کامپوزیت های هیدروژل یا کامپوزیت های نرم تقویت شده با فیبر در صنعت ساختمان

هیدروژل ها در هر زمینه از ساخت نوار زخم تا ساخت روبات ها پتانسیل زیادی از خود نشان داده اند، اما کاربرد آنها به دلیل سفتی شان، تاکنون محدود بوده است.

 

کامپوزیت های هیدروژل یا کامپوزیت های نرم تقویت شده

تیمی از دانشمندان دانشگاه هوکایدو مجموعه جدیدی از کامپوزیت های هیدروژل یا کامپوزیت های نرم تقویت شده با فیبر توليد کرده اند که هیدروژل ها را با پارچه های بافته شده ترکیب می کند تا ماده ای ایجاد شود که ۵ برابر قوی تر از فولاد کربن است. مواد کامپوزیتي سال ها استفاده شده اند، مانند گل و لای كه با اضافه کردن کاه به عنوان یک ماده تعدیل کننده به آن می تواند آجرها را خیلی قوی کند. حالا اين محققان از اين اصل ساده استفاده كرده اند.

 

هیدروژل
هیدروژل

هیدروژل ها  ساخته شده از زنجیرهای پلیمر هیدروفیلیک

هیدروژل ها از زنجیرهای پلیمر هیدروفیلیک ساخته شده اند که تا 90 درصد آب را جذب می کند. آنها بسیار قوی و بادوام هستند. اما، اين پژوهشگران با اضافه کردن فیبرهای ریز شیشه، یک ماده سخت، انعطاف پذیر و کشیدنی توليد كرده اند.

در آزمایشات اين طرح، استفاده از ژل های پلی آمفولیت و یک رشته شیشه به اندازه ۱۰ میکرومتر، ماده را ۲۵ برابر قوی تر از رشته شیشه ای، ۱۰۰ برابر قوی تر از هیدروژل ها و ۵ برابر قوی تر از فولاد کربن می سازد. اين ترکیب داراي مزيت هايي هستند كه برخي از آنها عبارتند از: كاملا سازگار با محيط زيست هستند، اعتماد پذيري بالايي دارند، دوام زيادي دارند، انعطاف پذيري آنها مناسب است و قابليت كششي زيادي دارند.

40 درصد اين هیدروژلهای تقویت شده آب است. و به دليل دوام، استقامت و انعطاف پذیری آن می تواند کاربردهای زیادی در صنایع مختلف داشته باشد از جمله صنعت ساختمان. بنابراين اين ترکیب مي توانند كمك موثري در مقاوم سازي ساختمان ها با سازه هاي مختلف داشته باشند. البته تا تجاري سازي و اعتماد سازي اين گونه محصولات راه زيادي در پيش است.

تحریریه به تام