اجرای خانه هوشمند در ساختمان ها

خانه هوشمند

خانه هوشمند به خانه ای گفته می شود که توسط سیستم اجرا شده در آن بتوان کلیه موارد مورد نیاز یک ساختمان را کنترل و مدیریت کرد .در طراحی و اجرای یک خانه هوشمند هر گونه ایده و نظری قابل اجرا و پیاده سازی است و نمی توان در هوشمند ساختن یک ساختمان حدودی را مشخص نمود.

 

تمامی تجهیزات در یک خانه هوشمند پس از نصب و راه اندازی به وسیله یک سیستم کامپیوتری مرکزی برنامه ریزی می شوند و برای هر کدام از این تجهیزات سناریو های مختلفی تعریف می گردد، به همین دلیل طراحان خانه هوشمند با توجه به نیاز کارفرمایان و بودجه اقتصادی که آنها در نظر دارند به طراحی و تجهیز خانه هوشمند می پردازند. به این نکته توجه داشته باشید که تجهیزات به کار رفته در خانه هوشمند غالبا همان تجهیزات عادی ساختمان ها می باشند و فقط برنامه ریزی و ارتباطات صحیح به آنها داده شده است.

خانه هوشمند
خانه هوشمند

روش های هوشمند سازی خانه

در خانه هوشمند، اطلاعات توسط تعدادی سنسور جمع آوری و به سوی سیستم مرکزی ارسال می شود و پس از تحلیل اطلاعات دریافتی، فرامینی به سمت عملگر ها گسیل می شود. با این تعریف در مجموع می توان گفت سه روش گوناگون برای هوشمند سازی خانه ها وجود دارد. در هر یک از روش های زیر استاندارد هایی به عنوان پروتکل وجود دارد که می توان در غالب این استاندارد ها هوشمند سازی را انجام داد. در ادامه به طور خلاصه به ذکر برخی استاندارد های معروف در این روش ها می پردازیم.

  1. استفاده از سیم کشی (BUS) مجزا برای نقل و انتقال اطلاعات در خانه هوشمند

در این سیستم می توان به معروف ترین و معتبر ترین استاندارد های حوزه اتوماسیون از جمله EIB ، BACnet ، LON ، S-Bus  اشاره داشت. در این سیستم ها اطلاعات بسته به استاندارد استفاده شده بر روی 1 ، 2 یا 4 زوج سیم منتقل می شود و این سیم های حامل اطلاعات کاملا از سیم های منتقل کننده جریان اصلی برق ایزوله می باشند. در این روش اصولا سنسور ها اطلاعات را به یک مرکز کنترل ارسال می نمایند و در آنجا مرکز کنترل پس از تحلیل اطلاعات دریافتی فرمانی را به عملگر ها که عمدتا در همان مرکز کنترل نصب شده اند ارسال و این عملگر ها باعث قطع یا وصل جریان برق می گردند.

  1. استفاده از سیم های برق به عنوان بستری برای نقل و انتقال اطلاعات در خانه هوشمند

در این سیستم معتبرترین استاندارد موجود X10 می باشد. در این روش اطلاعات بدون نیاز به کابل کشی مجزا بر روی سیم های برق موجود منتقل می گردند. در این سیستم در هر نقطه کنترلی، ماژول هایی نصب می شود که اطلاعات آمده از طرف مرکز کنترل را دریافت و به آن واکنش نشان داده و دستگاه متصل را خاموش یا روشن می نماید. مرکز کنترل در این سیستم وظیفه ذخیره سناریو ها، دریافت کد ها از ریموت کنترل، و نهایتا ارسال آن به سمت ماژول مورد نظر را بر عهده دارد.  

  1. استفاده از سیستم های بی سیم برای نقل و انتقال اطلاعات در خانه هوشمند

روش دیگری که این روزها بسیار مورد توجه واقع شده، استفاده از سیگنال های بی سیم (Wireless) به عنوان بستر ارتباطی سیستم هوشمند می باشد. در این روش فرمان ها از طریق سیگنال های وایرلس ارسال و دریافت می گردند. از مهم ترین استاندارد های این روش می توان به Z-Wave و Zigbee اشاره کرد. در این استاندارد ها دستگاه ها علاوه بر اینکه نقش گیرنده اطلاعات را ایفا می کنند، همچنین اقدام به ارسال مجدد آن می نمایند تا به این ترتیب محوطه تحت پوشش سیستم را گسترش دهند.

در این روش علاوه بر سرعت بالای انتقال اطلاعات، نیاز به تغییر در سیم کشی ساختمان وجود ندارد و به همین خاطر به راحتی در خانه هایی که امکان تغییر در سیستم سیم کشی ساختمان وجود ندارد به راحتی قابل اجرا می باشد.

خانه هوشمند
خانه هوشمند

فاکتور های مهم در هزینه هوشمند سازی برای خانه هوشمند

برای محاسبه هزینه های اجرای خانه هوشمند یا به اختصار قیمت خانه هوشمند می بایست چند فاکتور اساسی را در نظر گرفت. اصلی ترین عامل سلیقه مالک یا سازنده است، زیرا به علت گستردگی محصولات هوشمند سازی ساختمان کارفرما با توجه به نیاز خود می تواند از برخی تجهیزات چشم پوشی کرده و هزینه های پروژه را کاهش دهد یا با خرید تجهیزات هوشمند لوکس ارزش افزوده پروژه خود را چندین برابر کند. در مرتبه بعدی در تعیین قیمت هوشمند سازی، متراژ واحد مسکونی است. مسلما یک واحد مسکونی کوچک نیاز کمتری به متعلقات یک سیستم هوشمند نسبت به یک واحد متوسط دارد.

مراحل استاندارد اجرای خانه هوشمند

گام اول: مستند سازی سناریو ها

گام دوم: طراحی اولیه سیستم و برآورد اقتصادی

گام سوم: نهایی سازی طراحی اولیه

گام چهارم: تهیه لیست تجهیزات

گام پنجم: تهیه نقشه اجرایی

گام ششم: لوله گذاری و تعبیه زیرساخت ها

گام هفتم: کابل کشی

گام هشتم: نصب تجهیزات

گام نهم: راه اندازی و برنامه نویسی تجهیزات نصب شده

گام دهم: تست سیستم بصورت جداگانه

گام یازدهم: تست سیستم بصورت یکپارچه

گام دوازده: تست سناریو ها

گام سیزدهم: ارائه نقشه های اجرایی به کارفرما به همراه آموزش

گام چهاردهم: ارائه برنامه ها به همراه آموزش

گام پانزدهم: ارائه آموزش و راهنمای فارسی بهره برداری سیستم

گام شانزدهم: ارائه آموزش نگهداری سیستم

گام هفدهم: ارائه آموزش توسعه سیستم

گام هجدهم: بازدید های دوره ای

تحریریه به تام