بازار مسکن همچنان اسیر در تلاطم بازار ارز

بازار مسکن همچنان اسیر در تلاطم بازار ارز

در حالیکه به نظر می رسد بین بازار مسکن و بازار ارز به صورت مستقیم ارتباط خاصی وجود نداشته باشد، اما امروزه شاهد هستیم که هرگونه تغییر در قیمت دلار باعث می شود که مسکن نیز به تبع آن دچار بحران شده و مشکلات فراوانی برای سازندگان و خریداران به وجود آید. شاید در چند سال اخیر، نمونه کاملی از تاثیر مستقیم این دو بازار بر روی یکدیگر شاهد بوده ایم و در سال جدید نیز این پدیده شکل جدی تری به خود گرفته است.

در حال حاضر، شاهد هستیم که بین کشورهای دنیا بسیاری از مصالح ساختمانی رد و بدل می شود و پرداخت هزینه آنها به کمک ارز بوده و همین امر تاثیر بازار ارز بر بازار مسکن را به خوبی نشان می‌دهد. یکی دیگر از مشکلاتی که در حوزه ارز وجود دارد این است که ممکن است قیمت آن به صورت ساعتی و لحظه ای تغییر کند و به همین دلیل سازندگان و انبوه سازان نمی توانند با دیدگاه پیش‌بینی‌شده ای وارد بازار شوند.

در این مطلب قصد داریم مختصری در مورد تاثیر بازار ارز بر بازار مسکن صحبت کنیم و تاثیر متقابل آنها را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید!

افزایش قیمت دلار و ارز و رکود در بازار مسکن

یکی از معیارهای که در سطح جامعه به عنوان نماد رکود و تورم شناخته می شود، تغییرات نرخ ارز و تلاطم بازار ارز است که ممکن است در نهایت به افزایش قیمت محصولات مختلف و عدم تمرکز بازار منجر شود. این وضعیت در مورد بازار مسکن نیز صدق کرده و می بینیم که خریداران و فروشندگان تمایل چندانی به حضور در این بازار نشان نمی دهند.یکی از دلایلی که خریداران وارد حوزه بازار مسکن و خرید در آن نمی‌شوند این است که این بازار به شدت در حال تغییر بوده و اعتماد چندانی به آن وجود ندارد.

اما قضیه فروشندگان و بازار مسکن کاملا متفاوت بوده و آنها انتظار دارند که بازار ارز تاثیر مثبتی بر بازار مورد نظر آنها داشته باشد. همانطور که قیمت ارزهای مانند دلار و یورو افزایش پیدا می کند، طبیعی است که قیمت برخی دیگر از محصولات نیز افزایش داشته و این افزایش قیمت، مسکن را نیز شامل شود. به همین دلیل فروشندگان به هوای اینکه مسکن گران خواهد شد، چندان تمایلی به حضور در بازار نشان نمی دهند و رکود بیشتری در این حوزه شاهد خواهیم بود.

رکود بازار مسکن در اختیار بازار ارز

تاثیر مستقیم قیمت دلار بر روی قیمت مصالح ساختمانی

یکی دیگر از مصائب بازار ارز برای بازار مسکن این است که بیشتر مصالح ساختمانی تحت کنترل قیمت دلار و قیمت ارز قرار دارند و تغییرات آن ها به صورت مستقیم باعث تغییر قیمت این مصالح می‌شود, این موضوع را در مورد کشورهای بزرگ جهان نیز وجود دارد و آنها هم ممکن است از تغییرات قیمت بازار متاثر شود. اما موضوعی که در بازار ایران بسیار چشمگیر است این است که قیمت محصولات ساختمانی و سایر حوزه ها به شدت تحت تاثیر قیمت دلار قرار دارد.

 آیا بحران بازار ارز باعث رکود در بازار مسکن می‌شود؟

پاسخ این سوال مثبت است. همانطور که عنوان شد، با افزایش قیمت دلار و قیمت ارز طبیعتاً انتظار بازار به سمت افزایش قیمت میل می‌کند و سازندگان واحدهای ساختمانی تمایل چندانی به حضور در این بازار بی ثبات نشان نمی دهند. درضمن خریداران نیز ممکن است تحت تاثیر قیمت ها قرار گرفته و از حضور در بازار منصرف شوند. به همین دلیل می توان ادعا کرد که افزایش قیمت دلار در نهایت به رکود در بازار مسکن خواهد انجامید.

با توجه به وضعیت قیمت دلار، قیمت محصولات ساختمانی نیز به صورت لحظه ای تغییر می کند و به همین دلیل کلینیک ساختمانی به تام برای رفاه هموطنان عزیز، تصمیم به ارائه قیمت ها به صورت تلفنی گرفته است. بنابراین برای کسب اطلاع از تغییرات قیمتی با ما در تماس باشید و با اطمینان از قیمت ها برای خرید اقدام کنید.

[irp posts=”19677″ name=”به دلیل تغییر قیمت دلار ، برای اطلاع از قیمت محصولات با کارشناسان در تماس باشید”]

tamep2