شومينه حياط : يك ايده جذاب و جالب

شومینه حیاط یک ایده هیجان انگیز و زیبا برای زندگی شهری است.اضافه کردن عنصر آتش به حیاط نه تنها موجب گرم شدن فضاي پيراموني آن مي شود، بلكه يك جذابيت و هيجان خاصي در حياط و فضاي خارج خانه ايجاد مي كند. با روشن كردن يك آتش با تعدادي هيزم و ريختن بنزين روي آن، بسياري از افراد به هيجان آمده و سر شوق مي آيند. حالا فرض كنيد هميشه بدون دردسر امكان ايجاد يك آتش مناسب و البته ايمن در حياط خانه شما وجود داشته باشد.

در حالی که تهيه و خريد نقاشي هاي گران قيمت از گالري ها نيازمند صرف هزينه زياد است اما ايجاد يك شومينه حياط نياز به خرج زيادي ندارد. با کمی خلاقیت و استفاده از مواد مناسب مي توانيد جذابيتي كه يك نقاشي زيبا و گران قيمت به فضاي داخل خانه مي دهد را با استفاده از يك شومينه در حياط ايجاد كنيد. مسلما ايجاد اين مكان، ‌جايي براي دور هم جمع شدن خانواده و دوستان مي شود.

براي ساخت شومينه حياط و فضاي باز هميشه ايمني را به یاد داشته باشید. محوطه پيراموني آن را از مواد مقاوم به آتش و گرما انتخاب كنيد. هر گونه مواد قابل اشتعال را در مكاني بسيار دور از آنجا نگهداري كنيد.

شومینه حیاط
شومینه حیاط

تصمیم بگیرید که چه نوع سوختي براي روشن كردن آتش نياز داريد. انواع بسیاری از سوخت متداول براي آتش شومينه وجود دارد كه عبارتند از:

زغال چوب

پروپان

گاز

ژل

زغال سازگار با محيط زيست

در حالی که گاز نیاز به مجوز، لوله كشي و نصب و راه اندازی حرفه ای دارد، اما سوخت های دیگر اين گونه نيستند. ذغال چوب و ذغال سازگار با محيط زيست دود و البته گرماي بيشتري ايجاد مي كنند. بنابراین قبل از اقدام براي تهيه يكي از سوخت ها يك ليست از مزايا و معايب هر كدام تهيه كنيد و با توجه به سليقه و شرايط خود از ميان آنها انتخاب كنيد.

شومینه حیاط
شومینه حیاط

ترکیب عناصر غیر منتظره با شومينه حیاط

ما آخرین طراحی ها و ترند ها براي تركيب عناصر مختلف در اين زمينه را براي شما تهيه كرديم كه در ادامه مطلب به آنها مي پردازيم:

آتش و یخ در شومینه حیاط

این اصطلاح برای شومينه هايي استفاده مي شود كه قطعات خرد شده شيشه را به عنوان يك عنصر در كف شومينه به كار مي برند (البته توجه شود كه اين شيشه ها مقاوم در برابر آتش هستند). دليل نام گذاري اين طرح شباهت شيشه هاي خرد شده به تكه هاي يخ است. استفاده از شيشه هاي رنگارنگ و طرح هاي هندسي جالب مي تواند نماي شومينه را فوق العاده زيبا كند.

آتش و آب در شومینه حیاط

جدیدترین طراحي براي شومينه در فضاي باز،‌ طرح آتش و آب است. عناصر آتش و آب كاملا متضاد هم هستند و تركيب آنها حتما زيبا خواهد بود. در اين طرح يك محوطه حوض مانند پر از آب است و داخل آن يك آتش زيبا روشن است. آب براي آتش مانند آينه است و درخشش شعله هاي آتش درون آب زيبايي بسيار زيادي به همراه دارد.

شومینه حیاط
شومینه حیاط

آتش و سنگ در شومینه حیاط

برای يك طراحي الهام گرفته از زمين، استفاده از سنگ مناسب است. در اين طرح درون شومينه سنگ هايي قرارداده شده و آتش از ميان سنگ ها به بيرون زبانه مي كشد. خاصيت مهم سنگ جذب گرما و پخش آن به فضاي اطراف است، ‌در نتيجه اين طراحي موجب گرماي بيشتر محيط پيراموني خود مي شود. سنگ صاف كف رودخانه يك گزينه مناسب براي اين كار است.

ایجاد یک محیط براي معاشرت در اطراف شومينه

انسان قرن هاست كه به آتش به عنوان يك زيبايي مي نگرد. معمولا يك شومينه حیاط و بیرونی محل مناسبي براي جمع شدن خانواده و يا دوستان جهت گفت و گو و معاشرت است. اين محيط به ويژه بعد از غروب رويايي مي شود. برخی از عناصر براي ايجاد يك محيط پيراموني مناسب براي استراحت و لم دادن عبارتند از:

صندلي هاي راحتي بدون دسته و پشتي

يك مجموعه مبلمان راحتي بزرگ

صندلي هاي مناسب

مجموعه اي از تشك و بالش هاي قرار گفته روي زمين

چند تخت چوبي در كنار هم

چند صندلي حبابي شكل معلق در هوا

شومینه حیاط
شومینه حیاط

ایجاد يك شومينه چند منظوره

با خرید یک شومينه كه داراي ميز و صندلي پيراموني است،‌ مي توانيد يك شومينه حیاط چند منظوره داشته باشيد. برخي از ويژگي هاي يك شومينه چند منظوره عبارتند از:

در اطراف آن داراي يك ميز براي صرف چاي و قهوه است

در اطراف آن داراي يك ميز بزرگ براي صرف ناهار است

زماني كه روشن نيست مي توانيد از شن تزئینی، سنگي یا شیشه ای آن لذت ببريد

داراي شبكه روشنايي براي روشن كردن اطراف است

شومینه حیاط
شومینه حیاط

 ساخت یک گودال براي شومينه

مي توانيد يك گودال نه چندان عميق بكنيد و شومينه حیاط را داخل آن قرار دهيد. اين نوع شومينه زيبايي منحصر به فردي دارد. مزيت اين نوع شومينه اين است كه شعله آتش در معرض باد قرار نمي گيرند. اگر فضاي كوچكي داريد اين يك ايده مناسب براي بهتر شدن فضاي حياط است.

استفاده از یک شومينه كاسه اي شكل

اگر بودجه كمي براي ساخت و راه اندازي شومينه حیاط در نظر گرفتيد،‌ استفاده از شومينه كوچك كاسه اي شكل مناسب است. اين نوع شومينه مي تواند بسته به سليقه شما به هر شكلي ديگري در بيايد. هنگام سفارش ساخت آن به بودجه خود توجه كنيد.

تحریریه به تام