طاقچه : کجا و چگونه از آن درخانه استفاده كنيم؟

طاقچه

طاقچه یکی از بهترين نوع طراحي ها در خانه است. عملکرد آن شبیه به یک قفسه است، چرا که شما می توانید وسايل را روي آن قرار دهيد. اما قفسه از نظر فرم و اشغال فضا با طاقچه متفاوت است.

 

طاقچه يك قطعه افقي

در حالی که یک قفسه یک چارچوب چسبیده به دیوار است، طاقچه يك قطعه افقي است كه ممکن است از يك طرف ديوار آغاز و در طرف ديگر پايان يابد. طبقه هايي كه در نيمه بالايي ديوار ساخته مي شوند، زيباتر و بهتر هستند.

بسته به استفاده از آنها، فضای آن می تواند عمیق یا سطحی باشد. اگر در حال ساخت و يا بازسازي خانه هستيد حتما در طراحي طاقچه را در نظر بگيريد. اگر شما در خانه خود طاقچه داريد، شما نيز مي توانيد اين مطلب را مطالعه كنيد و روش های زیر را براي استفاده بهتر از آن به كار ببريد.

طاقچه
طاقچه

 

طاقچه در راهروها

ساخت یک طاقچه چسبيده به دیوار، علاوه بر كاربردهاي آن، ترکیب یک عنصر معماری با طراحي داخلي شماست.

در راهروي ورودي خانه، يك طبقه نيمكت مانند نصب كنيد. روي آن مي توانيد نشسته و كفش هاي خود را بپوشيد يا دربياوريد. مي توانيد خريدهاي خانه را هنگام ورود روي آن گذاشته و بعد آنها را به محل خود ببريد. مي توانيد كيف خود را نيز روي آن بگذاريد. در بالاي آن يك جاكليدي و چوب لباسي نصب كنيد كه راهروي ورودي شما تكميل شود. اگر به اندازه كافي بزرگ و عميق است مي توانيد يك دكور روي آن استفاده كنيد، مثلا چيزي كه عشق و شادابي را در هنگام ورود و خروج به اعضاي خانواده تزريق كند.

طاقچه در آشپزخانه

يك محل بسيار مناسب براي استفاده از طاقچه ها در خانه، آشپزخانه است، جایی که ما اغلب به یک سري مكان هاي کوچک نیاز داريم.

يك طاقچه از جنس سنگ، یک مثال عالی براي ساخت آن در آشپزخانه خانه شما است. اگر سنگ صيقل داده شده، تهيه كنيد علاوه بر كاربرد آن،‌ از زيبايي آن نيز استفاده خواهيد كرد. يك طاقچه عمیق، جاي مناسبي براي اشياء و وسايل داخل آشپزخانه است، مانند گلدان کوچک گیاهان آپارتمانی، ظرف ادویه جات، ظرف ترشی، يك بطری، شاید يك صابون یا لوسیون دست.

استفاده از طبقه – نیمکت یک راه کلاسیک برای ایجاد یک منطقه بزرگ جهت نشستن و غذا خوردن است. به دليل عمق زياد اين نوع طاقچه، كاربرد آن متنوع و زياد است. مي‌توانيد اين نوع طاقچه را زير پنجره خود نصب كنيد، در اين حالت علاوه بر استفاده‌هاي هميشگي مي توانيد با نشستن روي آن،‌ بيرون پنجره را نيز تماشا كنيد. اينجا يك نقطه ایده آل برای گلدان هاي بزرگ  و یا سایر اقلام تزئینی بزرگ است.

استفاده از  اپن آشپزخانه در بسیاری از خانه ها و آپارتمان هايي كه دارای آشپزخانه های کوچک  هستند بسيار معمول است. از اين نوع طاقچه ها به دليل بزرگ بودن آن، مي توان به عنوان كانتر و پيشخوان آشپزخانه استفاده كرد. اين نوع طاقچه بر روی تيغه دیوار اپن قرار مي گيرد. اين محل مي تواند مكاني براي خوردن سريع صبحانه، و يا يك وعده غذايي سرپايي باشد. به دليل مجاورت آن با اتاق نشيمن يا پذيرايي، از وسايل دكوري و تزئيني مناسب، مانند يك سفال يا گلدان، روي آن استفاده كنيد.

طاقچه
طاقچه

طاقچه در اتاق خواب

طراحي در اتاق خواب های کوچک اغلب یک چالش برای طراح هستند، چالشي در زمينه طراحي كتابخانه و يا چراغ مطالعه و يا مكاني براي يك وسليه دكوري كوچك. طبقه های ديواري در اين اتاق ها بسيار مناسب هستند و موجب ايجاد فضاي بيشتر در اتاق مي‌شوند.

مي توانيد يك طبقه تخت در اتاق خود در فضاي مناسب ايجاد كنيد. روي اين طبقه مي توانيد اقلامي مانند روزنامه، كتاب و يا يك صندوقچه كوچك بگذاريد.

يك طراحي هوشمندانه در اتاق مي تواند ساخت يك ديوار طاقچه دار بين دو ديوار باشد. مي توانيد بين دو ديوار به عمق دلخواه خود (خيلي عميق نباشد) يك تيغه ديواري به ارتفاع 1 متر بسازيد. مي توانيد مبل يا صندلي اتاق را به اين ديوار ساخته شده تكيه دهيد و روي اين طبقه لوازم دكوري قرار دهيد. بعد از اين اقدام خواهيد ديد كه يك طراحي زيبا و هوشمندانه انجام داده ايد. روي آن يك چراغ مطالعه قرار دهيد تا هنگام مطالعه روي مبل آسودگي را احساس كنيد.

طاقچه در اتاق نشيمن

گاهی اوقات دوست داريم همه چیز در نزديكي ما باشد. وقتي در اتاق نشيمن هستيد دوست داريد كتاب و يا روزنامه نزديك باشد كه از جاي خود بلند نشويد، يا هنگام مطالعه بتوانيد چراغ مطالعه را همان طور كه نشسته ايد روشن كنيد. همچنين اتاق نشيمن نياز به وسايل دكوري دارد. با يك طراحي مناسب، يك طبقه متناسب با فضاي اتاق و نياز شما، اين نياز ها و بيشتر از آن را براي شما برطرف مي كند.

در صورتي كه در اتاق نشيمن شومينه داريد، طاقچه شومينه بهترين گزينه است. شومینه مدرن معمولا یک نقطه کانوني و مركز توجه در اتاق نشیمن است. اين طبقه مي تواند یک مکان براي يك تابلوي نقاشي كوچك باشد. اين طبقه مي تواند دقيقا بالاي شومينه و يا كمي بالاتر از زمين باشد (از يك طرف شومينه آغاز و تا ديوار امتداد پيدا كند). در حالت زميني اگر به اندازه کافی عمیق باشد حتي مي توانيد آنجا يك صندلی كوچك قرار دهيد.

ساخت و طراحي طاقچه ها براي تابلوها ايده بسيار خوبي است. براي نمايش تابلو ها، مي‌توانيد يك نوار ساده از چوب به ديوار متصل كرده و تابلو ها را روي آن قرار دهيد. حتي مي توانيد چند طبقه براي اين كار در نظر بگيريد، يعني دو يا سه طبقه با فاصله مناسب از هم روي ديوار نصب كنيد. عمق اين نوع طاقچه ها را متناسب با سايز تابلوها انتخاب كنيد.

طاقچه
طاقچه

طاقچه در حمام

استفاده از طبقه ها در حمام يك طراحي مناسب است. توجه داشته باشيد طبقه در حمام به معناي طراحي يك ديوار فرعي با ارتفاع كم جلوي ديوار اصلي است. اگر حمام و دستشويي در يك فضا قرار دارند، استفاده از آن در فضاي بيروني و قرار دادن انواع لوازم آرایشي و بهداشتي مفيد است.

طاقچه اي كه داخل حمام است مي تواند نقش يك صندلي را داشته باشد. مي توانيد براي نشستن روي آن هنگام شامپو زدن سر خود از آن استفاده كنيد. توجه داشته باشيد كه هنگام طراحي براي نشستن، عمق طبقه را متناسب در نظر بگيريد. طبقه سنگ مرمري براي حمام بسيار مناسب است.

اگر وان حمام داريد، مي توانيد از يك طبقه پشت وان استفاده كنيد. زير اين طاقچه، يك فضاي كابينت مانند درست كنيد كه لوله هاي آب داخل آن قرار بگيرند. شير آب و دوش آب را به گونه اي طراحي كنيد كه روي طبقه قرار گفته و آب را به داخل وان بريزند. مي توانيد هر نوع وسيله ديگري كه هنگام رفتن به درون وان نياز داريد روي آن قرار دهيد.

تحریریه به تام