مبلمان از مهم ترین اِلِمان های دکوراسیون منزل/ راهنمای انتخاب مبلمان

مبلمان

مبلمان یکی از مهم ترین اِلِمان های دکوراسیون منزل است. خواه قصد نقل مکان به خانه ی دیگری را دارید و خواه از دکوراسیون خانه ی فعلی تان خسته شده اید، خریدن مبلمان ایده ی هیجان انگیزی است چرا که می تواند ظاهر خانه تان را به طور کلی تغییر دهد. با این حال، برای خرید نکاتی فراتر از سلیقه ی شما وجود دارند که می توانند در روند تصمیم گیری و انتخاب کمک تان کنند. قبل از اینکه عازم خرید شوید نگاهی داشته باشید به نکاتی که در ادامه قید شده است.

بخش اول : راهنمای انتخاب

 1. فضای سالن تان را اندازه گیری کنید.

اولین و اصولی ترین کار این است که قبل از اقدام به خرید مبل فضای سالن تان را اندازه گیری کنید. شاید تصور کنید که به طور چشمی می توانید فضا را تخمین بزنید و مبلمان مناسب آن را پیدا کنید اما باز هم ممکن است اشتباه بزرگی مرتکب شوید و مبلِ بسیار کوچک یا بیش از اندازه بزرگی خریداری کنید. اما وقتی دقیقا فضا را اندازه گیری کنید، با تمرکز بیشتری  می گردید و احتمال خریدن چیزی که مناسب سالن تان نیست پایین می آید. پس ریسک نکنید و قبل از خرید، سالن تان را به دقت اندازه گیری کنید.

 1. اندازه گیری راهروها و در ورودی را فراموش نکنید.

دقت کنید که مبلمانتان باید سایزی داشته باشد که از در ورودی تان و راهروها به راحتی رد شود. به خصوص کسانی که در آپارتمان زندگی می کنند این موضوع را حتما مد نظر داشته باشند.

مبلمان
مبلمان
 1. سبکی را که دوست دارید مشخص کنید.

در سال های اخیر، سبک های متنوع و فراوانی  در بازار وجود دارد. فرقی نمی کند که به دنبال مبلمان مدرن باشید یا مبلمان کلاسیک و هر سبک دیگری، به هر حال در بازار چیزی مطابق با ذوق و سلیقه ی شما قطعا وجود دارد. هرچند زمانی که برای خرید مبلمان می روید ممکن است فروشنده با اصرار بخواهد مدلی را به شما بفروشد که مورد علاقه تان نیست. بنابراین زمانی که برای خرید به فروشگاه ها سر می زنید حتما از قبل سبک مورد نظرتان را در ذهن تان داشته باشید.

 1. رنگ مورد نظرتان را در ذهن داشته باشید.

هرچند شاید رنگ های روشن و الگوهای شاد روی کاغذ جذاب به نظر برسند، اما شما باید رنگ ها و مدل هایی را انتخاب کنید که در مدت زمان طولانی هم برایتان محبوب بمانند. زمانی که برای خرید  داخل فروشگاه می روید، به دنبال رنگ هایی باشید که در مدت زمان طولانی ماندگار باشند و قرار نباشد هر سال تعویض شان کنید. یک رنگ خنثی و زیبا انتخاب کنید و اگر دوست دارید یکی دو تکه از مبلمان را طبق رنگ یا طرحی که خیلی دوست دارید برگزینید. به این ترتیب، سالها عاشق منزل تان خواهید بود چرا که رنگ های خنثی با هر چیز دیگری در دکوراسیون منزل ست می شوند.

مبلمان
مبلمان
 1. سایر وسایل داخل خانه می توانند کلیدی برای انتخاب رنگ به شما بدهند.

برای اینکه خانه ای شیک و مد روز داشته باشید حتما نباید رنگ های خنثی را انتخاب کنید. راه دیگری برای انتخاب مبلمان مناسب خانه تان این است که مبل ها را به رنگ دیوارها و پرده ها انتخاب کنید.

 1. 6. شرایط فعلی زندگی تان را در نظر بگیرید.

هرچند شاید همیشه دوست داشته اید که یک دست مبل به رنگ کرم داشته باشید، اما  اگر در خانه حیوان خانگی دارید و یا بچه دار هستید، مطمئنا زیباییِ مبلمان کرم رنگ، دوام چندانی در خانه تان نخواهد داشت. دقت کنید که مبلمانی را انتخاب کنید که هم رنگ مناسبی برای شرایط فعلی شما داشته باشد و هم کیفیت آن بالا باشد. پارچه ی مبل نیز باید جنسی داشته باشد که در خانه ی شلوغ پلوغ شما دوام بیاورد!

 1. اگر قصد دارید مبلمان تان را به صورت آنلاین خریداری کنید، حتما با بخش ارتباط با مشتری تماش بگیرید و اندازه ها را بپرسید.
 2. بررسی اسکلت مبلمان را فراموش نکنید.

یکی از بهترین شیوه ها برای بررسی قَوی بودن اسکلت مبلمان این است که یکی از پایه های جلوییِ مبل را به اندازه ی 10-12 سانت بلند کنید. اگر آن یکی پایه ی جلویی هم بلند شد، اسکلت مبلمان قوی است. اما اگر پایه هنوز هم روی زمین قرار داشت، اسکلت مبلمان ضعیف است.

مبلمان
مبلمان

بخش دوم (کم کردن هزینه ها)

 1. تمام مبلمان را به یک باره نخرید.

یکی از اشتباهات رایج بسیاری از آدمها این است که دوست دارند مبلمان منزل را به یک باره تهیه کنند. این امر باعث می شود که هم ناگهان مقدار زیادی پول خرج کنید و هم گاهی ممکن است چیزی را که دوست ندارید فقط به خاطر پر کردن فضای خاصی خریداری کنید. خرید مبلمان را طی چند ماه انجام بدهید. مثلا می توانید بار اول فقط کاناپه هایتان را تهیه کنید و مدتی بعد سراغ تهیه ی میز ناهارخوری و سایر لوازم مورد نیاز بروید. به این ترتیب دقت و سلیقه ی بیشتری نیز به خرج خواهید داد و نهایتا راضی تر خواهید بود.

 1. چانه زدن را فراموش نکنید.

هرچند برای بسیاری از آدمها چانه زدن در هنگام خرید دشوار است، اما تخفیف گرفتن برای خرید کار بسیاری رایجی است. حتی اگر 10 تا 20 درصد تخفیف روی قیمت اولیه بگیرید باز هم فروشنده سود می کند. اگر تخفیف گرفتن روی قیمت مبلمان برایتان دشوار است، سعی کنید امتیاز دیگری مثل حمل و نقل رایگان از فروشنده بگیرید.

 1. مبلمان دست دوم را نیز در نظر داشته باشید.

دست دوم بودن مبل به معنای درب و داغان بودن آن نیست. برخی از آدمها مبلمان شان را می فروشند چون دیگر علاقه ای به داشتن آنها ندارند. می توانید در سایت های خرید و فروش کالای دست دوم به دنبال آنها بگردید. به احتمال زیاد می توانید با قیمتی بسیار مناسب مبلمان مناسبی پیدا کنید که شاید کاملا نو نباشد اما کیفیت خوبی دارد.

تحریریه به تام