کاغذ دیواری ؛ یک جایگزین مناسب برای رنگ – قسمت اول

کاغذ دیواری

کاغذ دیواری در دهه 60 و 70 میلادی استفاده بسیاری داشت، اما در دهه80 با توجه به تولید رنگ های شیمیایی، به ویژه رنگ روغنی که قابل شستشو بودند، استفاده از کاغذ های دیواری به عنوان یک پوشش دکوراتیو در ساختمان ها تا حدود زیادی به فراموشی سپرده شد و ایده اجرای آن بیشتر یک ایده لوکس به حساب می آمد.

 

اما در سال های اخیر به ویژه بعد از سال 2010 که محققان آلمانی توانستند کاغذ های دیواری ضد زلزله هم تولید کنند، دوباره استفاده از کاغذ دیواری به عنوان پوشش داخلی ساختمان ها رایج شد. هر چند که موضوع کاغذ های دیواری ضد زلزله برای افزایش میزان استفاده از این محصول چندان موثر نبود، اما گرم تر شدن خانه ها و به طور کلی کره زمین و این که کاغذ دیواری به نسبت رنگ (هر چند نازک باشد) عایق بهتری برای سرما و گرما می باشد، تمایل استفاده از کاغذ های دیواری را بیشتر و ورود کاغذ های دیواری قابل شستشو این تمایل را تشدید کرده است.

مزیت های کاغذ دیواری نسبت به رنگ

کاغذ دیواری با توجه به شیوه کاربرد و نحوه نصب آن در ظاهر نمی تواند جایگزین مناسبی برای رنگ باشد، اما با توجه به این که هزینه های تهیه رنگ برای ساختمان ها بالا می باشد و در ضمن رنگ های قابل شستشو برای خانه های کوچک امروزی صرفه اقتصادی ندارد، یک جانشین مناسب برای رنگ است. این مزیت ها را می توان به صورت زیر بیان کرد:

  1. تنوع لازم را به خانه می دهد.
  2. رنگ هزینه های بیشتری را به مصرف کننده تحمیل می کند.
  3. هزینه جمع آوری و پوشش لوازم منزل، زیر سازی برای استفاده از رنگ، هزینه های تمیز کاری پس از رنگ آمیزی دیوار ها از جمله نکته هایی است که امروز مزیت و تمایل استفاده از رنگ را کاهش می دهد.
  4. بوی نامطبوع تینر و رنگ، یک عامل مهم بازدارنده برای استفاده از رنگ است. اگر چه امروز با آمدن رنگ های اکریلیک که با پایه آب است و بو ندارد، مشکل بوی نامطبوع رنگ آمیزی تا حدودی حل شده، اما باز هم یک مزیت مهم و قابل توجه با حسب نمی آید.
کاغذ دیواری
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری مطلوب طراحان داخلی

بیشتر طراحان امروزی دکوراسیون داخلی یکی از مهم ترین گزینه های پیشنهادی شان استفاده از کاغذ دیواری است. طراحان دکوراسیون داخلی و تعمیر کاران منازل، با توجه به هزینه ها و نمای بهتر در منازل، به ویژه پس از تعمیرات داخلی، استفاده از کاغذ های دیواری را پیشنهاد می کنند.

چرا که ایجاد تغییر یا پوشاندن عیوب و ترک دیوار با توجه به این که در هر زمانی استفاده از رنگ وجود ندارد، استفاده از کاغذ دیواری را به بهترین گزینه تبدیل می کند. همچنین یک گزینه خیلی رویایی که می تواند تعمیرات را به بهترین شیوه برای افراد انجام دهد، ‌تلفیقی از رنگ های اکریلیک و پانل هایی از کاغذ دیواری در کنار آن است.

یک نکته بسیار مهم در مورد کاغذ دیواری آن است که کاغذ دیواری بیش از رنگ یا بقیه دیوار پوش ها می تواند عایق گرما، سرما یا صدا باشد. برخی از انواع کاغذ های دیواری به طور خاص به صورت عایق ساخته می شوند. این کاغذ های دیواری از لحاظ قیمتی با انواع معمولی متفاوت است و نصب و همین طور دستمزد نصب آن نیز کمی فرق دارد. در مجموع پوششی به اسم کاغذ دیواری علاوه بر تنوع بسیار زیاد و زیبایی، دوام بیشتری نسبت به رنگ ها دارد.

ممکن است با توجه به عادت یا این که انتخاب زیادی برای تغییر دکوراسیون منزل ندارید یا مستاجر هستید، ترجیح دهید که از رنگ برای تزئین دیوار ها استفاده کنید. این هم برای خود ایده ای است اما با توجه به شرایط موجود، به ویژه اگر رطوبت و دما در شهر شما خیلی بالا نیست، استفاده از کاغذ دیواری می تواند یک شیوه مقرون به صرفه باشد.

کاغذ دیواری
کاغذ دیواری

استفاده از کاغذ دیواری از اتاق تا آشپزخانه

موارد استفاده کاغذ دیواری با توجه به نوع رنگ و جنس آن کاملا متفاوت است. حتی برخی از انواع کاغذ های دیواری که جنس آن ضخیم تر و دارای پوشش پلاستیکی است، برای آشپزخانه یا کابینت مورد استفاده قرار می گیرند.

البته انواع کاغذ های دیواری که با طرح برجسته هستند یا طرح آن پرز دارد، برای این منظور استفاده نمی شود. نوعی از کاغذ های دیواری نیز وجود دارد که قابل شستشو بوده و جاذب غبار و جرم نیستند که این کاغذ دیواری ها به کاغذ های دیواری نانو معروف هستند.

این کاغذ ها حتی رنگ ماژیک و مداد رنگی را نیز جذب نمی کنند و از این جهت بسیار مناسب برای کاغذ دیواری اتاق کودک یا دیوار هایی است که در دسترس کودکان است. در مجموع با توجه به پیشرفت های صنعتی و دیواری به نظر می رسد استفاده از کاغذ های دیواری مقرون به صرفه تر از رنگ های دیواری و ساختمانی باشد، چرا که برای طراحی طرح های زیبا با استفاده از رنگ، به یک طراح کار بلد و حرفه ای نیاز دارید، همچنین برای ایجاد چنین طرحی روی دیوار به یک نقاش حرفه ای نیز نیاز دارید، در نتیجه هزینه ایجاد یک طرح زیبا با رنگ های متناسب می تواند سرسام آور باشد. اما با خرید انواع کاغذ دیواری طرح دار می توانید متناسب با هر جای خانه یک طرح و رنگ را به کار ببرید.

 

تحریریه به تام