پودر بندکشی و انواع مختلف آن

پودر بندکشی و انواع مختلف آن

[vc_row][vc_column][vc_column_text]اگر از کسانی هستید که هنگام ورود به آشپزخانه یا سرویس بهداشتی با درز بین کاشی و سرامیک مواجه شده‌اید، به احتمال زیاد به نقش پودر بندکشی و اهمیت آن در منزل خود به شکل عملی پی برده‌اید. فارغ از هر نوعی از این ماده ساختمانی، در حالت کلی، نقش اصلی آنها پوشش دادن فضای خالی بین مصالح ساختمانی مختلف است که از نفوذ رطوبت از این قسمت جلوگیری می‌کند. جالب است بدانید که پودر بندکشی حتی می‌تواند بر استحکام سطح موردنظر بیافزاید و مدل‌های رنگی آن، با شکل دکوراسیون داخلی منزل هماهنگ شود.

برای درک بیشتر و بهتر پودر بندکشی در این مطلب به معرفی کلی آنها خواهیم پرداخت و انواع مختلف آنها از لحاظ جنس و از لحاظ محل استفاده معرفی می‌کنیم. برای آشنایی و تخصصی‌تر با افزودنی و عایق سازه می‌توانید به بخش محصولات فروشگاه کلینیک ساختمانی به تام مراجعه کنید.

پودر بندکشی و کاربرد آن

پودر بندکشی به عنوان یک و ملات یا بتن خشک آماده تعریف می‌شود که تنها با افزودن آب به آن آماده می‌شود و می‌توان از آن برای بستن درز بین کاشی و سرامیک و یا سایر مصالح ساختمانی مانند آجر و سنگ مورد استفاده قرار داد. در حال حاضر انواع مختلفی از این پودرها در بازار موجود است که کاربرد و مشخصات آنها منحصر به فرد بوده و استفاده از آنها به نیازی که درمورد آن ساز وجود دارد بستگی دارد.

پودر بندکشی و کاربرد آن

با وجود این تعریف، می‌توانیم ادعا کنیم که پودر بندکشی از لحاظ استحکام و طول عمر برای یک سازه بسیار مفید است و از تأثیر رطوبت بر لایه‌های زیرین جلوگیری می‌کند. اگرچه نمونه‌هایی از استفاده از بند کشی در مورد فضاهای خارجی ساختمان وجود دارند، اما استفاده از آنها برای بندکشی کاشی و سرامیک در حمام و سرویس بهداشتی و همچنین آشپزخانه بسیار رایج‌تر است و حتی برای زیبائی آن نیز به کار گرفته می‌شود.

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

بندکشی

پودر بندکشی رنگی اصلاح شده با لاتکس

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

پودر بندکشی کاشی و سرامیک آبی

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

پودر بندکشی کاشی و سرامیک زرد

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مزایای استفاده از پودر بندکشی

همانطور که عنوان شد، پودر بندکشی برای قرار گرفتن بین دو مصالح مانند کاشی و سرامیک به کار برده می‌شود و این فضا را به طور کامل پوشش داده و نوع عایق برای آن ایجاد می‌کند. بطور کلی مزایایی که با استفاده از پودر بندکشی نصیب ساختمان می‌شود، عبارتند از:

 • جلوگیری از نفوذ رطوبت به لایه‌های زیرین؛
 • استحکام بین مصالح ساختمانی و جلوگیری از افتادن آنها؛
 • کمک به زیبایی و رنگ پردازی توسط پودرهای رنگی؛
 • ایجاد خاصیت آنتی باکتریال برای جلوگیری از رشد قارچ‌ها در حمام و سرویس بهداشتی؛
 • ایجاد یک لایه ضد آب و ضد اسید به منظور بالا بردن مقاومت آنها در برابر رطوبت؛
 • مقاومت در برابر ترک خوردگی و جلوگیری از شکستن سطح مورد نظر.

انواع پودر بندکشی از لحاظ جنس

با توجه به مواد به کار رفته در پودرهای بندکشی، می‌توان آنها را به انواع مختلفی دسته بندی کرد که هر کدام از آنها در یک حوزه خاص از ساخت و ساز به کار گرفته می‌شود. همچنین با توجه به این تفاوت‌ها، کاربرد آنها نیز ممکن است تغییر کند:

 • پودر بندکشی نانو: این نوع پودر از نانو پلیمرها ساخته شده است که به همراه سیمان پرتلند در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود. اندازه کوچک دانه‌های این پودرها کمک می‌کند که از آنها در کاشی و سرامیک استفاده شود.
 • پودر بندکشی آنتی باکتریال: در بدنه این پودرها از مواد ضد باکتری و ضد قارچ استفاده شده است که مانع از رشد آنها در حمام و سرویس بهداشتی می‌شود. این پودرها از قیمت بالاتری برخوردار هستند و انعطاف پذیری بالایی نیز دارند. استفاده از این پودر بیشتر در بیمارستان‌ها صورت می‌گیرد.
 • پودر بندکشی رنگی: در این پودرها از مواد رنگی مختلفی استفاده می‌شود که باعث تغییر رنگ آنها می‌شود. به عنوان مثال،پودر بندکشی کاشی و سرامیک آبی و پودر بندکشی کاشی و سرامیک زرد دو نمونه از این پودرها هستند که مشخصات آنها نیز آورده شده است.
 • پودر بندکشی ضد آب: این نوع پودر در ترکیب با آب باعث ایجاد ساختاری ضدآب و واترپروف می‌شود که بعد از سفت شدن از نفوذ رطوبت جلوگیری می‌کند. ماده اصلی این پودرها، رزین‌ها هستند که در برابر سایش نیز مقاوم هستند و قیمت آنها نسبت به نمونه‌های پیشرفته بالایی، کمتر است.

انواع پودر بندکشی از لحاظ جنس

 • پودر بندکشی ضد اسید: این نوع پودر از مواد پرکننده معدنی ویژه ساخته شده است که از رزین‌های پودری به عنوان تکمیل کننده آنها استفاده شده است و در برابر اسیدهای متوسط و ضعیف، مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. پودر بندکشی ضد اسید در کف آزمایشگاه‌های شیمیاییبه کار گرفته می‌شود.
 • پودر بندکشی رنگی اصلاح شده با لاتکس: این پودرها رفتاری همانند پودرهای معمولی دارند و ساختار آنها با استفاده از لاتکس اصلاح شده است. لاتکس یک ماده پلیمری و شیری رنگ است که باعث ایجاد خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری در فرایند بندکشی می‌شود که در این محصول از آن استفاده شده است.

انواع پودر بندکشی رنگی و استفاده از آنها

پودرهای بندکشی از ترکیب سیمان پرتلند یا سیمان سفید با سایر مواد شیمیایی تولید می شوند و به همین دلیل به راحتی می توان مشخصات ظاهری و فیزیکی آنها را تغییر داد. یکی از پارامترهایی که در جریان استفاده از مواد رنگی تغییر می کند، رنگ پودر است که تنوع رنگی بسیار بالایی دارد. نمونه های رنگی این پودرها عبارتند از:

 • پودر بندکشی سفید که برای پر کردن درز کاشی ها و سرامیک های سفید رنگ به کار گرفته می شود؛
 • پودر بندکشی سیاه که برای درزگیری و پر کردن ترک خوردگی سازه های بتنی استفاده می شود؛
 • پودر بندکشی آبی که در مورد کاشی های بیمارستانی و سرامیک بیمارستانی کاربرد دارد؛
 • پودر بندکشی قرمز، پودر بندکشی اخرایی، پودر بندکشی خاکستری و … موارد دیگری هستند که در بازار عرضه می شوند.

لازم به ذکر است که در بیشتر این پودرها، خصوصیات شیمیایی و مکانیکی یکسان هستند و تنها رنگ ظاهری آنها تغییر می کند. البته در برخی موارد نیز ممکن است که از مواد شیمیایی استفاده شود که نه تنها خصوصیات شیمیایی پودر را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه باعث تغییر رنگ آن نیز می شود.

انواع پودر بندکشی رنگی و استفاده از آنها

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

چسب سرامیک بر پایه سیمان اصلاح شده با لاتکس

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

سرامیک سایز بزرگ پرسلانی کد BR89-P52JA620

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

سرامیک سایز بزرگ کف کد BR89-P52JA619

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انواع پودر بندکشی از لحاظ مصالح ساختمانی

یکی دیگر از فاکتورهایی که می‌توان انواع پودر بندکشی را بر اساس آن دسته بندی کرد، مصالح ساختمانی هستند که با توجه به وضعیت و محل استفاده از آنها، ممکن است یک نوع پودر نیز تغییر کند. شایع‌ترین مصالحی که لازم است برای آنها بندکشی صورت گیرد، آجر، کاشی و سرامیک، از سنگ هستند:

 • پودر بندکشی آجر: یک نوع پودر ساختمانی بر پایه سیمان و استفاده از پودر سنگ است که برای بستن فضای بین آجر، سنگ، نماهای داخلی و خارجی ساختمان به کار گرفته می‌شود. با توجه به ساختار این نوع پودر، می‌توان آن را برای بندهایی با فاصله ۶ تا ۲۰ میلیمتر مورد استفاده قرار داد. در مورد پودر بندکشی آجر نکته مهم این است که استحکام آن بالاتر از نمونه‌های دیگر باشد.
 • پودر بندکشی کاشی و سرامیک: متنوع‌ترین و در عین حال پیچیده‌ترین نوع پودر بندکشی همین پودر مربوط به کاشی و سرامیک است که دانه‌های آن بسیار ریز بوده و افزودنی‌های مختلفی مانند لاتکس، اپوکسی و مواد رنگی به آنها اضافه می‌شود. برخی از نمونه‌های بند کشی کاشی و سرامیک نیز منعطف هستند و طرفداران بیشتری دارند.
 • پودر بندکشی سنگ: زبرترین،ارزان‌ترین و در عین حال ساده‌ترین نوع پودر استفاده شده در ساختمان است که دانه‌های آن بزرگ بوده و برای فواصل بین سنگ‌های ساختمانی به کار گرفته می‌شود. این نوع پودر انعطاف چندانی ندارد ولی از لحاظ استحکام نسبت به نمونه‌های قبلی بسیار مستحکم‌تر است. ممکن است برخی از معماران به این نوع پودرها، پودر سنگ و یا سیمان سفید نیز اضافه کنند.

انواع پودر بندکشی از لحاظ مصالح ساختمانی

نحوه آماده سازی پودر بندکشی

در بالا در قسمت تعریف پودر بندکشی عنوان شد که با یک ملات خشک آماده است که بعد از اضافه شدن آب به صورت یک ماده خمیری شکل در می‌آید که می‌توان برای پوشش دادن فضاهای مختلف به کار گرفت. با این وجود آماده سازی آنها بسیار ساده و راحت است و تنها باید مقدار مناسب آن را انتخاب کرد. پودرهای بندکشی معمولاً در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی به بازار عرضه می‌شوند.

آماده سازی پودر بندکشی زمان چندانی نمی‌گیرد و معمولاً برای هر بسته ۲۵ کیلوگرمی بین ۶ تا 7 لیتر آب لازم است که به مدت ۳ دقیقه باید هم زده شود. توجه داشته باشید که این پودرها خاصیت روان کنندگی و سیالیت دارند و هم خوردن بیش از این زمان، باعث ایجاد مشکلاتی برای معمار و سازه می‌شود.

اجرای بندکشی و شرایط مناسب آن

اجرای بند کشی به محل استفاده و همچنین فاصله بین مصالح مختلف بستگی دارد. بعد از آماده سازی پودر بندکشی، یک ماده خمیری شکل با انعطاف بالا و کارپذیری مناسب به دست می‌آید که می‌توان با استفاده از کاردک پلاستیکی یا ماله‌های مخصوص آن را به شکل‌های مختلف تغییر داد. در سبک سنتی معمولاً با دست فرآیند بندکشی صورت می‌گیرد، اما با توجه به سیمان و ماده شیمیایی استفاده شده در این پودرها، بهتر است از وسایل مخصوص آن استفاده شود.

اجرای پودر بندکشی و شرایط مناسب آن

در مورد شرایط مناسب بندکشی نیز باید توجه داشت که قبل از شروع کار، فضای بین کاشی‌ها و سرامیک‌ها به خوبی تمیز شود و هیچگونه ماده‌ای در این قسمت وجود نداشته باشد. نبودن رطوبت، درجه حرارت بالا، گرد و خاک و آلودگی از شرایط مناسب استفاده از پودر بندکشی است.

اگر چه هر کدام از محصولات عرضه شده در کلینیک ساختمانی به تام دارای مشخصات و توضیحات مختصر خود هستند، اما برای سفارش خرید پودر بندکشی و اطلاع از قیمت آن‌ها می‌توانید با ما در تماس باشید.

 

مطالعه این خدمت را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

   -بازسازی-حمام

خدمات بازسازی حمام

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

   

خدمات بازسازی ساختمان

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

tamep2