راهنمای انتخاب یک آپارتمان برای تجربه یک زندگی لذت بخش و آرام

آپارتمان

آپارتمان خود را با استفاده از این نکات عاقلانه انتخاب کنید

زندگی در آپارتمان می تواند در مقایسه با انواع دیگر خانه ها چندین و چند مزیت داشته باشد. هرچند اگر مورد مناسبی برای خودتان پیدا نکنید، نه تنها مزیتی را تجربه نخواهید کرد، بلکه در دام موقعیتی نامطلوب گرفتار خواهید شد. نکات زیر را بخوانید تا بتوانید مناسب ترین آپارتمان را برای خودتان پیدا کنید.

آپارتمان
آپارتمان
 1. قبل از خرید آپارتمان اولویت های خود را مشخص کنید. فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید و ببینید که مهمترین موارد برای شما کدام یک هستند.

– محله ی خوب

– اجاره ی کم

– مدیریت و تعمیر و نگهداری مناسب

– امکانات موجود (استخر ، سونا، جکوزی، سالن ورزش)

– متراژ

– ظاهر مجتمع، هم داخلی و هم خارجی

– نزدیکی به محل کار، حمل و نقل عمومی، مراکز خرید، بزرگراه ها، و غیره.

 1. فهرستی از مجتمع های آپارتمانی که دوست دارید تهیه کنید. نام این مجتمع ها را همراه با آدرس کامل و شماره تلفن آنها ثبت کنید. فضایی هم برای سایر یادداشت ها باقی بگذارید. مهم است که جستجو را به صورت سازماندهی شده شروع کنید چرا که اگر شما به طور همزمان در حال کاوش چند مجتمع باشید، به راحتی ممکن است اشتباه کنید (کدام یک دو سینک ظرفشویی داشت؟ کدام یک درست کنار بزرگراه بود؟ این یکی را دیدم یا نه؟ ). راه های بسیاری برای پیدا کردن مجتمع های آپارتمانی مورد علاقه تان وجود دارد:

– در اطراف منطقه ی مورد علاقه تان رانندگی کنید. به آرامی برانید، اگر موردی پیدا کردید، شماره ی تماس مالک را بگیرید تا بعدا به او زنگ بزنید. همچنین اگر امکان دارد همان موقع از آپارتمان بازدید کنید.

– به وب سایت هایی که تبلیغ مجتمع های آپارتمانی را بر عهده دارند، مراجعه کنید.

آپارتمان
آپارتمان
 1. با هر یک از مجتمع های مورد نظرتان تماس بگیرید و چند سوال از آنها بپرسید. در یک برگه تاریخ تماس خود را با هر مجتمع یادداشت کنید. اگر یک آپارتمان انتظارات شما را برآورده نکرد، علتش را یادداشت کنید (به عنوان مثال “داشتن حیوانات خانگی ممنوع است” یا “واحد خالی در این مجتمع موجود نیست”). اگر یکی از مجتمع ها همان چیزی باشد که شما می‌خواهید، می‌توانید یک قرار ملاقات تعیین کنید و آن را ببینید.
 2. به موقع سر قرار حاضر شوید. از قبل مسیر رسیدن به آن مجتمع را پیدا کنید و زمان کافی برای پیدا کردن آنجا تعیین کنید (به خصوص اگر با آن منطقه آشنایی ندارید). لباس مناسبی بپوشید، و نشان بدهید که آدمی مسئول و قابل اعتماد هستید. مودب باشید و رفتاری دوستانه داشته باشید. اگر مالک آپارتمان از شما شما خوشش بیاید خانه اش را به راحتی به شما اجاره می دهد
 3. نمای بیرونی مجتمع را نیز نگاه کنید.
  – آیا محوطه ی بیرون ساختمان تمیز است؟ آیا چمن و گل ها حرص شده اند؟ یا علف های هرز از ترک روی بتن رشد کرده اند و بیرون زده اند؟
  – آیا همسایه ها به خوبی از آپارتمان شان مراقبت می کنند؟ کسانی که از آپارتمان خود مراقبت نمی کنند، احتمالا آدم هایی بی ملاحظه هستند. برخی از نکاتی که نشان می دهد ساکنین این مجتمع بی ملاحظه هستند، عبارتند از:
 4. وجود آشغال در بالکن و یا جلوی درب منزل
 5. نصب پتو پشت پنجره ها، به جای پرده
 6. قرار دادن خودرو معمولی در محل پارک خودروهای مخصوص آدم های معلول

– کجا قرار است ماشین تان را پارک کنید؟ آیا پارکینگ زیادی شلوغ به نظر می رسد؟ آیا به سختی می توانید فضایی برای پارک ماشین تان پیدا کنید؟ آیا نور پارکینگ در هنگام شب کافی است؟

 1. زمانی که وارد مجتمع می شوید هشیار باشید:

– آیا بوی بدی در ساختمان به مشام نمی رسد؟

– حریم خصوصی ساکنین رعایت می شود؟

– درها درست کار می کنند؟

 1. اگر برایتان امکان دارد یک بار هنگام شب به بازدید مجتمع بروید.

به این ترتیب می توانید وضعیت نور ساختمان و پارکینگ را بررسی کنید و ببینید که آیا ساکنین ساکت هستند یا پر سر و صدا!

 1. همه ی کابینت ها و کمد ها را چک کنید.

به خصوص در آشپزخانه. این مورد اغلب نادیده گرفته می شود، اما یک بررسی سریع می تواند شما را از شر کلی مشکل نجات دهد. پس از آنکه همه جا را بررسی کردید اگر متوجه مشکلی شدید قبل از نقل مکان به آپارتمان جدید، حتما از صاحب آن بخواهید که مشکل را رفع کند.

 1. اطمینان حاصل کنید که مبلمان تان در خانه جا می شود.

مبلمان و اثاثیه تان (کاناچه، تخت خواب و حتی پیانو!) را اندازه گیری کنید و بعد فضای آپارتمان جدید را بررسی کنید تا خیال تان راحت باشد که همه چیز به خوبی در آن، جا می شود. حتی اندازه ی راهروها و در ورودی را نیز در نظر بگیرید. تصور کنید پس از امضای قولنامه و در روز بردن اثاثیه متوجه شوید که مبلمان از راهروها عبور نمی کند! چه حالی به شما دست خواهد داد؟

 1. کمی در منطقه رانندگی کنید و گشت بزنید.

این کار کمک تان می کند که منطقه را به خوبی بشناسید و ببینید آیا به اندازه ی کافی راحت هست. ایستگاه اتوبوس یا مترو در نزدیکی آپارتمان جدید یافت می شود یا خیر؟ مراکز خرید مواد غذایی و سایر ملزومات چطور؟

 1. آپارتمانی را پیدا کنید که مدتهاست خالی بوده است.

مالک آپارتمانی که خالی مانده است در واقع قسمتی از درآمد خود را هر ماه از دست می دهد، پس با کمی چانه زدن می توانید با قیمت مناسب تری آپارتمان را اجاره کنید!

آپارتمان
آپارتمان
 1. از یکی از دوستان تان کمک بگیرید.

همیشه، همیشه و همیشه از یکی از دوستان مورد اعتمادتان برای انتخاب آپارتمان کمک بگیرید. مسلما نکاتی وجود خواهند داشت که از چشم شما دور می مانند اما دوست تان متوجه آنها خواهد شد.

 1. آپارتمانی که بالای یک رستوران است را اجاره نکنید!

حتی اگر رستوران تمیزی باشد، باز هم غذاهای زیادی که دور ریخته می شود، کلی حشره جذب می کند. بنابراین تصور اجاره ی چنین آپارتمانی را از سرتان بیرون کنید.<s

تحریریه به تام