راهنمای انتخاب و نصب گاز رومیزی!

راهنمای انتخاب گاز رومیزی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]گاز رومیزی یکی از تجهیزات اصلی آشپزخانه است که نحوه انتخاب آن می‌تواند طراحی دکوراسیون آشپزخانه شما را به کلی دگرگون کند. از طرفی نصب گاز رومیزی نیز می‌تواند در نحوه چیدمان کابینت نقش داشته باشد و شکل کلی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. انتخاب گاز رومیزی شامل لحاظ کردن فاکتورهایی مانند اندازه گاز، رنگ، تعداد شعله‌ها، نوع فندک، سیستم حرارتی، جنس بدنه و حفاظ گاز و همچنین سیستم تغذیه آن می‌شود. بنابراین توجه به این فاکتورها و در نظر گرفتن اهمیت آنها می‌تواند راهنمای خوبی برای انتخاب گاز رومیزی باشد.

اما در فرایند نصب گاز رومیزی باید به اندازه آن، نحوه اتصال به منبع گاز و برق و همچنین اندازه کابینت‌ها و هود آشپزخانه توجه داشته باشیم. بااین‌وجود، روند انتخاب و نصب گاز رومیزی می‌تواند فرایند نسبتاً پیچیده‌ای باشد که با دشواری‌های خاصی همراه است. اطلاع از مشخصات فیزیکی گاز و همچنین قابلیت‌های آن راهنمای خوبی به شمار می‌رود، اما توجه به برخی نکات ریز و مهم در این مورد خالی از لطف نیست. در ادامه با مطرح کردن چند سؤال رایج در مورد نحوه انتخاب و نصب گاز رومیزی سعی می‌کنیم دستورالعملی کامل و جامع در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید!

چند سؤال رایج در مورد انتخاب و نصب گاز رومیزی

دلیل برتری گاز رومیزی نسبت به گازهای معمولی چیست؟

مزایای اصلی گاز رومیزی کاربردی، فیزیکی و بصری (زیبایی‌شناختی) است. در استفاده از گاز صفحه‌ای آزادی عمل بیشتری دارید، به‌عنوان‌مثال، می‌توانید اجاق گاز خود را از مدل‌های الکتریکی یا گازسوز انتخاب کنید؛ می‌توانید فضای خالی زیر گاز رومیزی را به محل قرار دادن گلدان یا ظروف اختصاص دهید؛ می‌توانید اجاق گاز را بر روی جزیره وسط آشپزخانه نصب کنید، بنابراین گزینه بیشتری برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه در اختیار خواهید داشت. در ضمن امکان استفاده از گاز صفحه‌ای در نقاط مختلف آشپزخانه را خواهید داشت و دلیل وجود ندارد که آن را مانند یک گاز معمولی محدود کنید. با توجه به اینکه گازهای رومیزی تقریباً هم سطح با سطح کابینت نصب می‌شوند، می‌توان مطمئن بود که نسبت به گازهای معمولی کمتر دیده می‌شوند؛ این قابلیت در مورد آشپزخانه‌های اپن و یا باز می‌تواند ایده آل باشد.

برتری گاز رومیزی نسبت به گاز معمولی

آشپزخانه من کوچک است؛ آیا امکان استفاده از فضای زیر گاز رومیزی برای فر را دارم؟

امروزه آشپزخانه‌های بیشتر آپارتمان‌ها کوچک و محدود هستند، بنابراین اگر قصد دارید یک فر یا کوره دیواری در زیر گاز رومیزی نصب کنید، باید عمق اجاق گاز را در نظر داشته باشید. بیشتر گازهای صفحه‌ای بین 4 تا 6 اینچ عمق دارند و حتی برخی از آنها فقط دو اینچ عمق دارند. برای این مورد، باید از گاز رومیزی با عمق 18 تا 19 اینچ استفاده کنید و متناسب با فضای آشپزخانه شما باشد. مطمئن باشید که عمق دیوار و کابینت شما پاسخگوی این عمق باشد و دسترسی کافی برای نصب گاز و فر وجود داشته باشد.

من به دنبال یک گاز رومیزی شیشه‌ای الکتریکی می‌گردم، اما شنیده‌ام که اجاق گازهای رومیزی به طور آهسته گرم می‌شوند، درست است؟

در حال حاضر این مشکل گاز رومیزی رفع شده، امروزه بسیاری از گازهای صفحه‌ای الکتریکی می‌توانند در کمتر از 3 ثانیه به حداکثر حرارت ممکن برسند. زمان پاسخ‌دهی و داغ شدن کامل اجاق گاز به تنظیمات آن و بالا و پایین کردن شدت حرارت برمی‌گردد.

من می‌خواهم یک گاز رومیزی بر روی جزیره آشپزخانه داشته باشم، اما نمی‌خواهم از هود بر روی آن استفاده کنم، آیا راه جایگزینی وجود دارد.

اگر می‌توانید لوله‌های خروجی و تهویه را از زیر کف خارج کنید، سیستم تهویه downdraft یک راه‌حل خوب است. بخش مکنده این نوع هود آشپزخانه در سطح گاز قرار می‌گیرد. سایر مدل‌های این دستگاه دارای دریچه‌های تلسکوپی هستند که به فاصله چند اینچ بالای گاز رومیزی قرار می‌گیرند و پس از اتمام آشپزی می‌توانید آنها را جمع کنید.

سیستم تهویه گاز رومیزی

هنگام استفاده از گاز رومیزی، چه مقدار گرما خارج می‌شود؟

آشپزهای حرفه‌ای معتقدند که هیچ چیزی به اندازه درجه حرارت بالا خوب نیست. شما می‌توانید سوپاپ قدرت گاز رومیزی را در حالت بالا نگه دارید، اما نمی‌توانید فیدر (سیستم تغذیه) را به یک سیستم با حداکثر خروجی تبدیل کنید. با استفاده از گازهای صفحه‌ای برقی حداکثر حدود 2500 وات و با سیستم‌های گازی حدود Btu 15000 انرژی می‌توانید دریافت کنید که تقریباً برابر است. سعی کنید که یک یا دو شعله از گاز رومیزی را در حالت حداکثر قرار دهید و از بقیه شعله‌ها به صورت معمولی استفاده کنید.

گاز رومیزی الکتریکی یا گازی؛ کدامیک بهتر است؟

هر دو آنها به‌عنوان قهرمانان حوزه خود شناخته می‌شوند و مطمئن باشید انتخاب شما اشتباه نخواهد بود. به طور سنتی، وسایل گازسوز از محبوبیت بیشتری برخوردارند، زیرا می‌توانید شله گاز را ببینید، به راحتی آنها را تنظیم کنید، پاسخ فوری نیز دریافت کنید. اما مهندسان لوازم خانگی بیکار ننشسته‌اند و گاز رومیزی الکتریکی با سرعت عکس‌العمل بالا تولید کرده‌اند. هر دو نوع اجاق گازهای الکتریکی و گازی در دماهای پایین عملکرد عالی دارند و می‌توانید به راحتی، ساعت‌ها شکلات خود را بدون سوختن، گرم نگه دارید. برای انتخاب گاز رومیزی بهتر است سبک، اندازه، تعداد مشعل، رنگ، هزینه، مواد، و ویژگی‌های ایمنی را در نظر بگیرید.

گاز رومیزی الکتریکی یا گازی

گاز رومیزی بدون درز یا مهروموم (sealed) چیست؟

این یک نوع گاز رومیزی است که مشعل‌های آن با استفاده از یک دیسک فلزی پوشانده شده است. این لایه فلزی مانع از نفوذ گردو غبار و آلودگی به منافذ مشعل و گاز می‌شود و توزیع گرمای آن بیش از گازهای با شعله مستقیم است. اگر تابه‌حال، بارها با سوختگی ته‌دیگ در وسط قابلمه مواجه شده‌اید، با این سیستم از این مدل سوختگی خبری نیست و گرما به طور یکسان در صفحه فلزی پخش می‌شود.

من در مورد گازهای رومیزی الکتریکی دچار اشتباه شده‌ام؛ آیا می‌توانید آنها را توصیف کنید؟

اجاق گازهای الکتریکی با هر عنوانی که معرفی شوند، یک مشعل الکتریکی محسوب می‌شوند. برخلاف گذشته، اکثر آنها تحت یک لایه شیشه‌ای سرامیکی قرار می‌گیرند. اجاق گازهای هالوژنی، همانند لامپ‌های هالوژنی از گازهای هالوژن برای ایجاد گرما استفاده می‌کنند. مشعل این نوع گازها به صورت یک لوله مارپیچی است که در زیر لایه شیشه‌ای قرار گرفته است. برخی معتقدند که گازهای الکتریکی شدت حرارت بیشتری نسبت به کویل‌های معمولی تولید می‌کنند. در واقع گازهای الکتریکی جدید با سیستم القایی گرم نمی‌شوند، بلکه با حرکت مولکول‌ها درون لوله گرم می‌شوند.

گاز رومیزی الکتریکی

آیا برای استفاده از گازهای رومیزی، به ظروف خاصی نیاز دارم؟

برای آشپزی با گازهای رومیزی با سیستم الکتریکی القایی، به ظروف فولادی، ضد زنگ، فولاد زنگ نزن، فولاد زنگ نزن سه گانه یا چدن نیاز دارید. برای سایر گازهای رومیزی می‌توانید به توصیه سازندگان عمل کنید. به‌طورکلی، برای شعله‌های با خروجی بالا (2500 وات یا Btu 15000) به وسایل آشپزخانه سنگین ساخته شده از فولاد زنگ نزن (استنلس استیل) یا فولادی ترکیب شده با مس و آلومینیوم نیاز دارید. برخی از تولیدکنندگان گازهای صفحه‌ای به دلایل مختلفی (مانند توزیع گرمای نامتعادل یا پتانسیل صدمه به گاز) استفاده از ظروف شیشه‌ای یا سرامیکی را توصیه می‌کنند.

امروزه انواع مختلفی از گازهای رومیزی 5 شعله و 6 شعله در بازار مشاهده می‌شود؛ آیا واقعاً به بیشتر از 4 شعله نیاز داریم؟

شاید آشپزی کار هر روز شما نباشید، اما برای تجمعات خانوادگی، مهمانی‌های شام و تعطیلات، مطمئناً به بیشتر از یک یا دو شعله نیاز خواهید داشت. به‌طورکلی، فضای بین شعله‌ها، اندازه صفحه و پیکربندی آشپزخانه اهمیت ویژه‌ای دارد. برای کسانی که به طور مرتب از لوازم تزئینی استفاده می‌کنند و گلدان را جزء لاینفک آشپزخانه می‌دانند، گازهای رومیزی 4 شعله در اولویت مهمتری نسبت به گازهای 5 شعله و 6 شعله قرار دارند. بنابراین، هنگام خرید گاز رومیزی، بزرگ‌ترین تابه را با خود ببرید. تعداد مشعل بیشتر به معنی انعطاف‌پذیری بیشتر در آشپزی است و آشپزهای حرفه‌ای به تعداد شعله بالاتر با توان انرژی متنوع نیاز داند. سرآشپزهای رستوران‌ها اغلب به جای تنظیم شعله آنها را در حالت حداکثر خود قرار می‌دهند و فقط شعله را عوض می‌کنند. اگرچه تعداد 4 شعله می‌تواند مناسب باشد، اما تاکنون کسی از تعداد زیاد شعله گاز رومیزی گلایه نکرده است.

تعداد شعله گاز رومیزی

آیا هر مدل گاز رومیزی را می‌توانم بر روی میز آشپزخانه استاندارد خودم نصب کنم؟

اکثر گازهای رومیزی در اندازه‌های استاندارد ساخته می‌شوند و چند اینچ از جلو و عقب برای تنظیم گاز در نظر می‌گیرند. بااین‌حال، برخی از واحدهای تجاری، این لبه‌ها را بزرگتر در نظر می‌گیرند. ازآنجاکه در آشپزخانه خود به وجود فضا در جلو و پشت گاز رومیزی نیاز دارید، عرض دستگاه نیز در بعضی اوقات یک مسئله مهم است. اکثر گازهای صفحه‌ای در عرض 30، 36، و 45 تا 58 اینچ ساخته می‌شوند. برخی از تولیدکنندگان این اندازه‌های استاندارد را حفظ کرده‌اند و باوجوداینکه محصولات خود را تغییر داده‌اند، اندازه‌ها را در حد استاندارد حفظ کرده‌اند.

آیا گازهای رومیزی نسبت به گازهای معمولی راحت‌تر تمیز می‌شوند؟

بله! در بین مدل‌های مختلف گازها، گازهای رومیزی بدون درز از رسیدن مواد آلاینده به شعله جلوگیری می‌کنند و به راحتی نظافت می‌شوند. در برخی مواد، سطح یکپارچه گاز مانع از نفوذ مواد آلاینده به قسمت‌های زیرین می‌شود و نظافت گاز چندان مشکل نیست. روش‌های نظافت گاز رومیزی شیشه‌ای در مطالب قبلی توضیح داده شد.

چه رنگ‌هایی را می‌توانم انتخاب کنم؟

تنوع رنگی گازهای رومیزی با توجه به برند آنها متفاوت است. بیشتر گازها در رنگ‌های سیاه، سفید، بادامی یا استیل وجود دارند. گازهای رومیزی سرامیکی یا شیشه‌ای اغلب به رنگ سیاه، سفید، خاکستری مایل به سیاه و سفید گرانیتی وجود دارند. چندین تولیدکننده آمریکایی و اروپایی از رنگ‌های آبی، قرمز، سبز، زرد و سایر رنگ‌ها در محصولات خود استفاده می‌کنند.

انتخاب رنگ گاز رومیزی

با دریافت مشاوره و کسب اطلاع بیشتر از کلینیک ساختمانی بهتام، روند انتخاب و خرید گاز رومیزی خود را تسریع ببخشید. اگر سوالی داشتید، با ما در تماس باشید![/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row el_class=”vc_hidden-amp”][vc_column offset=”vc_hidden-md vc_hidden-sm vc_hidden-xs” el_class=”vc_hidden-amp”]

[/vc_column][/vc_row]

tamep2