صرفه جویی در انرژی در سیستم مدیریت ساختمان های هوشمند

صرفه جویی

تا قبل از سال های اخیر، بهره وری از انرژی و صرفه جویی در انرژی یکی از اولویت های نسبتا پایین بود و صاحبان ساختمان ها و سرمایه گذاران درک کمتری از آن داشته اند. با این حال، با افزایش چشم گیر آگاهی ها و نگرانی های مصرف انرژی و پیشرفت در فن آوری های مقرون به صرفه، صرفه جویی در انرژی به سرعت به بخشی از بازار املاک ، مدیریت و عملیات امکانات استراتژی تبدیل شد.

در حال حاضر مفاهیم مربوط نیز رشد قابل توجهی در بخش صنعت ساخت و ساز ساختمان های مسکونی و تجاری پیدا کرده اند.

ساختمان هوشمند

به عنوان نمونه با استفاده از مفاهیم و تکنولوژی های صرفه جویی در انرژی برای روشنایی، صرفه جویی در انرژی می تواند تا 75٪ در مدارهای اصلی انجام گردد که در پی آن صرفه جویی 5 درصدی از کل مصرف انرژی در بخش های مسکونی و تجاری ممکن می گردد.

صرفه جویی

هم چنین در موارد دیگر، صرفه جویی در انرژی در سیستم های آب گرم و سیستم های خنک کننده نیز می تواند تا 10٪ کاهش یابد که نشان دهنده کاهش 7٪ مصرف کل انرژی در بخش های مسکونی و تجاری می باشد.

بررسی ها و تجربه های به دست آمده از مطالعات انجام شده، نشان دهنده امکان صرفه جویی در سیستم های گرمایش و سرمایش انرژی تا 30٪ در ساختمان های عمومی می باشد.

در ساختمان هاي هوشمند با استفاده از سيستم هاي خودكار كنترل روشنايي ساختمان،كنترل دوربين‌هاي مدار بسته،كنترل درها، كنترل وضعيت هاي اضطراري همچون آتش سوزي و زلزله و بسياري كنترل هاي هوشمند ديگر مصرف انرژي به نحو چشمگيري كاهش مي يابد.

صنعت ساخت و ساز

ساختمان هوشمند، ساختماني است كه مجهز به يك زير ساختار ارتباطاتي قوي بوده كه مي‌تواند به صورت مستمر نسبت به وضعيتهاي متغير محيط عكس العمل نشان داده و خود را با آن ها وفق دهد. و همچنين به ساكنين ساختمان اجازه مي‌دهد كه از منابع موجود به صورت موثرتري استفاده نموده و امنیت و آرامش را افزايش می دهد.

زینب اسحاقی