کارواش خانگی و کاربرد آن

کارواش خانگی و کاربرد آن

به‌احتمال‌زیاد، شما نیز از کسانی هستید که تجربه شستن خودرو یا بخشی از پارکینگ و ساختمان خود را با استفاده از کارواش خانگی و شیلنگ معمولی را داشته‌اید. نکاتی متفاوت و شگفت‌انگیز بین این دو شیوه وجود دارد که باعث شده است اغلب کاربران و صاحب‌خانه‌ها به استفاده از شلنگ معمولی و روش‌های پرمصرف قدیمی تمایل چندانی نشان ندهند و به دنبال دستگاه‌های جدید باشند. کارواش‌های صنعتی و کارگاه‌هایی که به صورت انفرادی فعالیت می‌کنند، تجربه مناسبی در استفاده از آب و صرفه‌جویی در مصرف آن نشان داده‌اند؛ به همین دلیل به نظر می‌رسد که کارواش خانگی نیز تجربه موفقی برای افراد باشد.

کارواش خانگی همانند تمامی دستگاه‌های مکانیکی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که مهمترین قسمت آن موتور دستگاه است و عملکرد و کاربرد آن را تا حدودی مشخص می‌کند. البته نمی‌توان منکر سایر قسمت‌ها و ابزارهای به‌کاررفته در این دستگاه‌ها نیز شد.

در این مطلب، ما قصد داریم به معرفی کارواش خانگی و قابلیت‌های آن بپردازیم و کاربرد آن را در حوزه‌های مختلف بررسی کنیم. پس با ما در کلینیک ساختمانی به تام همراه باشید!

 کارواش خانگی چیست و چه نقشی دارد؟

کارواش خانگی به‌عنوان دستگاهی تعریف می‌شود که آب را از یک منبع اولیه دریافت کرده و سپس با اعمال فشار آن را توسط یک نازل بر روی سطوح مختلف می‌پاشد. عملکرد این دستگاه‌ها به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که هرکدام از آنها در کاربرد دستگاه نیز متفاوت است. اسم‌گذاری این دستگاه باعث شده است که اغلب افراد تصور کنند که برای شستن خودرو و مواردی از این قبیل در نظر گرفته شده است؛ اما باید توجه داشت که سیستم کارواش خانگی به صورتی است که می‌تواند آب را با فشار بالا و با استفاده از سیستم‌های انتقال به مسافت‌های مختلف داده و از آن برای تمیز کردن بخش‌های مختلف منزل استفاده کرد.

 کارواش خانگی چیست و چه نقشی دارد؟

کارواش خانگی انواع مختلفی دارد و در چند سال اخیر از آن در حوزه‌های صنعتی و خانگی استفاده می‌شود. اگرچه لفظ خانگی برای این کارواش استفاده شده است، اما توانایی بالای آن در پاشیدن آب با سرعت زیاد و در حجم‌های مختلف، شرایطی را فراهم آورده است که از آن در کارگاه‌های نیمه صنعتی نیز استفاده شود. به‌عنوان‌مثال، بسیاری از تعمیرگاه‌ها، کارگاه‌های نجاری، نمایشگاه‌های مختلف، و کارگاه‌های تولید قطعات نیمه صنعتی از این دستگاه برای اهداف مختلف خود بهره می‌برند.

انواع موتور استفاده شده در کارواش خانگی

موتورهای استفاده شده در کارواش خانگی به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند و به طور کلی نحوه کار دستگاه نیز به این تفاوت بستگی دارد.

 • موتور کارواش دینامی: این موتورها با عناوینی مانند القایی و مکشی نیز شناخته می‌شوند و عملکرد آنها به صورت جریان القایی است. این دستگاه‌ها از یک میدان مغناطیسی تولید شده در استاتور دستگاه استفاده می‌کنند و عمل مکانیکی کمتری در آنها صورت می‌گیرد. موتورهای القائی، از یک بخش پلاتینی استفاده می‌کنند که لرزش دستگاه را پایین‌تر آورده و باعث می‌شود که صدای کمتری در آن تولید می‌شود.
 • موتور کارواش ذغالی: این موتورها با عناوینی مانند موتور یونیورسال نیز شناخته می‌شود که از یک میدان گردشی که توسط آرمیچر و بالشتک به وجود می‌آید استفاده می‌کنند و در آن سیم پیچ قرار دارد. نکته بارز و نشان دهنده‌ی این موتورها این است که از یک زغال برای تولید جرقه استفاده می‌کنند و در نهایت این جرقه ممکن است باعث کاهش طول عمر دستگاه شود.

انواع موتور استفاده شده در کارواش خانگی

 کارواش خانگی ذغالی یا القایی؟

به طور کلی در مقایسه این دستگاه می‌توان به موارد مختلفی اشاره کرد که هر کدام از آنها باعث تمایز و اختلاف می‌شود. به عنوان مثال موتورهای دینامی طول عمر بیشتری دارند و صدای تولیدی آنها نیز کمتر است؛ این در حالی است که موتورهای ذغالی به دلیل استفاده از زغال صدای بیشتری تولید می‌کند و طول عمر آنها کمتر است. همچنین در مقایسه نحوه عملکرد آنها باید عنوان کرد که در موتورهای دینامی از یک استاتور و روتور به عنوان تولید کننده میدان مغناطیسی استفاده می‌شود و این در حالی است که در موتورهای ذغالی از یک سیم پیچ و آرمیچر بهره برده می‌شود.

در طرف مقابل، کارواش خانگی ذغالی هزینه خرید پایین‌تری دارد و کارواش‌های القایی گرانتر هستند. اما کارواش‌های ذغالی نیاز دارند که در طول سال یک بار نسبت به تعویض ذغال و آنها اقدام کرد؛ البته هزینه این روزها چندان بالا نیست.

[irp posts=”8960″ name=”چگونه یک فرز مناسب و با کیفیت بخریم ؟”]

 کارواش خانگی ذغالی یا القایی؟

انواع کارواش خانگی از لحاظ قدرت موتور

همان‌طور که عنوان شد، در کارواش خانگی قسمت‌های مختلفی تدارک دیده شده است که هرکدام از آنها وظیفه مختلفی را بر عهده دارند؛ اما اهمیت موتور دستگاه از سایر قسمت‌های آن بیشتر است و به نوعی عملکرد دستگاه آن بستگی دارد. شرکت‌های سازنده دستگاه‌ها برای پاسخگویی به نیاز مشتریان خود اقدام به تولید دستگاه‌های با موتورهای با توان متفاوت کرده‌اند. نمونه‌هایی از این موتورها عبارت‌اند از:

 • موتور با فشار psi 1300 – 1900: این دستگاه‌ها را می‌توان یکی از ضعیف‌ترین کارواش‌های خانگی نامید که برای استفاده‌های معمولی مانند شست و شوی خودرو، سرویس مبلمان خارجی منزل، و برخی قسمت‌های کوچک‌تر ساختمان به کار گرفته می‌شود. این دستگاه‌ها از وزن نسبتاً پایینی برخوردارند و اندازه آن‌ها کوچک‌تر است. اگرچه فشار آب خروجی از این موتورها پایین است، اما با استفاده از نازل‌های مختلف امکان تغییر فشار آب نیز وجود دارد.
 • موتور متوسط با فشار psi 2000 – 3100: این موتورها نسبت به نمونه‌های ذکر شده در بالا قدرت بیشتری دارند و می‌توانند بین ۲ تا ۳ گالن آب در هر دقیقه بپاشد. وزن این دستگاه‌ها چندان زیاد نبود می‌توان از آن به‌عنوان یک دستگاه قابل‌حمل یاد کرد. بااین‌وجود برای آنها چرخ‌هایی در نظر گرفته شده است که به‌راحتی می‌توان آنها را جابجا کرد. در این دستگاه‌ها علاوه بر نازل‌های تنظیم‌کننده، دستگیره‌های مختلفی نیز برای تنظیم فشار آب در نظر گرفته شده است.
 • موتور قوی با فشار psi 3200 – 4200: این مدل از کارواش خانگی برای وظایف مختلفی به کار گرفته می‌شود و حتی قدرت آن به صورتی است که می‌توانند لایه‌های رنگی را بر روی سطوح مختلف از بین ببرند. این دستگاه‌ها تقریباً به صورت نیمه صنعتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و وزن آنها از مدل فوق بسیار بیشتر است. حمل این دستگاه‌ها تقریباً سخت بوده و شرکت‌های سازنده برای آنها چرخ‌های در نظر گرفته‌اند که امکان جابجایی آنها را فراهم می‌کند. فشار بالا در این موتورها کمک می‌کند که کاربران از شلنگ‌های بلندتری برای اهداف خود استفاده کنند.

انواع کارواش خانگی از لحاظ قدرت

مزایای استفاده از کارواش خانگی

اگر بخواهیم به مهمترین مزیت استفاده از کارواش خانگی اشاره کنیم، باید نقش آن را در حذف شیلنگ معمولی برای شستشو در نظر بگیریم. اما به‌طورکلی می‌توان مزایای استفاده از این دستگاه‌ها را بدین‌صورت عنوان کرد:

 • کاهش مصرف آب: کارواش خانگی به صورتی طراحی شده است که با استفاده از موتور و پمپ آب شرایطی را ایجاد می‌کند که آب با فشار بسیار بالایی بر سطح مورد نظر پاشیده و امکان پاک کردن آن را فراهم کند. این در حالی است که در سبک‌های قدیمی، فشار آب تا این حد بالا نبود و شخص مجبور به استفاده از حجم آب بیشتری می‌شود.
 • کاهش زمان شستشو: شستشو با کارواش خانگی نسبت به سایر سبک‌های سنتی سرعت عمل بسیار بیشتری دارد و فرد می‌تواند در زمان کمتری نسبت به شستن خودرو سطح مورد نظر اقدام کند. البته مدل‌های این دستگاه‌ها نیز متفاوت هستند، اما به‌طورکلی زمان شستشو را تا چند برابر می‌تواند کاهش دهند.
 • امکان شستشو در زمان‌های مختلف و در فشار آب متغیر: کارواش خانگی از یک موتور یا پمپ آب بهره می‌برد که امکان تنظیم فشار آب را فراهم می‌کند. بنابراین زمانی که فرد بخواهد در ساعات مختلف نسبت به شست و شوی وسایل و خودرو خود اقدام کند، نیازی به صبر کردن برای ثابت شدن جریان ندارد و می‌تواند با همان فشار آب متغیر نیز کار شستشوی خودرو و پارکینگ خود را انجام دهد.

مزایای استفاده از کارواش خانگی

چه مواردی در دستگاه کارواش خانگی اهمیت دارد؟

 • موتور دستگاه: موتور دستگاه به طور مستقیم عملکرد آن را تحت تأثیر قرار می‌دهند و معمولاً در نمونه‌های خانگی سعی می‌شود که از موتورهای ضعیف‌تر استفاده شود. کارواش‌های صنعتی از موتورهای قوی‌تری بهره می‌برند.
 • شلنگ دستگاه: شلنگ دستگاه کارواش خانگی باید مطابق با قدرت موتور و فشار آب خروجی انتخاب شود. هر چه موتور یک دستگاه قوی‌تر باشد، لازم است که شیلنگ آن از مقاومت بیشتری برخوردار بوده و برای اهداف مورد نظر تعیین شده باشد.
 • وزن دستگاه: وزن مورد دیگری است که در جابجایی و استفاده خانگی از کارواش اهمیت دارد. معمولاً کارواش‌های خانگی از وزن کمتری برخوردارند و به‌راحتی قابل‌حمل هستند.
 • منبع تأمین جریان: کارواش‌های خانگی و صنعتی ممکن است به صورت برقی، گازسوز یا بنزینی باشند و به همین دلیل تأمین منبع جریان برای آنها اهمیت دارد. دستگاه‌های قوی‌تر از سوخت‌های مانند بنزین و گاز استفاده می‌کنند، درحالی‌که دستگاه‌های ضعیف و کوچک از جریان برق تأمین می‌شوند.

چه مواردی در دستگاه کارواش خانگی اهمیت دارد؟

 نکاتی در مورد استفاده از کارواش خانگی

 • هنگام استفاده از کارواش خانگی برای سطوح عمودی، از پایین به بالا بشورید و از بالا به پایین بکشید؛
 • نازل‌های استفاده شده در این دستگاه‌ها دارای علامت‌های مشخصی هستند که برخی از آنها به صورت رنگی نشان داده شده‌اند؛ به‌عنوان‌مثال رنگ سفید برای فشار آب ۴۰ درجه، رنگ سبز برای فشار ۲۵ درجه، رنگ زرد برای فشار ۱۵ درجه و رنگ قرمز برای فشار صفر درجه است. ضمناً نازل‌های سیاه رنگ به‌عنوان نازل‌های کم فشار شناخته می‌شوند؛
 • به‌عنوان یک قاعده کلی، از نازل‌های بزرگ برای فشارهای پایین استفاده کنید تا تمیزکاری مناسب‌تری داشته باشید؛
 • قبل از اسپری کردن بر روی یک سطح، آن را در فضای آزاد امتحان کنید و نازل را به وضعیت‌های مختلفی تغییر دهید. این کار باعث می‌شود که فشار آب زیاد یا باریک بودن نازل به سطح موردنظر صدمه نزند.
 • نوک نازل را در وضعیت قرار دهید به طور مستقیم با سطح مورد نظر در ارتباط نباشد و از این طریق از صدمه به سطح جلوگیری کنید.
 • هنگام استفاده از کارواش خانگی، سعی کنید که همیشه نازل دستگاه در حال حرکت باشد و از نگه داشتن آن در یک منطقه مشخص و ثابت جلوگیری کنید.
 • قبل از شروع کار با دستگاه، بخش‌های مختلف مانند واشر فشار، نازل‌ها و سایر قسمت‌های دستگاه را بررسی کنید.
 • در فصل زمستان، به منظور جلوگیری از یخ زدن پمپ و منجمد شدن آن در شرایط مختلف، حتماً دستگاه را از وجود آب خالی کنید.

 نکاتی در مورد استفاده از کارواش خانگی

دستگاه کارواش خانگی یک دستگاه مفید است که می‌توانند چند کار مهم را در منزل شخصی انجام دهند و از تحمیل هزینه‌های بیخود جلوگیری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت کلینیک ساختمانی به تام مراجعه کنید و برای سفارش خرید ابزارآلات ساختمانی با ما در تماس باشید.

[irp posts=”19013″ name=”همه چیز راجع به دستگاه فرز”]

tamep2