چگونه یک فرز مناسب و با کیفیت بخریم ؟

چگونه یک فرز مناسب انتخاب کنیم؟

در مقاله قبلی در مورد آشنایی با فرز و رعایت نکات ایمنی هنگام کار با آن صحبت کردیم . در این مقاله قصد داریم انواع متنوع فرز و ویژگی های هر کدام از آنها و همین طور کاربردشان در صنایع مختلف را بررسی و ارزیابی کنیم .

تاریخچه ساخت فرز ها

اگر به تاریخچه ساخت اولین فرز در دنیا بازگردیم و جستجویی در اینترنت بکنیم متوجه می شویم که ساخت اولین فرزها به سالهای حول و حوش 1950 میلادی بر میگردد که برای اولین بار توسط یک کمپانی آلمانی یک فرز قابل حمل برقی ساخته شد . مثل بسیاری از وسایل، فرزها هم در ابتدای شروع به ساخت دارای ساختمان ساده ای بودند که شامل یک موتور الکتریکی بود که نیروی گردش موتور از طریق یک شفت به دیسک منتقل میشد و از طریق چرخش این دیسک امکان برش سطح مورد نظر یا صیقل دادن آن به وجود می آمد .  اما در فرزهای امروزی شفت با یک چرخ دنده جایگزین شده است که نیروی موتور را در زاویه 90 درجه انتقال میدهد.

فرزها در بازار فعلی دارای انواع متنوعی هستند .

انواع فرز ها

  • فرزهای نجاری
  • فرزهای انگشتی
  • فرزهای مینیاتوری

همانطور که در تاریخچه ساخت در بالا اشاره کردیم کاربرد فرزها برای برش ، سایش و یا پرداخت سطوح مختلف است . در انواع فرزها دیسک های مختلفی نصب میشود که هر کدام مخصوص برش یک سطح هستند مثل سنگ فرز مخصوص چوب ، فلز ، سنگ و سایر مواد و مصالح ساختمانی . استفاده از این ابزار شاید در ابتدای امر کاری راحت و ساده به نظر برسد اما در واقع کاربرد فرزها نیاز به مهارت بالایی دارند . چون کوچکترین اشتباهی در هنگام استفاده از این دستگاه می تواند برای فرد و اطرافیان بسیار خطر آفرین باشد . پس لازم است درهنگام کار با این دستگاه حتما نکات ایمنی مربوطه را رعایت کنید. اگر تمایل دارید در مورد نکات ایمنی در هنگام کار با  فرز بیشتر بدانید می توانید به این مقاله مراجعه کنید .

مینی فرز
مینی فرز

مینی فرز ها

فرزها اغلب در کارهای فلزی و ساختمانی برای کاربردهای گسترده ای استفاده می شوند. از لحاظ اندازه و سایز فرزها به دو دسته تقسیم میشوند فرزهای بزرگ و مینی فرز . مینی فرزها هم جزو ابزارهای چند کاره به حساب می آیند که برحسب قدرت و سرعت چرخش می توانند برای برش سطوح مختلف مانند پلاستیک ، سنگ یا فلزات به کاربرده شوند  . به طورکلی با تغییر صفحه روی دستگاه مینی فرزها را می توان برای سنباده کاری و صیقل دادن یا برش کاری استفاده کرد .

برای سطوح ای که در فضاهای بد دسترسی و کوچک قرار گرفته اند حتما لازم است از مینی فرزها استفاده کرد . مثل هر دستگاه دیگیری این نکته را لازم است رعایت کنیم که مینی فرزها نباید به مدت طولانی روشن بمانند و استفاده شوند چون در این صورت امکان سوختن دستگاه وجود دارد .

فرز انگشتی

فرزهای انگشتی که از لحاظ طراحی و ساختمان مطابق شکل زیر هستند  ، از لحاظ کارایی و کاربرد دارای وزن کم ، کنترل راحت تر و دقت بالا هستند . از این ابزار آلات برقی برای پرداخت و صیقلی کردن سطوح فلز و چوب استفاده میشود . البته در بعضی از کارگاه های آهنگری و لوله کشی و تاسیسات ساختمانی هم می توان این فرزهای انگشتی را پیدا کرد و دید . از لحاظ کاربرد و طراحی هم فرزهای انگشتی به دو صورت گلو کوتاه و گلو معمولی در بازار یافت میشوند که مدل گلو معمولی یا بلند برای کاربرد در مکان هایی که دسترسی سخت دارند بسیار مناسب هستند .

فرز انگشتی
فرز انگشتی

فرز مینیاتوری

از فرزهای مینیاتوری بیشتر در کارهای ظریف کاری مثل حکاکی ، منبت کاری، سوراخ کاری و سنباده کاری و به طور کلی کارهای ظریف با دقت بسیار بالا استفاده میشود . از فرزهای مینیاتوری خصوصا برای برش کاری قسمت هایی که کاملا دور از دسترس هستند استفاده فراوانی میشود .

فرز مینیاتوری
فرز مینیاتوری

فرز نجاری

از این نوع اختصاصا در کارگاه های نجاری برای برش یا تراش چوب در تولید کابینت های آشپزخانه یا سایر دکوری های خانه ها استفاده میشود . فرزهای نجاری نسبت به مابقی فرزها هنگام کار نیاز به دقت و تمرکز بیشتری دارند . فرزهای نجاری در انواع رومیزی ، پایه دار و همین طور دستی در بازار ابزار آلات برقی موجود هستند .

برای مشاهده انواع ابزار آلات برقی می توانید به این صفحه مراجعه کنید.

[porto_product_category title=”محصولات مرتبط” view=”products-slider” category=”فرز”]

تحریریه به تام