چگونه پانل دیواری مناسب برای دیوارهای خانه انتخاب کنیم؟
0
پانل دیواری

پانل دیواری نوع رایج و مرسومی برای روکش کردن دیوارها است که به تازگی مد شده است. پانل دیواری کم‌کم دارد جای روکش‌های دیگری مثل کاغذ دیواری و نقاشی را می ‌گیرد.

 

چگونه پانل دیواری برای خانه انتخاب کنیم ؟

این موضوع دلایل زیادی دارد، اعم از دوام تا بهداشت و هزینه. پانل دیواری، می توانند ارزان تر از کاغذ دیواری باشند، و کیفیت بالاتری در مقایسه با رنگ داشته باشند.یکی دیگر از مزایای پانل دیواری این است که می تواند نقص ها و چیزهای ناخوشایند روی دیوار مانند کابل و سیم کشی را پنهان کنند. چنین چیزی از عهده‌ی کاغذ دیواری، نقاشی، یا سنگ آنتیک برنمی‌ آید.

این نوشتار حاوی نکاتی است برای اینکه بتوانید پانل دیواری خود را آگاهانه انتخاب کنید. همچنین نسبت به نکات مثبت و منفی انواع مختلف متریال به کار رفته در ساخت پانل آگاهی پیدا خواهید کرد. ما در این نوشتار در مورد پانل های چوبی، پانل نئوپان، تخته فیبر با دانسیته متوسط، پانل های پارچه ای، پانل های پی وی سی، و پانل های گچی خشک صحبت خواهیم کرد. بیایید نگاهی به نکات قید شده در این نوشتار بیندازیم.

پانل دیواری
پانل دیواری
  1. پانل دیواری نئوپان

پانل نئوپان از تراشه های چوب ساخته می‌شود. به این ترتیب که تراشه ها تحت فشار و حرارت به هم می چسبند و نهایتا شکل می گیرند. این نوع پانل دیواری گذشته از اینکه نسبتا ارزان است، به طور گسترده ای در دسترس است و به راحتی می توان آن را تهیه کرد.
سه نوع پانل نئوپان وجود دارد که می توانید به کار ببرید: نرمال، متوسط، و تراکم بالا. نوع نرمال آن ارزان  و کار کردن با آن آسان است. اما اشکالی که نوع نرمال پانل های نئوپان دارند، این است که نازک و شکننده هستند. نئوپان دارای تراکم بالا ضخیم تر است و استحکام بیشتری دارد.

  1. پانل دیواری چوب طبیعی

پانلهای ساخته شده از چوب طبیعی نه تنها زیبا هستند، بلکه می‌توانند به عنوان عایق حرارتی و صوتی عمل کنند. بر خلاف سنگ آنتیک، هیچ خط و خطوطی ندارند که چرک و کثیفی به خود بگیرند.

در واقع، یکی از نقاط قوت پانل های چوبی تعمیر و تعویض آسان آن است. پانل های چوبی را می توان با کمی سمباده کشیدن جلا داد و دوباره ظاهر زیبایی به آن داد. حتی اگر آسیب گسترده ای دیده باشد، پانل را می توان تعویض کرد، بدون اینکه آسیبی به دیوار وارد شود.

در مورد معایب استفاده از پانل های چوبی باید بگوییم که آنها ضد آب نیستند. در نتیجه  اگر با آب تماس داشته باشند، کم کم شورع به پوسیدن می کنند. هنگامی که شما متوجه شدید که در حال خراب شدن است، باید فورا آن را سنباده بزنید.

اگر متوجه شدید که نمی توان ظاهر آن را تغییر داد، چاره ای ندارید جز اینکه آن را تعویض کنید. به خاطر داشته باشید که پانل دیواری چوبی تعمیر و نگهداری زیادی لازم دارند. چوب می تواند رطوبت طبیعی خود را از دست بدهد، به خصوص در اتاق هایی که تهویه ی مطبوع دارد.

پانل دیواری
پانل دیواری
  1. پانل دیواری تخته فیبر با دانسیته متوسط (MDF)

تخته فیبر با دانسیته متوسط یا ام دی اف نوعی فرآورده ی چوب کامپوزیت است. این نوع پانل دیواری با استفاده از الیاف چوبی کوچک ساخته شده است که توسط حرارت و فشار شدید شکل گرفته اند.

مزیت اصلی استفاده از ام دی اف قیمت نسبتا ارزان آن است و اینکه می توان آن را با  رنگ آمیزی به شکل چوب درآورد. از این رو، می توانید ظاهر چوب طبیعی را با قیمت بسیار پایین تری داشته باشید.

با این حال، چوبِ دارای تراکم متوسط، در مقایسه با چوب ضعیف است. بنابراین احتمال ترک خوردن یا شکستن آن زیر فشار زیاد است. به همین دلیل است که نصب آن مهارت و دقت بسیار زیادی را می طلبد.

نقطه ی ضعف دیگر ام دی اف است که نیاز به مقدار زیادی میخ برای نصب شدن دارد. اما میخ ها را خوب در خود نگه نمی دارد. اگر به اندازه ی کافی میخ استفاده نکنید، پانل ممکن است در وسط کمی خمیده شود. بنابراین، فرآیند نصب و راه اندازی ام دی اف در مقایسه با پانل های چوبی یا نئوپان زمان و تلاش بیشتری نیاز دارد.

پانل دیواری
پانل دیواری
  1. پانل دیواری پارچه ای

اگر پانلی از یک جنس نرم را ترجیح می دهید، پانل های پارچه ای زیادی وجود دارند که می توانید از میانشان انتخاب کنید. پانل های پارچه ای برای نصب بر روی دیوار های صاف و سخت ایده آل هستند. آنها باعث می شوند که فضای اتاق گرم و راحت به نظر برسد.

5. پانل دیواری پی وی سی

پانل های پی وی سی با دوام، مقاوم در برابر آتش و بهداشتی هستند. تعمیر و نگهداری آنها نیز آسان است. این نوع پانل دیواری برای استفاده در حمام، کابین دوش و آشپزخانه بسیار ایده آل هستند. چرا که هم ضد آب هستند و هم تمیز کردن آنها آسان است.

پانل های ساخته شده از پی وی سی با یک لاک محافظ مهر و موم شده اند. این لاک می تواند براق یا مات باشد. سطح این پانل ها گرد و غبار جذب نمی کند، پس می تواند برای اتاق خواب کودکان، یا برای کسانی که به گرد و غبار حساسیت دارند، عالی باشد.

یکی دیگر از مزایای پانل های پی وی سی این است که فرآیند نصب آنها نسبتا سریع و آسان است. چرا که برش دادن آنها برای رسیدن به اندازه و شکل مورد نظرتان آسان است.

پانل دیواری
پانل دیواری
  1. پانل دیواری گچی خشک

پانل های گچی بسیار با دوام هستند و بی نهایت در برابر آتش مقاوم هستند. این نوع پانل اغلب در ساختمان های عمومی که در آن طبقه بندی مقاوم در برابر آتش لازم است، به کار می رود. نصب آنها نیز بسیار آسان است و می توانند به عنوان عایق صدا عمل کنند. یکی از مزایای مهم این نوع پانل دیواری متنوع بودن آن است. پانل گچی می تواند طیف گسترده ای از الزامات طراحی معماری را برآورده کند.

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X