همه آنچه لازم است در مورد نقاشی ساختمان بدانید

همه آنچه لازم است در مورد نقاشی ساختمان بدانید

نقاشی ساختمان یکی از کارهایی است که افراد مختلف با توجه به نیاز خود از آن استفاده می‌کنند و از این طریق به اعمال تغییر در سازه خود دست می‌زنند. معمولاً برای افراد مختلف هدف از رنگ‌آمیزی و زیباسازی ساختمان متفاوت است و باید در مورد سازه آن نیز اطلاعاتی کسب کرد. به‌عنوان‌مثال، برخی از افرادی که در ساختمان‌های قدیمی زندگی می‌کنند، برای نوسازی و پوشش دادن بخش‌های تخریب شده ساختمان خود به استفاده از شیوه‌های نقاشی ساختمان روی می‌آورند و از این طریق این دیدگاه را ایجاد می‌کنند که ساختمان آنها نوساز بوده و کیفیت اولیه خود را حفظ کرده است.

اما برخی دیگر از افراد جامعه هدف خود را از نقاشی ساختمان تغییر در دکوراسیون داخلی منزل و ایجاد تنوع در طراحی و زیبایی آن عنوان می کنند. این دسته از افراد ترجیح می‌دهند که در فواصل زمانی مشخص نسبت به تغییر رنگ و طراحی ساختمان خود اقدام کرده و با توجه به روش‌های متداول در طراحی دکوراسیون ساختمان، از رنگ‌های مختلفی استفاده کنند. نقاشی ساختمان به رعایت نکات مختلفی نیاز دارد و هر چه توجه به این نکات دقیق‌تر باشد، کیفیت کار نهایی نیز بیشتر خواهد بود. نحوه انتخاب رنگ، نحوه رنگ‌آمیزی، فضای داخلی و خارجی ساختمان، جنس رنگ و حتی ابزارهای مورد نیاز برای رنگ‌آمیزی مواردی هستند که ممکن است به هنگام کار با آنها مواجه شوید.

در این مطلب ما قصد داریم یک نگاه کلی و جامع به روند نقاشی ساختمان داشته باشیم و نحوه انتخاب رنگ و همچنین شیوه‌های رنگ‌آمیزی را به بحث بگذاریم. بنابراین تا انتهای این مطلب با ما در کلینیک ساختمانی به تام همراه باشید!

 برنامه‌ریزی برای نقاشی ساختمان به چه صورتی انجام می‌شود؟

اولین موردی که در مورد نقاشی ساختمان مطرح می‌شود این است که از چه تکنیک‌های و برای چه قسمت‌هایی از آن استفاده کرد. در حقیقت انتخاب برنامه‌ریزی اولیه و پیش بردن برنامه با توجه به آن بسیار مهم است. نمی‌توان بدون توجه به فاکتورهای مختلف نسبت به رنگ‌آمیزی یک فضا اقدام کرد و آنها را نادیده گرفت. در حقیقت در یک پروژه مواردی مانند شرایط آب و هوایی، زمان انجام کار، فضای کاری مورد نظر، دسترسی به تجهیزات مختلف، تهیه رنگ مناسب با توجه به فضای داخلی و خارجی ساختمان، انتخاب تجهیزات و رنگ متناسب با اتاق‌های ویژه مانند حمام و دستشویی و انباری و مواردی از این دست نکاتی هستند که به هنگام برنامه‌ریزی برای نقاشی ساختمان باید مدنظر قرار داد.

برنامه ریزی برای نقاشی ساختمان

گام اول؛ انتخاب رنگ مناسب در نقاشی ساختمان

پس از برنامه‌ریزی برای نقاشی ساختمان و تعیین زمان مناسب برای شروع کار، باید به سراغ تأمین رنگ و تجهیزات مورد نیاز برای انجام کار برویم. در حال حاضر، کارخانه‌های تولید رنگ مختلفی در سراسر دنیا به تولید این محصول فعالیت دارند که می‌توانند طیف‌های رنگی مختلف و متنوعی بسازند؛ به همین دلیل هیچ نگرانی در زمینه تأمین رنگ مورد نیاز وجود ندارد. اما نکته‌ای که بسیار مهم است و باید به آن توجه داشته باشید، این است که رنگ مورد نظر را با توجه به محل کار خود انتخاب کنید.

به‌طورکلی در انتخاب رنگ مناسب برای نقاشی ساختمان باید فضاهای زیر را در نظر گرفت

 • حمام و دستشویی: حمام و دستشویی دو بخش مهم از ساختمان هستند که با رطوبت و احتمالاً رشد قارچ مواجه هستند؛ به همین دلیل انتخاب رنگ‌هایی که بتوانند نسبت به رطوبت نفوذناپذیر باشد و از رشد احتمالی قارچ و سایر مواد آلاینده جلوگیری کنند، بسیار مهم است و باید به هنگام انتخاب، به ویژگی‌های رنگ مورد نظر توجه داشت.
 • رنگ کف ساختمان: در مورد رنگ کف ساختمان مسائل دیگری مطرح می‌شود که یکی از آنها براق بودن است و مورد دیگر مقاوم بودن آن در برابر تردد بالا است. البته در مورد ساختمان‌هایی که از کف‌های سرامیکی و موزاییکی استفاده می‌کنند، مسئله رنگ‌آمیزی مطرح نمی‌شود و بیشتر این گزینه برای کف‌های بتنی به کار گرفته می‌شود. به همین دلیل رنگ انتخابی برای کف ساختمان باید استحکام مکانیکی بالا، براق و نسبت به رطوبت نفوذناپذیر باشد.
 • بخش‌های فلزی ساختمان: آهن و فلزات در معرض خوردگی قرار دارند و رسیدن رطوبت و اکسیژن به آنها باعث مشکلات متعددی می‌شود. به همین دلیل ترجیحا از رنگ‌های استفاده می‌شود که بر پایه مواد معدنی ساخته شده باشند و نسبت به این دو مورد کاملاً نفوذناپذیر باشند. البته اگر قصد دارید ساختمان را به طور کامل با یک رنگ خاص رنگ‌آمیزی کنید، باید در لایه‌های زیرین از یک رنگ حفاظ استفاده کنید.
 • رنگ‌های سنتی و معمولی: این رنگ‌ها در همه فروشگاه‌ها و مغازه‌ها موجود هستند و معمولاً برای بخش‌های مختلف ساختمان به کار گرفته می‌شوند. اگر قصد رنگ‌آمیزی پلکان یا انباری ساختمان خود را دارید، بهتر است به سراغ این گزینه‌ها بروید.
 • رنگ‌های روغنی: این رنگ‌ها برای قسمت‌هایی که در معرض شستشو قرار دارند، مانند دیوارها، مناسب هستند و از تأثیر آن بر لایه‌های زیرین جلوگیری می‌کنند. البته استفاده از رنگ‌های روغنی ممکن است به شرایط آماده‌سازی و استفاده از مواد و محلول‌های دیگری نیاز داشته باشد که ساخت آنها را با محدودیت همراه می‌کند.

انتخاب رنگ مناسب در نقاشی ساختمان

در چه قسمت‌هایی از ساختمان عملیات نقاشی را انجام می‌دهیم؟

مورد دیگری که باید در نقاشی ساختمان به آن توجه داشت این است که عملیات نقاشی ساختمان در مورد چه قسمت‌هایی صورت می‌گیرد و برای چه قسمت‌هایی نیاز به تهیه رنگ داریم. در حال حاضر در بیشتر شهرها و روستاها شاهد هستیم که بتن به عنوان ماده اصلی ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل باید انتخاب رنگ با توجه به آن صورت گیرد. اما در مورد سازه‌های دیگر با مواد اولیه‌ای از قبیل چوب، فلز و حتی پلاستیک مواجه هستیم که ممکن است انتخاب ما را تحت تأثیر قرار دارد.

 • چوب: چون نسبت به بتن از نفوذپذیری بیشتری برخوردار است و استفاده از رنگ‌های فرار باعث می‌شود که چسبندگی مناسبی بین چوب و رنگ به وجود نیاید. به همین دلیل در جریان نقاشی ساختمان ترجیح داده می‌شود که برای بخش‌های چوبی از رنگ‌های روغنی با قدرت کشسانی بالا استفاده شود.
 • بتن: نوع بتن استفاده شده در سازه تأثیر مهمی در انتخاب رنگ دارد. امروزه مهندسین سازه توانستند با تغییراتی که در ترکیب اولیه بتن به وجود آورده‌اند، به تولید مواد بتنی برسند که از لحاظ تراکم مواد با هم متفاوت هستند. بنابراین برای انتخاب مناسب رنگ مورد نظر برای بتن بهتر است با یک کارشناس متبحر یا پیمانکار سازنده ساختمان مشورت کنید.
 • پلاستیک: معمولاً برای پلاستیک از رنگ استفاده نمی‌شود و ترجیح داده می‌شود که از همان ظاهر اولیه آن استفاده شود. اما زمانی که بخواهید در جریان نقاشی ساختمان برای این قسمت‌ها نیز یک رنگ مناسب را انتخاب کنید، باید انتخاب خود را با توجه به جنس پلاستیک و محل استفاده از آن انتخاب کنید.

نقاشی ساختمان و مواد اولیه مختلف

گام دوم؛ بخش‌های آسیب دیده ساختمان را تعمیر کنید

همان‌طور که عنوان شد، یکی از اهداف نقاشی ساختمان برطرف کردن ایرادات دیوار و بهبود کردن وضعیت آنها است. طبیعتاً به‌مرورزمان ممکن است بخش‌های مختلفی از ساختمان دچار آسیب شده رنگ و بافت اولیه خود را از دست دهند؛ این موضوع در مورد خانواده‌هایی که تعداد فرزند بیشتری دارند، شدیدتر است. بنابراین قبل از انجام رنگ‌آمیزی، باید نسبت به تعمیر کردن قسمت‌های آسیب دیده و همچنین برداشتن پوسته‌های دیوار اقدام کنید. مراحل انجام این کار در تصاویر زیر نشان داده شده است که شما می‌توانید در قسمت‌های مختلف این کار را انجام دهید.

 1. ابتدا حجم آسیب‌دیدگی دیوار را مشخص کنید و با توجه به آن یک فنس توری را انتخاب کنید:

مشخص کردن حجم آسیب دیدگی برای نقاشی ساختمان

 1. با استفاده از ابزار مناسب بخش‌های آسیب دیده را خارج کنید و فضای کافی برای چسباندن فنس به وجود بیاورید:

خارج کردن بخش آسیب دیده برای نقاشی ساختمان

 1. قسمت آسیب دیده را به دقت با استفاده از بتانه یا گچ پوشش دهید و آن را به حالت قبل برگردانید:

پوشش دادن قسمت آسیب دیده در نقاشی ساختمان

 1. اجازه دهید که بخش‌های تعمیری به‌مرورزمان خشک شده و قسمت‌های اضافی آن را بردارید تا آماده رنگ‌آمیزی شود:

آماده سازی نهایی دیوار برای نقاشی ساختمان

این چهار مرحله را در مورد تمامی قسمت‌های آسیب دیده ساختمان اجرا کنید و سعی کنید که از لحاظ ظاهری با سایر قسمت‌های ساختمان تفاوت نداشته باشد. به هر اندازه که بتوانید این مرحله را به شکل مناسب‌تری انجام دهید، کیفیت نهایی کار نقاشی ساختمان بهتر خواهد بود.

 گام سوم؛ بخش‌های مختلف را برای نقاشی ساختمان آماده کنید

طبیعتاً در هر کدام از اتاق‌های ساختمان و انباری‌ها ممکن است تجهیزات و قطعات الکترونیکی مختلفی نصب شده باشد که قبل از نقاشی ساختمان باید آنها را خارج کنید. کلید و پریز، چوب لباسی، آینه، قاب عکس، وسایل تزیینی لوازم جانبی دیگر مواردی هستند که باید آنها را از روی دیوار بردارید و زمینه‌ی رنگ‌آمیزی آن را فراهم کنید. همچنین ممکن است در برخی از اتاق‌ها از وسایل تزیینی دیگری برای اطراف پنجره‌ها و وسایل چوبی مانند پایه و صندلی استفاده شده باشد که لازم است آنها را بردارید.

برداشتن پریز برای نقاشی ساختمان

در مورد قسمت‌هایی که امکان جدا کردن آنها وجود ندارد، باید از پوشش‌های نفوذناپذیری استفاده کنید که از رسیدن رنگ به آنها جلوگیری شود تا در انتهای کار مجبور نشوید که مجدداً آنها را جدا کنید و دردسرهای بیشتری را تجربه کنید. برای جدا کردن این تجهیزات نیازی به ابزارهای پیشرفته و گران‌قیمت ندارید و همانند تصاویر نشان داده شده می‌توانید به‌راحتی همه‌ی این قطعات و متعلقات را جدا کنید.

[irp posts=”3445″ name=”نقاش خانه خودتان شوید : راهنمای نقاشی خانه به صورت حرفه ای”]

آماده کردن گوشه ها برای نقاشی ساختمان

گام چهارم؛ رنگ و ابزارهای مورد نیاز را فراهم کنید

هنگامی‌که برای خرید رنگ مورد نظر و نقاشی ساختمان اقدام می‌کنید سعی کنید از فروشنده بپرسید که چه نوع قلم مو و غلتکی برای کار با این رنگ‌ها مناسب است. کسانی که به صورت حرفه‌ای در حوزه رنگ‌آمیزی فعالیت دارند، می‌دانند که غلتک‌ها و قلم موهای مختلفی در بازار وجود دارد که هر کدام برای انواع مختلف رنگ و اهداف خاصی تعیین شده است. بنابراین شما نیز با توجه به محلی که می‌خواهید رنگ‌آمیزی کنید، و همچنین وضعیت آن سعی کنید که یک ابزار خوب و مناسب را انتخاب کنید و سرعت کار خود را افزایش دهید.

آماده سازی رنگ و ابزار در نقاشی ساختمان

اگر احتمال می‌دهید که در جریان نقاشی ساختمان خود ممکن است به چند گالن رنگ نیاز داشته باشید، از باز کردن همه‌ی خوبی‌ها و مخلوط کردن آنها در یک ظرف جداگانه اجتناب کنید. سعی کنید با توجه به حجم کاری خود، میزان رنگ مورد استفاده را مشخص کنید و آنها را به طور متناوب ترکیب کنید. با توجه به اینکه احتمال جدا شدن رنگ‌ها و حلال به‌مرورزمان وجود دارد، سعی کنید رنگ مورد نیاز خود در نقاشی ساختمان را به صورت مقطعی محیا کنید. لازم به ذکر است که اگر قصد استفاده از این رنگ برای کف ساختمان ندارید، بهتر است اطراف خود را با یک لایه محافظ بپوشانید.

گام پنجم؛ نقاشی ساختمان را با قلم مو شروع کنید

در حال حاضر قلم‌موهایی در اشکال و اندازه‌های مختلف در بازار وجود دارد که انتخاب هر کدام از آنها به هدف اصلی رنگ‌آمیزی بستگی دارد. معمولاً قلم‌موهایی که اندازه‌های در حدود ۳ تا ۴ اینچ و بزرگتر دارند، برای فضاهای بزرگ و مسطح طراحی شده‌اند، این در حالی است که قلم‌موهای کوچک‌تر دارای پهنای ۲ تا ۳ اینچ هستند که برای درب و پنجره‌ها به کار برده می‌شود. البته اندازه‌های مختلف دیگری نیز وجود دارد که با توجه به مرحله رنگ‌آمیزی خود باید یکی از آنها را انتخاب کنید.

قلم مو در نقاشی ساختمان

برای شروع کار، ارتباط با توجه به زاویه‌ها و گوشه‌ها یک قلم مو مناسب انتخاب کنید و آن را در گوشه‌های مختلف امتحان کنید. برای شروع نقاشی ساختمان باید قلمرو به رنگ مورد نظر رشته کرده و بخشی از رنگ آن را به داخل قوطی برگردانید. برای این کار لازم است که قلم مو به صورت برعکس بر روی قوطی قرار داده و بخشی از رنگ مورد نظر را خارج کنیم. این شیوه از پاشش رنگ بر روی سایر دیوارها همچنین قرار گرفتن رنگ بیش‌ازحد و جاری شدن آن بر روی دیوار جلوگیری می‌کند.

گوشه های نقاشی ساختمان به کمک قلم مو

گام ششم؛ غلتک رنگ‌آمیزی را برای بالا بردن سرعت فراموش نکنید

هنگام نقاشی ساختمان ، به خصوص در سقف و دیوارهای پهن، باید موهای خود را با کلاه پارچه‌ای یا کلاه‌های بیس بال پوشانید و از عینک محافظ استفاده کنید تا از ضربه خوردن و ریزش رنگ بر روی سر جلوگیری کنید. یکی دیگر از راهکارهای پیشنهادی برای فرار از این مسئله، استفاده از غلتک‌های رنگ‌آمیزی هستند که می‌توانید آنها را به کمک دستگاه‌های مختلف برای فضاهای متفاوت مورد استفاده قرار دهید.

اگر فضای مورد نظر شما این امکان را می‌دهد که از غلتک استفاده کنید، بهتر است به سراغ یک غلتک ۱۲ اینچی بروید و به کمک آن سرعت انجام کار را افزایش دهید. توجه داشته باشید که غلتک بیش‌ازحد در درون رنگ فرو نکنید و با استفاده از سینی‌های مخصوص آنها را تا نیمه درون آن بچرخانید. اگر با حالتی مواجه شدید که رنگ بیش‌ازحد بر روی قلب قرار گرفت، می‌توانید همانند تصویر رنگ‌های اضافی آن را در درون بطری خالی کنید.

سرعت غلتک در نقاشی ساختمان

غلتک‌ها برای دیوارهای بزرگ بسیار مناسب هستند و کمک می‌کنند که نقاشی ساختمان با سرعت چشمگیری به پایان برسد. همیشه سعی کنید که پروژه رنگ‌آمیزی خود را از یک سمت شروع کنید و در گام اول یک لایه سبک و نازک از رنگ مورد نظر را بر روی سطح بکشید. در گام دوم، تلاش کنید که تمام لکه‌های بر جای مانده را برطرف کرده و یک پوشش کامل و دقیق رنگی برای دیوار خود ایجاد کنید. این وضعیت را تا زمانی ادامه دهید که در نور طبیعی روز و در نور لامپ هیچ‌گونه لکه بر روی دیوار مشاهده نشود. اکنون می‌توانید دیوار را به حال خود واگذار کنید تا به طور کامل خشک شود.

استفاده از غلتک در نقاشی ساختمان

گام هفتم؛ کار نقاشی ساختمان را با اصلاح کردن گوشه‌ها و نصب متعلقات اضافی به پایان برسانید

پس‌ازآنکه قسمت کلی و بزرگ ساختمان را به طور کامل رنگ‌آمیزی کرد و هیچ قسمتی از آن را بدون رنگ باقی نگذاشتید، زمان آن رسیده است که قسمت‌هایی که قبلاً پوشش داده‌اید را خارج کنید و نسبت به رنگ‌آمیزی قسمت‌های مختلف اقدام کنید. برای پایان دادن رنگ‌آمیزی این قسمت‌ها، لازم است که از قلم موهای کوچک استفاده کنید که به کارهای قبلی رسیدگی کنید و کیفیت نقاشی ساختمان را بالا ببرید.

رنگ آمیزی گوشه ها در نقاشی ساختمان

در انتهای کار که عملیات نقاشی ساختمان به پایان رسید و کلیه قسمت‌های آن خشک شد، می‌توانید نسبت به نصب متعلقات و کلید و پریز ساختمان اقدام کنید و آن‌ها را به شکل مناسبی در جای اولیه خود قرار دهید. همچنین اگر برخی از آن‌ها کهنه شده و یا دارای رنگ قدیمی هستند، بهتر است نسبت به تعویض کردن آنها اقدام کنید.

نصب مجدد متعلقات در نقاشی ساختمان

در مورد نقاشی ساختمان و انتخاب رنگ و تجهیزات مناسب جزئیات زیادی وجود دارد که به بالا بردن کیفیت نهایی کار کمک می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و آشنایی با ابزارهای مختلف به سایر مطالب به وب‌سایت ما مراجعه کنید و برای مشاوره و خرید محصولات مختلف با ما در کلینیک ساختمانی به تام در تماس باشید.

[irp posts=”10087″ name=”13 نکته کلیدی برای نقاشی ساختمان و اجرای آن”]

tamep2