استفاده از نانو ابزار در سیستم اطفای حریق و آتش نشانی در ساختمان

این تکنولوژی از نانو ابزار برای مهار آتش سوزی استفاده می کند. این نانو ابزار می تواند آتش را شناسایی و با رها سازی گاز خنثی کند. این نانو ابزار تولید شده به گونه ای طراحی شده است که می تواند کاربرد های مختلفی داشته باشد. این تکنولوژی نه تنها در بخش آتش نشانی ، بلکه در صنایعی نظیر پزشکی و مواد شیمیایی قابل استفاده است.

 

سیستم اطفای حریق و آتش نشانی جدید

آتش سوزی در ساختمان ها همیشه موجب ایجاد خسارت های مالی و جانی بسیاری می شود. تاکنون سیستم های اطفا حریق گوناگونی تولید شده اند که هر کدام برای شرایطی خاص اثر گذار هستند. اخیرا پژوهشگران در یک سازمان امداد و نجات در امارات به یک تکنولوژی دست یافته اند که می تواند در سیستم های برق ساختمان نصب گردد و زمان وقوع آتش سوزی به کمک آتش نشانی بیاید.

 آتش نشانی
آتش نشانی

برخی از  آتش سوزی های ساختمان ها ناشی از وسایل الکترونیکی است. برای حل این مشکل، این نانو ابزار اختراع شده است تا در پریز برق، سوکت برق و یا جعبه تقسیم قرار بگیرد و برای مهار آتش در عملیات اطفای حریق به آتش نشانی کمک کند.

این سامانه کمک می کند تا نیاز کمتری به ادوات بزرگ اطفای حریق وجود داشته باشند، این ابزار می تواند ابعاد 2 سانتی متر در 2 سانتی متر داشته باشد که اطفای حریق را سریع تر و کارآمد تر کند.

نحوه جلوگیری از پخش آتش

این محصول را می توان در ابعاد مختلف به صورت چسبنده تولید کرد تا در محل های محدودی قرار داده شود، زمانی که دمای محیط در آن محل از حد مجاز بالاتر رود، این محصول فعال می شود، این ابزار در این حالت اقدام به رهاسازی مقدار مشخصی گاز می کند تا آتش مهار شود، بنابراین از گسترش آتش جلوگیری می شود. این سیستم به دلیل سرعت عمل و پخش بودن در جای جای ساختمان بسیار موثر است.

تحریریه به تام