله اسپیلت تا زمین استاندارد باشد

دستگاه های داخلی سقفی باید، در فاصله مناسب از سطح زمین نصب شوند. در غیر این صورت، توزیع و پرتاب هوا به صورت مناسب نبوده و سرمایش و یا گرمایش به صورت صحیح انجام نخواهد شد.

12.تنظیم دمای اسپیلت

دما را به صورت مناسب تنظیم کنید. در غیر این صورت موجب استهلاک زودرس دستگاه خواهد شد.

13.دوری اسپیلت از رطوبت و گرما

دستگاه های داخلی اسپلیت را در معرض هوای گرم و مرطوب محیط بیرون نصب نکنید. چرا که موجب از دست دادن سرمایش و تقطیر رطوبت و در نتیجه جمع شدن آب در اطراف دستگاه می شود. همچنین از ورود هوای محیط به داخل اتاق و خروج هوای اتاق به بیرون در طولانی مدت جلوگیری کنید، چرا که بازده سیستم را به شدت کاهش می دهد.

 

تحریریه به تام