ارزیابی تورم مسکن با توجه به متراژ ساختمان

ارزیابی تورم مسکن با توجه به متراژ ساختمان

به گزارش واحد خبری به تام، در سه ماهه آخر سال ۹۶ بازار با تورم مسکن محسوسی مواجه شود که بسیاری از کارشناسان آن را به تغییر و تحولات بازار ارز و سکه ربط می دهند. این در حالی است که این میزان تورم در هر کدام از متراژ ها متفاوت بوده است.

 بیشترین تورم مسکن در واحدهای ۵۰ تا ۱۰۰ متر مربع

از دیرباز برای قیمت گذاری مسکن های مختلف و همچنین عرضه آنها به جامعه از متراژ به عنوان یک معیار اصلی استفاده می شد. به همین دلیل در جریان تورم های اخیر شاهد تغییر قیمت مسکن با توجه به متراژ آنها و همچنین عرضه آنها بوده ایم.

تورم مسکن در متراژهای مختلف متفاوت بوده است؛ به طوری که در ساختمانهای کوچک تر از ۵۰ متر به دلیل ثبات در عرضه و تقاضا تورم چندان محسوسی ایجاد نشد و نسبت به زمان مشابه در سال قبل تنها ۴ دهم درصد تورم به وجود آمد.

ساختمان های بین ۵۰ متر تا ۱۰۰ متر بیشترین تقاضا را به خود اختصاص می‌دهند و همیشه تقاضا در آن بالاست که تورم بسیار چشمگیری را تجربه کرده و در برخی موارد حتی تا ۲۵ درصد افزایش قیمت بازار شده است.

ساختمان های لوکس و بزرگتر از ۱۰۰ متر هنوز هم با کاهش تقاضا مواجه هستند با وجود اینکه بسیاری از سازندگان به ساخت چنین واحدهایی علاقه نشان می دهند، اما تورم مسکن در این نقشه محدود بوده و بین ۱۰ تا ۱۸ درصد متفاوت بوده است.

البته علاوه بر متراژ و دسترسی افراد جامعه به واحدهای مختلف، تورم مسکن با توجه به شهرهای مختلف و امکاناتی که در آنها تدارک دیده شده است ممکن است متفاوت و متغیر باشد.

[irp posts=”18528″ name=”افزایش اجاره مسکن در سال ۹۷”]

tamep2