رکود ی که بازار مسکن را از پای درآورد!

رکود

به گزارش به تام به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، همزمان با رکود مسکن و تحریم ها در بخش های مختلف اقتصادی کشور از جمله مسکن طی چند سال گذشته با مشکلات بزرگی درگیر بوده ایم، رکودی که برای بسیاری از بخش ها دردسر ساز شده و زمینه تعطیلی کارخانجات از جمله کاشی سازی، سیمان، آهن آلات و نیز بیکاری کارگران مختلف را فراهم کرده است.

براساس این گزارش دولت یازدهم در طول ۴ سال گذشته مسکن های مختلفی از جمله افزایش تسهیلات مسکن و تکمیل برخی از واحدهای مسکن مهر را برای رونق بخشیدن به این حوزه انجام داد، اما به نظر می رسد این رکود به قدری سنگین است که در آینده نزدیک قصد خروج از این اوضاع را ندارد.

رکود در بخش مسکن باعث ایجاد دردسر های مختلفی برای مالکان و به ویژه مستاجران شده است و از سوی دیگر مالکان به دلیل رکود نمی توانند واحدهای خود را به فروش برسانند و همین موضوع باعث می شود با قیمت های بالاتر به مستاجران اجاره دهند.

در همین راستا با یکی از مالکان واحدهای مسکونی صحبت شدیم، وی گفت: دو سالی می شود که تعدادی آپارتمان با متراژ متوسط به قصد فروش ساخته ام اما دریغ از یک خریدار، به همین خاطر مجبور شده ام آن ها را به دست مستاجر بسپارم. همچنین یکی دیگر از مالکان عنوان کرد: حدود دو سال است که می خواهم یک واحد مسکونی 50 متری را به فروش برسانم، اما هنوز به نتیجه نرسیده ام.

در همین خصوص با برخی مشاوران املاک در نقاط مختلف تهران صحبت شد که این مشاوران نیز معتقد بودند که رکود باعث تعطیلی بسیاری از املاکی ها شده و از سوی دیگر بازار مسکن رونق سابق را ندارد و در ماه اگر خیلی شانس بیاوریم در نهایت یک یا دو معامله انجام می شود.

افزایش 10 الی 15 درصدی هر ساله اجاره بها زمینه ساز کابوس های مختلف برای مستاجران شده به طوری که هرساله با کابوس افزایش قیمت به سراغ خانه های نقلی تر می روند.

افزایش تسهیلات مسکن به 90 و 120 میلیون تومان از دور بسیار خوشایند به نظر می رسد، اما وقتی به نرخ های سود آن ها نگاهی می اندازیم نه تنها به فکر دریافت این تسهیلات نمی افتیم بلکه افسوس نیز می خوریم که با بالا رفتن تورم رفتن این تسهیلات قیمت مسکن نیز چندین برابر گران تر شد.

براساس این گزارش وجود وضعیت رکود بازار مسکن بسیاری از مسئولان بر خلاف شواهد صحبت های امیدوار کننده ای مطرح می کنند، به طوری که امید در دل مالکان و مستاجران زنده می شود، اما همانند سال های گذشته هنوز چند ماهی نگذشته با افزایش قیمت امید آن ها نا امید می شود.

در همین راستا حسام عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک کشوری در گفتگو با خبرنگار حوزه مسکن راه وشهرسازی با اشاره به اینکه تا اواسط تیر ماه فضای پیش رونق در بازار مسکن خواهیم داشت افزود: از اوسط تابستان تا نیمه دوم سال به دوران رونق خواهیم رسید.

همچنین حامد مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهر سازی در گفتگویی با اشاره به اینکه همزمان با خروج بازار مسکن از رکود زمینه های مناسب برای سرمایه گذاری در بازار مسکن فراهم می شود، افزود: با راه اندازی صندوق پس انداز مسکن یکم و نیز با ارائه تسهیلات با نرخ بهره یک رقمی این صندوق با استقبال متقاضیان مواجه شده است.

وی با اشاره به اینکه خریداران اصلی در بازار مسکن طی امسال قشر متوسط خواهند بود، افزود: متقاضیان با اندوخته های که در صندوق پس انداز یکم داشتند و نیز با دریافت این تسهیلات به بازار خرید ورود پیدا می کنند.

براساس این گزارش بسیاری از مسئولان امسال را سال خوب و پررونقی برای بازار مسکن ارزیابی می کنند و این کاملا بر خلاف مشاهدات در بازار مسکن است. برای رونق گرفتن بازار مسکن باید سیاست های مختلفی از جمله ارائه تسهیلات ارزان قیمت، حذف دلال بازی و واسطه گری در حوزه ساخت و ساز، افزایش تولید در بخش ساخت و ساز و نیز اصلاح سیاست های پولی و بانکی در فضای تولید بازار مسکن می تواند راه گشایی برای خروج کابوس رکود از بازار مسکن باشد.

تحریریه به تام