سقف کاذب ؛ نکات کاربردی در خصوص انتخاب و اجرای سقف کاذب در ساختمان

سقف کاذب

سقف کاذب ؛ به سطح بالایی یک اتاق و یا یک سازه سقف گویند . در ساختمانهای یک طبقه سقف برای محافظت از نور آفتاب، برودت، باران و برف و در ساختمانهای چند طبقه علاوه بر این کار برای جداسازی طبقات از یکدیگر استفاده می‌شود به گونه ای که سقف یکی زمین دیگری محسوب می شود.

مهم ترین ویژگی های یک سقف را می توان به ترتیب زیر برشمرد :

 • مقاومت و پایداری آن در برابر نیروهای وزن خود و بارهایی که قرار است سقف تحمل نماید.
 • سقف باید به وسیله مصالح عایق مانع از عبور رطوبت به داخل فضا شود .
 • همچنین مقاومت در برابر گرما و سرما و آتش سوزی از جمله ویژگیهای یک سقف مناسب است .( در مناطق سردسیر ارتفاع سقف تا کف معمولاً کم می‌باشد تا محل راحتتر گرم شود و در مناطق گرمسیر به خاطر جریان داشتن هوا عموماً ارتفاع سقف زیادتر می‌باشد .)

همچنین نوع دیگری از سقف به عنوان سقف کاذب داریم که در زیر سقف اصلی اجرا شده و نقش های گوناگونی از قبیل اجرای یک نما و طرح مناسب بر روی آن ، فراهم کردن محلی برای عبور سیستم ها و تجهیزات تاسیساتی ، کم کردن ارتفاع طبقه و … دارد که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

سقف کاذب چیست؟

سقف کاذب که معادل  انگلیسی آن Dropped ceiling می باشد شاخه‌ای از معماری داخلی است که برای پوشش سقف اصلی (زیر سقف) به‌کار می‌رود. سقف کاذب در اصطلاح به سقفی که از سقف اصلی پایین تر بوده و همچنین بار و یا فشاری از بالا به آن اعمال نمی شود گفته میشود. از پیشینه  این رشته اطلاعات موثقی در دست نیست. معلوم نیست اولین کسانی که از سقف کاذب استفاده کرده‌اند چه‌قدر از کاربردهای مختلفِ این حرفه آگاهی داشتند، اما سقف کاذب در زمانی کوتاه جای خود را در صنعت ساختمان پیدا کرد.

سقف کاذب می‌تواند به‌صورت گچی، چوبی، فلزات رنگین، پی‌وی‌سی، شیشه‌ای، آهنی، ورق‌های فلزی روکش‌دار، آلومینیومی، کامپوزیت و غیره نصب شود که در هر صورت قابلیت اجرا به‌صورت واحد و یا با هم را داراست. حضور سقف کاذب در ساختمان، دغدغه  پوشش و مخفی نگه داشتن عوامل زیر سقف را از بین می‌برد، و این، یکی از ویژگی‌های این رشته  ساختمانی نیز هست. سقف کاذب در مواردی که ذکر می‌شود قابلیت خود را بروز می‌دهد: پوشش تأسیسات زیر سقف اصلی، آکوستیک کردن فضا، ایجاد حجم‌ها دکوراتیو، هدایت و جلوگیری از اتلاف دما و رطوبت، نورپردازی مناسب با شرایط کار و زندگی و… پوشاندن، مهم‌ترین کارکرد سقف کاذب است، در کنار پوشش، کارکرد دکوراتیو و نورپردازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

سقف کاذب ، همپای رشته‌های مختلف ساختمانی و صنایع دیگر رشد کرده و به پویایی رسیده‌است. صنعت نوین ساختمان به‌خوبی این رشته را به خدمت گرفته و از آن بهره می‌گیرد. طراحانِ سقف کاذب هم با انعطاف‌پذیریِ متریال سقف کاذب آشنایی دارند. آنها از اَشکال مختلف محصولات آگاهند و این آشنایی به آنها کمک می‌کند نقشه‌های بهتری طرح کنند؛ نقشه‌هایی که موقع اجرا هم به همان زیبایی روی کاغذ باشند. طراحی این رشته از صنعت ساختمان به تخصص خاصی نیاز دارد. طراح باید ویژگی‌های همه  سازه‌ها را به‌خوبی بشناسد. با انواع سقف کاذب آشنایی داشته‌باشد و نوع کاربریِ آنها را در موقعیت‌های مختلف درک کند تا درهنگام اجرا با مشکل مواجه نشود.

سقف کاذب می‌توانند ، به صورت صاف و یا به اشکال دیگر ساخته شوند . سقف کاذب باید با مصالح سبک ساخته شده و فریم آن به نحو مناسبی به اسکلت یا دیوارهای مجاور متصل گردد که به علت ضربه ها و تکانهای ناشی از زلزله ، موجب خرابی دیوارهای اطراف نشود .

موقعیت‌ها می‌تواند اینها باشد: با سهولت آویزان کردن سقف و مهار آن از سقف اصلی، رطوبت محل و میزان خورندگی، تغییرات دما در طول سال، آکوستیک بودن، نورپردازی، کارکرد دکوراتیو و مقرون‌به‌صرفه بودن. نصب سریع و آسان سقف کاذب هم یکی از مواردی است که تولیدکنندگان در ساخت‌وساز آن کوشش و رقابت می‌کنند. در انتخاب طرح و اجزای آن هم‌فکری نزدیک بین مجری سقف کاذب و معمار طراح باید وجود داشته‌باشد.

سقف کاذب
سقف کاذب

انواع سقف‌ کاذب

 1. سازه نمایان
 2. سقف مشبک با تایل فلزی
 3. سقف مشبک با تایل گچی
 4. سقف کاذب یکپارچه
 5. سازه پنهان
 6. تایل گچی ساده
 7. تایل گچیِ آکوستیک
 8. سقف کاذب به‌صورت باکس
 9. انواع تایل‌های گچی
 10. سقف کاذب به‌صورت باکس و نور مخفی
 11. سقف کاذب پی وی سی (PVC)
 12. سقف کاذب تصویردار
سقف کاذب
سقف کاذب

اجزا سقف کاذب

به طور عمومی می توان گفت اجزاء متشکیل دهنده سقف کاذب به این شرح می باشد :

 1. میلگردهای عمودی : میلگردهای عمودی برای کلیه  سقف‌های کاذب عمومیت دارند. همانطوریکه قبلاً نیز اشاره شده سقف کاذب به سقف اصلی ساختمان آویزان است. برای اینکار میلگردهایی در حین کار با طول معین در سقف نصب می‌نمایند. چنانچه سقف بتنی و یا تیرچه بلوک باشد قبل از بتن ریزی این میلگرد هارا بین آرماتورهای سقف قرار می‌دهند. در این نوع سقف‌ها فاصله میلگردها از همدیگر حدود یک متر است. چنانچه سقف تیرآهن یا طاق ضربی باشد میلگردها را به تیرآهن جوش می‌دهند با توجه به اینکه فاصله تیرآهن‌ها از همدیگر در حدود یک متر است در این صورت فاصله میلگردهای عمودی از یکدیگر از یک طرف یک متر و از طرف دیگر نیز یک متر باید باشد. سر انتهاییِ میلگردها را به‌صورت چنگک خم می‌کنند. مطابق شکل، تا میلگردهای افقی به‌راحتی داخل آن قرار گیرد، برای میلگردهای عمودی می‌توان از میلگرد ۱۰ تا ۱۲ استفاده نمود.
 2. میلگردهای افقی چپ و راست : میلگردهای افقی چپ و راست برای کلیه سقف‌های کاذب عمومیت دارند. بعد از میلگردهای عمودی انتهای این میلگردها را به‌وسیله  دو ردیف میلگرد چپ و راست به همدیگر متصل می‌کنند به‌طوری‌که در زیر مستطیل‌هایی به ابعاد ۴۰ در ۴۰ و یا ۱۰ در ۱۰ سانتیمتر تشکیل می‌شود. به جای میلگردهای افقی چپ و راست می‌توان از نبشی یا سپری استفاده نمود.
 3. نبشیِ کنار دیوار : نبشیِ کنار دیوار فقط برای سقف‌های کاذب آکوستیک اجرا می‌شود. در کنار دیوار یعنی در محل اتصال سقف کاذب به دیوار یک عدد نبشی وصل می‌کنند اکر در آن ناحیه امکان آویزان کردن میلگرد از سقف موجود باشد این نبشی کنار دیوار را به آن میلگردها جوش می‌دهند ولی اگر امکان آویزان کردن میلگرد از سقف موجود نباشد نبشی را با شاخ به دیوار مجاور به‌وسیله گچ متصل می‌کنند آنگاه سپری‌ها و یا نبشی‌های چپ و راست را به آن جوش می‌دهند.
 4. چوب‌های چهارتراشِ چپ و راست : چوب‌های چهارتراشِ چپ و راست فقط برای سقف‌ کاذب آکوستیک اجرا می‌شود. اگر آخرین لایه سقف ورقه‌های آکوستیک باشد روی این لایه نبشی دو سری چوبهای چهارتراش ۳در۳ سانتیمتر متصل می‌نمایند. بدین طریق که سری اول را به نبشی ویا سپری با سیم آرماتور بندی می‌بندند و سری دوم را به سری اول به وسیله میخ متصل می‌نمایند. فاصله این لایه آخر از همدیگر کاملاً بستگی به ابعاد آکوستیک دارد. آنگاه ورقه آکوستیک را روی آن نصب می‌نمایند.
 5. ورقه آکوستیک : ورقه آکوستیک فقط برای سقف‌های کاذب آکوستیک اجرا می‌شود. اصولاً آکوستیک یک نوع ایزوله صوتی است که با مصالح مختلف ساخته می‌شود. این لایه در سالنهایی که نباید صوت تولید پژواک نماید مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند سالن‌های سینما، اپرا و یا سالن‌های سخنرانی. برای جلوگیری از تشدید صوت مصالح مختلفی به کار می‌برند از قبیل پارچه که آن را به صورت چین دار در محل‌های مربوطه نصب می‌نمایند و یا پلاک‌های گچی و یا پلاک‌های چوبی و درنهایت ورقه‌های مقوایی فشرده که معمولاً به رنگ سفید بوده و دارای سوراخ‌های منظم و یا نا منظمی است که مانع برگشت صوت می‌شود. این ورقه‌ها که به نام آکوستیک در بازار معروف است به وسیله کام و زبانه به همدیگر متصل می‌شود و آن را به‌وسیله  سنجاق‌های مخصوصی شبیه به سنجاق ماشین دوخت به زیر سازی چوبی سقف متصل می‌نمایند. به همین دلیل است که تراز بودن قسمت چوبی زیر آکوستیک از مهم‌ترین مطالب سقف کاذب است.
 6. رابیتز ( Rabitz) : رابیتز فقط برای سقف‌هایی که لایه آخر آن گچ‌کاری است اجرا می‌شود. چنانچه لایه آخر سقف کاذب سفیدکاری با گچ باشد از اجرای چوب‌های چهارتراش خودداری نموده و بعد از نصب میلگردهای چپ و راست ورقه‌های رابیتز (شبکه فلزی) را که تقریباً شبیه توری است به این میلگردها با مفتول ۳ تا ۳٫۵ می‌بندند. فاصله بستن رابیتز به سقف نباید زیاد باشد زیرا در این صورت رابیتز وزن گچ و خاک و گچ روی آن را تحمل نکرده و سقف ناصاف می‌شود. به این ناصافی اصطلاحاً ”’کاس و سینه”’ می‌گویند. در این طریقه هم باید نبشی کنار دیوار کار گذاشته شود و سر ورقه‌های رابیتز به آن متصل گردد.
 7. گچ‌کاری : گچ کاری روی رابیتز فقط برای سقف‌هایی که لایه آخر آن گچ‌کاری است اجرا می‌شود. اجرای این لایه عیناً مانند همان است که در مورد گچ کاری توضیح داده شد. فقط در این مرحله برای قشر زیر گچ کاری نمی‌توان از کاهگل استفاده نمود بلکه باید زیرکار را بوسیله یک قشر گچ و خاک پوشانید زیرا گچ و خاک از سوراخ‌های رابیتز گذشته و مانند قلابی در پشت آن قرار گرفته و سطح محکم و یکنواختی را ایجاد می‌نمایند. برای آخرین قشر سقف کاذب از انواع دیگر پوشش‌ها نیز استفاده می‌نمایند. مانند ورقه‌های یونولیت و یا انواع چوب‌های تزیینی و یا انواع قالب‌های گچ.
سقف کاذب
سقف کاذب

مزایای سقف کاذب

سقف کاذب مزایای بسیاری دارند که رونق و فراگیری آن ها شده است که اینجا به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم :

 • سازه برخی از سقف های کاذب پیش ساخته میباشند و تحت آنالیز های متعددی هم قرار گرفته اند و از صفر تا صد در کارخانه ها ساخته میشوند  و در مدت زمان  اندکی  در محل مورد نظر بکار میرود . و بکار گرفتن آن به شکل خشک می باشد که هیچ گونه به هم ریختگی ای را ایجاد نمی نماید .
 • برخی از سقف های کاذب در برابر رطوبت استقامت دارند و اصلا ترک نمی خورد.
 • نظافت آن به سهولت انجام میگیرد.
 • حمل و جابجایی آن بسیار راحت و بدون خرابی محل (و یا در برخی که مجبور به خرابی هستیم خرابی  بسیار کم و قابل ترمیم با سرعت بالا) میباشد.
 • امکان قرار گرفتن تاسیسات زیر سقف اصلی را دارد.
 • جلوگیری از تلف شدن دما.
 • امکان ایجاد نورپردازی مناسب و یا ایجاد محیط و فضای دکور مناسب.
 • [porto_product_category title=”محصولات مرتبط” view=”products-slider” category=”سقف کامپوزیت”]
تحریریه به تام