آشنايي با سبک طراحی مدرن برای خانه ها در عصر کنونی
0

در عصر كنوني و اوايل قرن 21، معماران و طراحان سراسر جهان براي ايجاد سبك‌هاي طراحی مدرن ، اقدامات گسترده اي را انجام داده اند. قصد آنها غير تشريفاتي كردن و كاربردي تر كردن انواع طراحي است.

 

اشکال ابتکاری و طراحی هاي منحصر به فرد، موجب شده اند كه سبک طراحی مدرن به يكي از محبوب ترين انتخاب ها براي مردم سراسر جهان تبديل شود.

مشخصه های سبک طراحی مدرن در طراحی داخلی خانه

در اين مطلب نگاهي اجمالي به مشخصه هاي سبك طراحی مدرن خواهيم داشت. بنابراين براي آشنايي بيشتر مطالب زير را مطالعه كنيد. قبل از پرداختن به موضوع ابتدا توضيح مختصري در مورد دو سبك مدرن و معاصر در نظر گرفتيم.

طراحی مدرن
طراحی مدرن

اشخاص غير متخصص به راحتي طراحی مدرن و سبك معاصر را با يكديگر اشتباه مي‌گيرند، چرا که اين کلمات (يعني مدرن و معاصر) توسط مردم در محاوره و زندگي روزمره به جاي هم  مورد استفاده قرار مي گيرند.

اما در طراحی و جهان هنر اين دو كلمه هم ارز هم نيستند و به دو سبك متفاوت كه كاملا از هم جدا هستند اطلاق مي‌شوند. سبک طراحی مدرن یک سبک خاص مربوط به طراحان در اوایل و اواسط قرن 20 مي باشد. اين سبك توسط معماراني مانند والتر گروپیوس، لودویگ واندر روهه و فرانک لوید رایت پايه ريزي شده است. طراحان در دهه هاي 1950 و 1960 سبكي را ايجاد كردند كه به عنوان سبك اواسط قرن مدرن تبدیل و شناخته شد.

سبک معاصر سبكي است كه در هر دوره زماني وجود دارد يعني به سبك زمانه اطلاق مي شود. بنابراين واضح است که سبك معاصر با گذشته دهه ها و قرن ها تغيير مي كند. اما سبك طراحی مدرن ، يك سبك طراحي با اصول شناخته شده است كه هيچگاه تغيير نخواهد كرد.

طراحی مدرن
طراحی مدرن

نقش شکل های هندسی در طراحی مدرن خانه

سبك طراحی مدرن به شکل های هندسی آن شناخته شده است، مثلا وسايل تخم مرغي شکل، مخروطي، مکعبي و مثلثي. در اين سبك، طراحي هاي منحصر به فردي وجود دارد، مانند ساخت طرح Chaise Lounge توسط لوکوربوزیه، ساخت طرح صندلي Tulip توسط ايرو سارينن و ساخت طرح صندلي Egg توسط آرنه ياكوبسن.

اين نوع طراحي ها و تم ها، همچنان با استفاده از رنگ هاي اصيل و اصلي اشباع شده در كنار رنگ هاي سفيد و سياه ادامه دارد. این استفاده جسورانه از رنگ ها، و یا استفاده از فقط یک رنگ، در بسیاری از خانه های مدرن وجود دارد و به اين خانه ها جذابيت فوق العاده اي داده است.

خلاقیت در سبک طراحی مدرن

طراحان مدرن از فضاي اتاق به صورت خلاقانه استفاده مي كنند و یکی اصلی ترين اصول آنها در نظر گرفتن فضاي خالي بيشتر است. برخي از وسايل مانند صندلي و ميز قابليت استفاده در مكان هاي متفاوتي را دارند.

بنابراين يكي ديگر از اصول آنها در نظر گرفتن كاركرد وسايل است. در طراحی مدرن استفاده از فضاي اتاق هوشمندانه است. ايده استفاده از وسايل توكار در آشپزخانه (مثلا قرار دادن مايكروفر درون ديوار و يا ميان كابينت ها) يا استفاده از پلكان هاي منحني شكل در اين سبك طراحي شده است.

طراحی مدرن
طراحی مدرن

فلز ، چوب و شیشه در طراحی مدرن خانه

فلز، چوب و شیشه موادي هستند كه به شدت در طراحی مدرن استفاده می شوند. استفاده از رنگ کروم براق براي پايه و دسته هاي مبلمان بسيار معمول است. در اين سبك از اشكال قوسي شكل براي روشنايي هاي فلزی بسيار استفاده مي شود.

مبلمان چرم و صندلي هاي چرمي – چوبي يكي از طرح هاي تركيبي منحصر به فرد اين سبك است. در اين سبك، از پله‌های منحنی به جنس چوب همراه با مواد طبيعي ديگر استفاده مي شود.

استفاده از مواد ممتاز صنعتي نشانه سبك مدرن – صنعتي ميباشد. سبك مدرن – صنعتي به شدت به استفاده از اين مواد متكي است. برخلاف اين سبك، قديمي و سنتي به نظر رسيدن وسايلي كه با مواد طبيعي درست شده اند چيزي است كه طراحان امروزي به شدت به دنبال آن هستند.

دیوار نماي آجري، ستون هاي فولادي و كف بتنی جزئیاتي هستند كه موجب تمايز طراحی مدرن – صنعتي از سبك مدرن مي شوند.

طراحی مدرن
طراحی مدرن

هنر و طراحی مدرن خانه

هنر و توجه به آن بخش مهمي از طراحی مدرن مي باشد. به جای در نظر گرفتن فضايي براي عكس هاي خانوادگي، سبك مدرن به نقاشي ها و هنر مدرن توجه مي كند. در اين سبك، هنر نقطه اصلي توجه در اتاق مي باشد.

در طراحی مدرن، براي اتاق هاي خانه فقط يك رنگ اصلي در نظر مي گيرند. وسايل در مقياس بزرگ براي اين نوع طراحي ايده آل است. طراحی مدرن به دنبال وسايلي با بالاترين کیفیت است، بنابراين هر وسيله اي در اين خانه يك قطعه هنري به حساب مي آيد كه هم كاركرد اصلي خود را دارد و هم هدف زیبایی شناسي خانه را برآورده مي كند.

البته، بسیاری از خانه ها با طراحی مدرن در فضاي خارج از خانه نيز داراي سبك مدرن هستند. بسياري اين روزها به دنبال خانه هايی با طراحي و سبك مدرن هستند (چه خانه هايي كه به صورت اورجينال طراحي مي شوند و چه خانه هاي كه از روي طراحي خانه هاي ديگر ساخته مي شوند). بسیاری از اصول طراحی در معماری مدرن به كار گرفته مي شود، مانند سادگی خطوط، توجه به فرم و كاركرد وسايل و استفاده از مواد طبیعی.

دیدگاه شما چیست

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا

X