بازار مسکن سال 97 در یک نگاه

به گزارش واحد خبری به تام؛ بازار مسکن ایران هنوز هم برای بسیاری از کارشناسان و افراد فعال در این حوزه ناشناخته مانده است. همین موضوع باعث شده است که پیش بینی‌ها در مورد آن با چالشهایی مواجه باشد و حتی در برخی موارد این پیش بینی‌ها اشتباه باشند.

روند پیش بینی در بازار مسکن

موسسه بامداد در اقدامی جالب و در ادامه روند پیش‌بینی‌های خود در مورد موضوع‌های مختلف اقتصادی، یک نگاه کلی به بازار مسکن در سال ۹۷ انداخته و پیش بینی‌های زیر را در مورد آن انجام داده است.

  • پیش بینی می‌شود که در سال ۱۳۹۷ نرخ رشد اقتصادی بخش ساختمان در حوزه ناخالص داخلی نسبت به سال ۱۳۹۶ یک رشد نسبی را تجربه کرده روند رو به بهبودی داشته باشد.
  • با توجه به وضعیت بازار مسکن، پیش بینی می‌شود که در سال ۱۳۹۷ واحدهای کوچک با متراژ پایین و قیمت ارزان جهش قیمتی بیشتری داشته باشند.
  • در این پیش‌بینی شاخص نسبت قیمت مسکن به اجاره مسکن روند افزایشی داشته و احتمال می‌رود که بازار مسکن در سال ۱۳۹۷ از رکود نسبی خارج شود.
  • وجود ساخت و ساز بالا و مازاد عرضه باعث می‌شود که بازار مسکن در سال آینده جهش قیمتی تجربه نکند.
  • کمبود نقدینگی و طرحهای دولت در جمع آوری آن می‌تواند باعث جهش‌های قیمتی در بازار مسکن شود.
  • همچنین پیش بینی می‌شود که در سال ۱۳۹۷ تقاضای واقعی نسبت به تقاضای واسطه‌ای و سوداگری سهم عمده‌ای در معاملات داشته باشد.
  • افزایش شاخص تورم در تأمین مصالح ساختمانی باعث شده است که قیمت مسکن در سالهای آینده روند رو به رشدی را تجربه کرده پیش بینی می‌شود که در سال آینده بهبود نسبی در وضعیت ساخت و ساز ایجاد شود.

به طور کلی در انتهای این گزارش پیش‌بینی شده است که در سال ۱۳۹۷ روند خروج از رکود در بازار مسکن به همین منظور ادامه داشته قیمت مسکن در ماه‌های سال بعد روند مناسبی داشته باشیم و این افزایش قیمت می‌تواند بین ۲۵ تا ۳۰ درصد باشد.

[irp posts=”11001″ name=”مراحل صفر تا 100 ساخت ساختمان”]


[porto_block id=”17759″ name=”bigsizeceramicrelatedproducts”]

tamep2