انواع دستگیره درب

انواع دستگیره درب

دستگیره درب یکی از معدود تجهیزات آشپزخانه است که از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و علاوه بر تفاوت در عملکرد، از لحاظ ظاهری نیز بسیار متنوع است. امروزه با توجه به دکوراسیون و درب‌هایی که برای یک ساختمان استفاده می‌شود، شکل‌های مختلفی از دستگیره‌ها به کار برده می‌شود که هر کدام شکل خاص خود را دارد. اگر به دستگیره‌ها استفاده شده در منزل خود نگاهی بندازیم می‌توانیم دو یا سه نوع از شکل‌های مختلف آنها را ببینیم، اما باید اعتراف کرد که تنوع شکل و ظاهر دستگیره درب بسیار وسیع‌تر از دو یا سه نوع است و هر شرکت سعی می‌کند نهایت تنوع را به کار ببرد.

تنوع در دستگیره درب می‌تواند به چند دلیل باشد. به‌عنوان‌مثال، برخی از آنها از دو طرف بسته می‌شوند و برخی تنها از یک طرف قفل می‌شوند، برخی از دستگیره‌ها به صورت چرخشی درب را باز می‌کنند و برخی نیز به صورت محوری هستند؛ یا حتی برخی دیگر به صورت ضربه‌ای هستند. این تنوع بالا باعث می‌شود که انتخاب آنها نیز برای مشتریان و پیمانکاران سخت باشد. البته تفاوت در انواع دستگیره‌ها فقط به عملکرد آنها نیست و حتی شکل ظاهری و رنگ دستگیره درب نیز در تنوع آن‌ها مؤثر است.

لذا با توجه به تنوع بالای دستگیره‌های ارائه شده در فروشگاه اینترنتی به تام، در این مطلب به معرفی انواع مختلف آنها خواهیم پرداخت و عملکرد آنها را بررسی خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید!

دستگیره درب چرخشی

دستگیره درب چرخشی به صورت یکپارچه ساخته می‌شود و هم به عنوان قفل و هم به عنوان دستگیره عمل می‌کند. این نوع دستگیره‌ها برای طرح‌های کلاسیک بسیار جذاب هستند و کسانی که از طرح‌های کلاسیک و منعطف استفاده می‌کنند، می‌توانند از این دستگیره بهره ببرند. طراحی دستگیره چرخشی به صورتی است که تنها سمت داخلی آنها می‌چرخد و از امنیت بالایی برخوردار هستند. بنابراین برای درب حیاط و یا درب ورودی ساختمان چندان کاربرد ندارند و بیشتر استفاده آنها به درب اتاق داخلی ساختمان برمی‌گردد.

دستگیره درب چرخشی را می‌توان از دو سمت قفل کرد و قفل شدن آن از داخل با استفاده از یک اهرم صورت می‌گیرد که به صورت یک چفت، مغزی قفل را درگیر می‌کند و مانع از چرخش آن می‌شود. برای ساخت دستگیره درب چرخشی از آلیاژهای فلزی، کریستال، چینی و حتی چوب نیز استفاده می‌شود. البته در یک نوع خاص از آنها امکان قفل کرد درب وجود ندارد و در بیشتر موارد برای درب کابینت آشپزخانه از آن استفاده می‌شود. طراحی خاص این دستگیره به سازندگان این شانس را داده است که از طرح‌های بسیار متنوع از مواد اولیه مختلف آنها را بسازند.

[irp posts=”16603″ name=”نکات خرید دستگیره درب”]

دستگیره درب چرخشی

دستگیره درب توپی

دستگیره درب توپی صرفاً جنبه تزئینی داشته و در دکوراسیون منزل و کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگیره‌ها فاقد قفل بوده و امنیت خاصی ندارند. اگرچه می‌توان از آنها در دو سمت یک در استفاده کرد؛ اما در اکثر موارد ترجیح داده می‌شود که فقط یک لنگه از آن نصب شود. این دستگیره‌ها در آشپزخانه و سایر قسمت‌های عمومی منزل نصب می‌شود و سایز کوچکتر آن بر روی کابینت قابل نصب است.

دستگیره درب توپی

دستگیره درب پلاک

دستگیره درب پلاک معروفترین، قدیمی‌ترین و احتمالاً محبوب‌ترین دستگیره است که بر روی اکثر درب‌های چوبی و فلزی قابل نصب است. اسم این دستگیره‌ها از یکپارچه بودن آنها نشات می‌گیرد و در بازار نیز از همین لفظ برای آنها استفاده می‌شود. دستگیره‌های پلاک قابلیت قفل شدن از دو طرف را دارند و به همین دلیل از آنها در درب‌های ورودی ساختمان و اتاق‌های داخلی استفاده می‌شود. این نوع دستگیره‌ها سازوکار بسیار ساده‌ای دارند و به کسانی که کودک خردسال یا افراد کهن‌سال در منزل دارند توصیه می‌شود که از این دستگیره استفاده کنند. دستگیره درب پلاک عمدتاً از فلز و آلیاژهای آهن ساخته می‌شوند و سطح امنیت خوبی فراهم می‌کنند.

دستگیره درب پلاک در طرح و رنگ مختلفی ساخته می‌شود و در برخی از مدل‌های آنها از یک دکمه برای قفل کردن از سمت داخل استفاده می‌شود. این دستگیره‌ها در بخش‌های عمومی ساختمان چندان کاربرد ندارد و بهترین گزینه برای اتاق به شمار می‌آیند.

دستگیره درب پلاک

دستگیره درب رزت یا دو تیکه

دستگیره درب رزت یکی از محصولات نسبتاً جدید است که شرکت‌های تولیدکننده دستگیره برای بالا بردن تنوع محصولات خود اقدام به ساخت آنها می‌کنند. دلیل نام‌گذاری این دستگیره به دو تیکه بودن آنها اشاره دارد که قسمت گردش کلید از دستگیره جدا است. این دستگیره‌ها همانند دستگیره‌های پلاک از دو طرف درب را قفل می‌کنند و از مواد فلزی و آلیاژهای فولاد مانند زاماک ساخته می‌شوند. یکی از مزیت‌های بزرگ دستگیره درب رزت این است که دستگیره قسمت بیرونی به صورت ثابت نصب می‌شود و امکان چرخش اهرم را ندارد. بنابراین باز کردن قفل صرفاً با استفاده از کلید انجام می‌شود و در این صورت امنیت بالایی نیز دارد.

دستگیره درب رزت به دلیل طراحی خاص خود از زیبایی منحصربه فردی برخوردار است و همین موضوع آن را به یکی از دستگیره‌های محبوب تبدیل کرده است. اگرچه کاربرد این دستگیره‌ها در سایر بخش‌های ساختمان می‌تواند به زیبایی آن کمک کند، اما به نظر می‌رسد این دستگیره بهترین انتخاب برای دستشویی و حمام باشد و باید دستگیره ثابت آن به سمت بیرون قرار گیرد.

دستگیره درب رزت

دستگیره ضربه‌ای

دستگیره درب ضربه‌ای نوع دیگری از دستگیره‌های جدید است اهداف خاصی طراحی شده است و اتفاقاً به عنوان یکی از راحت‌ترین دستگیره‌ها شناخته می‌شود. این نوع دستگیره‌ها در حوادث مختلف کاربرد دارد و حتی امکان باز کردن آن با پا نیز وجود دارد. معمولاً این دستگیره‌ها طوری طراحی می‌شوند که سمت داخلی آنها به صورت ضربه‌ای بوده و سمت خارجی آنها همانند یک دستگیره معمولی عمل می‌کند. دستگیره درب ضربه‌ای را می‌توان از دو طرف قفل کرد و به کمک چرخش کلید نیز باز می‌شوند. باوجوداینکه در طرح و رنگ‌های مختلف ساخته می‌شوند، اما زیبایی آنها اهمیت چندانی ندارد و استحکام دستگیره درب در اولویت قرار دارد. به همین دلیل دستگیره‌های ضربه‌ای را از فولاد و آلیاژهای فولادی می‌سازند.

[irp posts=”16758″ name=”تمیز کردن دستگیره درب”]

دستگیره ثابت

این دستگیره‌ها همانند دستگیره‌های توپی به هیچ قفلی وصل نیستند و تنها برای کشیدن درب از آنها استفاده می‌شود. دستگیره درب ثابت انواع بسیار مختلفی دارد و انتخاب آن با توجه به سلیقه صاحبخانه صورت می‌گیرد.

دستگیره درب ثابت

ما در کلینیک ساختمانی به تام انواع مختلفی از دستگیره درب ساختمانی با طراحی مختلف عرضه می‌کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دستگیره‌ها به وبسایت ما مراجعه کنید و با ما در تماس باشید.

tamep2