بهبود رفتار سازه ها و مقاوم سازی آنها در برابر زلزله

زلزله

زلزله خمواره موحب خسارات فراوان در طول تاریخ شده است. با توجه عدم امکان پیش بینی وقوع زلزله، پژوهشگران و محققان همواره در پی راهکار هایی برای مقاوم سازی انواع سازه ها بوده اند.

 

  طراحی و ساخت تجهیزات اتلاف انرژی زلزله در سازه ها

اخیرا یک محقق ایرانی، که در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات اتلاف انرژی زلزله در سازه ها و کنترل و مقاوم سازی لرزه ای سازه ها فعالیت می کند. وسیله ای تحت عنوان میراگر ویسکو پلاستیک ساخته است که به عنوان وسیله الحاقی به سازه های ساختمان جهت بهبود رفتار سازه ها و مقاوم سازی آن ها در برابر زلزله و کلیه نیروهای ارتعاشی دیگر اضافه می شود.

میراگر ویسکوپلاستیک برای نخستین بار در نوع خود با یک پیکر بندی خاص ساخته شده است. نصب این وسیله در چهار طرف یک سازه، آن سازه را در برابر هرگونه نیرو و شتاب، مقاوم سازی لرزه ای می کند.

میراگر ویسکو پلاستیک در آزمایشگاه تست شده است و در هر دامنه و سرعت کار می کند. نصب این وسیله در سازه باعث می شود هنگام وقوع زلزله ای با سرعت بالا که یک نیرو به سازه وارد می شود، یک نیرویی مخالف از سوی این وسیله به سازه وارد شود.

زلزله
زلزله

کاهش آسیب های وارده به سازه در زمان وقوع زلزله

این وسیله طوری طراحی شده است که حتی جلوی ارتعاشات ریز باد ها که در سازه های بلند ایجاد ترک می کند را می گیرد.
تا کنون تجهیزات اتلاف انرژی گوناگونی در سطح دنیا طراحی و تولید شده است که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد که میراگر ویسکو پلاستیک با یک نوآوری هوشمندانه کلیه مزایای این تجهیزات را در خود جای داده و معایب آن ها را مرتفع نموده است.

این وسیله از دو صفحه فلزی و یک ماده ویسکو الاستیک تشکیل شده است که ترکیب عملکرد این دو ویسکو پلاستیک نامیده می شود.

از مزایای این اختراع می توان قابل نصب بودن در ساختمان های مختلف، کاهش هزینه های ساخت، اصلاح فرکانس طبیعی سازه، قابلیت بهره برداری آسان و عدم نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم، کاهش آسیب های وارده به سازه در زمان وقوع زمین لرزه را نام برد.

تحریریه به تام