نقاش خانه خودتان شوید : راهنمای نقاشی خانه به صورت حرفه ای

نقاشی خانه و تغییر و تحول در رنگ فضای غالب اطراف، قطعا منجر به تغیییر روحیه و شادی و آرامش در خانه میشود . به همین علت ما طرفدار تغيير پوشش و رنگ ديوارها هستيم.

نقاشی خانه و تغییر و تحول در رنگ فضای غالب اطراف، قطعا منجر به تغیییر روحیه و شادی و آرامش در خانه میشود . به همین علت ما طرفدار تغيير پوشش و رنگ ديوارها هستيم. چراكه نه هزينه زيادي دارد و نه زمان زيادي بايد براي آن صرف كرد، در عين اينكه مي تواند اين كار نتايج چشمگيري براي شما به همراه داشته باشد. این دقیقا همان دليلي است كه ما موافق تغييرات در نقاشي خانه هستيم (چه براي كساني كه به يك خانه تازه نقل مكان كرده اند چه كساني كه سالهاست در يك خانه زندگي مي كنند)، برای اين كار فقط كافي است قلمو را برداريد و شروع به كار كنيد. اين كار توسط شما انجام مي گيرد و نيازي به نقاش حرفه اي نيست. با انجام اين كار به سرعت شاداب شده و سبك مورد نظرتان را پياده خواهيد كرد.

ابزار و مواد مورد نياز عبارتند از:

پارچه محافظ در برابر رنگ

بتونه

کاردک

كاغذ سنباده

رنگ

قلمو

غلطک نقاشی

سینی رنگ

نوار نقاشي

ماژیک

تیغ

نردبان

نقاشی خانه
نقاشی خانه

مرحله يك: تميز کردن اتاق و محافظت از اتاق در برابر رنگ نقاشي

تميز كردن تك تك نقاط واقعي نيست اما تميز كردن تا جايي كه امكان پذير است يك ايده مناسب براي شروع است. سپس كل اتاق را با پارچه‌هاي محافظ در برابر رنگ بپوشانيد (اگر اين پارچه ها در دسترس نيست از كاغذهاي ضخيم براي محافظت از اتاق استفاده كنيد). حفاظت از کف اتاق و مبلمان و وسايل ديگر ضروری است.

مرحله 2: تميز كردن دیوارها

در اين مرحله تمامي ديوارها تميز خواهند شد. اين به معني جدا كردن تمامي قفسه هاي ديواري و وسايل نصب شده روي ديوار مي باشد.

پس از جدا كردن آنها و قرار دادن در جای امن، در اطراف اتاق حركت كنيد و ميخ، پيچ و رولپلاك هايي كه در ديوار هستند را با ابزار مناسب جدا كنيد. در صورتي كه برخي از آنها را نمي توانيد از ديوار جدا كنيد قسمتي كه از ديوار بيرون آمده را با استفاده از يك تيغ ببريد تا سطح ديوار صاف و يكنواخت شود. پایه اين اجسام ممكن در ديوار بماند يا پشت ديوار بيفتد. در هر صورت تا زماني كه سطح ديوار يكنواخت است تفاوتي نمي كند كه آنها در كجا قرار دارند.

نقاشی خانه
نقاشی خانه

مرحله 3: بتونه كاري

پس از برداشتن و از بين بردن پيچها و ميخها، زمان پر كردن فرورفتگي ها است. با استفاده از كاردك، بتونه را پيرامون فرورفتگي بكشيد. تا جايي كه امكان دارد سطح بتونه را با سطح ديوار يكنواخت كرده و بتونه هاي اضافي را توسط كاردك از ديوار جدا كنيد.

هنگامی که تمام سوراخ ها و فرورفتگي ها با سطح ديوار يكنواخت شدند، اجازه دهيد تا بتونه خشك شود. سپس با استفاده از کاغذ سنباده بتونه ها را متناسب با سطح ديوار صاف و يكنواخت كنيد. در صورتي كه با حركت دست خود روي بتونه هيچ تفاوت سطحي را احساس نكرديد بتونه كاري به اتمام رسيده است.

اگر دیوار هنوز در برخي نقاط آماده نشده اين مرحله را 1 الي 3 مرتبه مجددا تكرار كنيد تا تمامي سوراخ ها و فرورفتگي هاي ديوار براي مراحل بعدي به درستي آماده شود.

نقاشی خانه
نقاشی خانه

مرحله 4: نوار كاري لبه ها

رنگ كردن مناسب بستگي به مراحل آماده سازي قبل از رنگ كردن دارد، با اتمام مرحله 4 نوبت رنگ كردن مي رسد، و در نهایت می توانید بر روی بخش های سرگرم کننده يعني نقاشی واقعی تمركز كنيد.

برای محافظت از قرنیز، درب، پنجره و ديگر لبه ها در برابر رنگ، از نوار محافظ در برابر رنگ استفاده مي شود. دقیقا نوار را در اطراف هر لبه و محدوده اي كه مرز مشترك با ديوار دارد بچسبانيد از جمله قرنیز، درب، پنجره، پریز برق، دریچه كولر و به خصوص محل تلاقي ديوار و سقف.

نوار باید به دقت در این مناطق چسبانده شود به طوری که هنگام برداشتن نوار بعد از نقاشي، صدمه اي به ديوار نقاشي شده نرسد و خطوط مرزي حالت اصلي خود را حفظ كرده باشند. چسباندن نوارها مقداري زماني مي برد ولي چسباندن صحيح آنها ارزش آن را دارد.

مرحله 5: پرايمر ديوار

نوبت پرايمر ديوار شده است (پرايمر همان روغن اليف است كه قبل از نقاشي روي سطوحي كه رنگ خواهند شد كشيده مي شود). اگر اولين بار است كه ديوار نقاشي مي‌شود و يا قصد استفاده از رنگ هاي تيره داريد، مي بايست ابتدا پرايمر را روي ديوار بكشيد يا مي توانيد از رنگ هاي خاص به جاي پرايمر استفاده كنيد. خبر خوب اين است كه عمل پرايمر كردن و رنگ كردن ديوار به يك شيوه انجام مي شود. با استفاده از قلمو گوشه هاي ديوار را رنگ آميزي  كنيد و سپس با استفاده از غلتك نقاشي سطوح را رنگ آميزي كنيد.

نقاشی خانه
نقاشی خانه

مرحله 6: رنگ آميزي

پس از خشک شدن پرایمر، مانند مرحله 5 رنگ را روي ديوار نقاشي كنيد. با يك مرتبه نقاشي، پوشش رنگ روي برخي سطوح قرار مي گيرد، اما هميشه دو مرتبه نقاشي جداگانه مطمئن تر است. دفعات نقاشي، به ديوار شما، رنگ انتخاب شده و جنس رنگي كه استفاده مي كنيد بستگي دارد، بنابراین قبل از شروع نقاشي احتمالا نمی دانید به چند مرتبه نقاشي نياز خوهيد داشت.

نقاشی خانه
نقاشی خانه

مرحله 7: خشك شدن رنگ و تميز كردن اتاق

امیدواريم هنگامی که رنگ خشک شد آنقدر اتاق جدید را دوست داشته باشيد كه هيچ زماني را براي تميز كردن‌ آن از دست ندهيد. با دقت تمامي نوارها را جدا كنيد و در سطل زباله قرار دهيد. سپس تمامي پارچه هاي محافظ را جمع كرده و به بيرون از خانه ببريد.

احتمالا كف اتاق به دليل گرد سنباده اي كه از لابه‌لاي منافذ پارچه‌هاي محافظ رد شده است نياز به تميز شدن دارد.

مرحله 8: پريز هاي برق و روشنايي را در جاي خود نصب كنيد.

مرحله 9: با دقت وسايل را به اتاق بر گردانيد.

مرحله 10: استراحت كنيد و از فضای جدید لذت ببريد.

تحریریه به تام