کاغذ دیواری یک پوشش تزئینی و زیبا برای دیوار خانه ها

کاغذ دیواری یکی از سنتی ترین پوشش ها جهت تزئین فضاهای داخلی است. ایده اولیه پوشش دیوارها با کاغذ های دیواری توسط چینی ها مطرح شد. همچنین در اروپا و در قرون وسطی، پرده های دیوار کوب بر روی دیوارهای سنگی قلعه ها آویزان می شدند.

 

در سال های بعد از آن، مردم از پارچه ساده برای پوشش دیوارها استفاده می کردند. با ابداع روش های تهیه و تولید کاغذ دیواری در کشورهای اروپایی، و گسترش آن در سایر کشورها و افزایش تقاضا برای کاغذ دیواری، این محصول به یک عنصر اصلی در تزئینات داخلی فضاهای مختلف تبدیل شد.

امروزه انواع کاغذ های دیواری با طرح ها و رنگ های مختلف وجود دارد که می توان آنها را در هر فضایی به کار برد. کاغذ های دیواری به عنوان یک پوشش کاغذی، توانسته اند یک عنصر جذاب، زیبا و مناسب برای طراحان داخلی باشند. طراحان داخلی با به کار گیری کاغذ های دیواری متنوع،‌ می توانند به ایده ها و خلاقیت هایی که در ذهن خود دارد برسند.

کاغذ دیواری چیست؟

کاغذ دیواری از یک رویه چاپی چسبیده شده بر روی یک لایه آستری تشکیل شده است. لایه رویی به عنوان یک سطح تزئینی عمل می کند و به صورت عمودی بر روی دیوار قرار می گیرد. از مزایای کلی پوشش های کاغذی (کاغذ های دیواری) می توان به قابلیت پنهان کردن نواقص سطح و نمایش و جلوه زیبایی برای فضا اشاره کرد. پوشش کاغذ دیواری اغلب در فضاهای داخلی و مسکونی به کار برده می شود. در فضاهایی که از کاغذ های دیواری استفاده شده است به خوبی می توان تفاوت بین رنگ و کاغذ های دیواری را درک کرد. پوشش کاغذی معمولا به عرض های 50 و 70 سانتی متری در بازار عرضه می شوند. طول رول های آنها معمولا 10 متر است.

کاغذ دیواری
کاغذ دیواری

مزایای کاغذ دیواری به عنوان یک پوشش کاغذی

به طور کلی مزایای کاغذ های دیواری به شرح زیر می باشد:

  1. کاغذ های دیواری را می توان همراه با عناصر دیگر به صورت بسیار زیبا در محیط ها و دکوراسیون های سنتی و معاصر به کار برد.
  2. ترک ها و عیب های روی سطح دیوار را پوشش می دهد.
  3. به گرم تر شدن ساختمان در زمستان کمک شایانی می کند.
  4. از نظر دوام و امکان شست و شو نیز، کاغذ های جدید اغلب با روکشی از جنس پلاستیک پوشانده شده اند و به همین دلیل، قابلیت شست و شو دارند و حتی در اتاق کودکان نیز به راحتی می توان آنها را نصب کرد.

انواع نقش های کاغذ دیواری

نقش های کاغذ های دیواری به طور کلی به 5 دسته زیر تقسیم می شوند:

  1. نقش های عمودی
  2. نقش های مورب
  3. نقش های هندسی
  4. نقش های مخملی
  5. نقش های مصور

در ادامه هر کدام را معرفی می کنیم.

نقش های عمودی در کاغذ دیواری

کاغذ های دیواری با نقش های عمودی پر کاربرد ترین نوع از کاغذ های دیواری می باشند. در این نوع از کاغذ های دیواری، نقشی برای جفت کردن افقی وجود ندارد و کاغذ هر جا که لازم باشد برش زده می شود.

نقش های مورب در کاغذ دیواری

لازم است این نوع نقوش در فاصله یکسانی از سقف و در فواصل منظم، مورب شوند تا از اتلاف کاغذ جلوگیری شود.

نقش های هندسی در کاغذ دیواری

نقش ها در طرح های هندسی در فواصل منظم در عرض کاغذ تکرار می شوند. برای اطمینان از هم ترازی آنها، هنگام اجرا، نقش ها در ارتفاع مشابه از سقف برش داده می شوند.

کاغذ دیواری
کاغذ دیواری

نقش های مخملی در کاغذ دیواری

در این نوع از کاغذ های دیواری، الیاف ریزی بر روی سطح کاغذ در فرآیند تولید آن چسبانده می شود. آنها بسیار تزئینی بوده و بافت نرم آنها، تاثیر دیگر مصالح و عناصر به کار برده شده در اتاق را تقویت می کند.

طرح کاغذ دیواری

این کاغذ های مصور گونه از فناوری چاپ بهره می گیرند تا طرح های گرافیکی را بر روی سطحی بزرگ نمایش دهند. این تصاویر بر روی کاغذ های شفاف، مات و یا براق چاپ می شوند.

کیفیت کاغذ دیواری

کیفیت کاغذ های دیواری بر اساس جنس کاغذ و لایه های رویی تعیین می شود. کاغذ های دیواری در انواع گوناگونی موجودند. جنس های مختلف کاغذ دیواری، شامل کاغذ های دیواری با الیاف مصنوعی و کاغذ های دیواری با الیاف طبیعی می باشد. کاغذ های دیواری، پوشش هایی از جنس الیاف پنبه، ابریشم، مواد سلولزی، منسوجات مختلف مصنوعی و طبیعی می باشند.

الیاف طبیعی از گیاهان، برگ درختان و یا الیاف نازک چوب پنبه درخت بلوط ساخته می شوند. این کاغذ های دیواری، آسایش و راحتی را به محیط ارائه می کنند. کاغذ های دیواری با الیاف مصنوعی، از یک لایه زیرین کاغذی و لایه رویی از جنس الیاف مصنوعی ساخته شده اند و در اشکال مختلف، مانند صاف، منقوش و یا طرح برجسته عرضه می شوند. جنس الیاف مصنوعی، اغلب کلرید پلی وینیل (PVC) است که در بازار به کاغذ های دیواری وینیلی نیز شهرت دارند.

 

تحریریه به تام