چکش تخریب چیست ؟ در مورد تفاوت بتن کن و چکش تخریب بیشتر بدانید

چکش تخریب چیست؟ تفاوت چک کش تخریب با بتن کن

چکش ، یکی از ابزار پر مصرف در صنعت می باشد. چکش انواع متفاوتی دارد که چکش تخریب یکی از انواع آن است . از چکش تخریب برای تخریب انواع بتن ، دیواره و سازه ها ، تخریب آسفالت و سنگ های سخت و … استفاده می شود.

در این مقاله به تام انواع چکش را مورد بررسی قرار داده ایم و یک نوع خاص آن یعنی چکش تخریب را مفصل تر شرح داده ایم :

اصولا چکش از دو قسمت تشکیل شده است :

 1. دسته
 2. مضربه

بیشتر وزن چکش در قسمت مضربه یا وزنه‌ی سر دسته می باشد . به چکش هایی که این وزنه در آنها سبک است ، چکش نرم می گویند.

دسته اغلب چکش‌ها از جنس چوب اشباع شده می باشد ، ولی گاهی دسته چکش را از جنس استنلس استیل نیز می سازند که در این صورت باعث گرانی آن می شود.

چکش‌های مختلف ، برای کاربری های مختلف طراحی شده اند. به همین دلیل در بازار با تنوعی از چکش‌ها روبرو می شویم. چکش یکی از ابزارهای لازم و ضروری در جعبه ابزار می باشد. و بدون آن هیچ جعبه ابزاری کامل نمی شود.

از چکش می توان به عنوان ابتدایی ترین ابزار ساخت دست بشر نام برد. طراحی اکثر چکش‌ها طوری است که بوسیله دست آنها به کار گرفته می شوند ولی در صنعت چکش‌هایی وجود دارند که به علت نیاز آنها به نیروی بسیار زیاد ، توسط نیروی ماشین ها قابل بهره برداری و استفاده هستند.

انتخاب چکش بر اساس نوع استفاده و کاربرد آن صورت می گیرد. طیف وسیع چکش‌ها ، از نوع ساده و معمولی گرفته تا انواعی که مهندسین و متخصصین با مطالعات و تحقیقات زیاد آنها را طراحی کرده ، را شامل می شوند.

انواع چکش :

اصولا چکش‌ها را بر اساس دو عامل تقسیم بندی می کنند :

 1. وزن
 2. نوع کاربرد

دسته بندی چکش‌ها بر اساس وزن ، با واحد اونس صورت می گیرد. چکش هایی که در خانه به کار می روند بیشتر 10 تا 12 و گاهی هم 16 اونسی هستند.

انواع چکش از نظر نوع کاربرد :

 • چکش میخ کش دار
 • چکش سر تیز
 • چکش ساچمه ای
 • چکش پتکی و گوه ای
چکش تخریب
چکش تخریب

چکش تخریب چیست ؟

چکش تخریب ، نوعی چکش برقی می باشد که بسیار قدرتمند است. چکش تخریب در پروژه های ساختمانی برای تخریب انواع بتن ، دیواره و سازه ها ، تخریب آسفالت و سنگ های سخت و … استفاده می شود.

چکش تخریب بهترین وسیله برای زمانی است که می خواهیم یک پنجره را بر روی یک دیوار بتنی نصب کنیم . این ابزار به واسطه قدرتی که برای تخریب دارد ، باعث می شود تا کار بدون عیب و نقص انجام گیرد و یک حفاری مناسب صورت پذیرد.

ساختمان چکش تخریب شامل یک دسته‌ی بلند و یک بدنه سنگین می باشد. شخص کاربر با استفاده از این وسیله می تواند نیروی بسیار زیادی را به محل مورد نظر انتقال دهد و عملیات تخریب را با کیفیت بهتر انجام دهد.

البته شخصی که از این وسیله استفاده می کند باید توانایی لازم برای استفاده از آن را داشته باشد . زیرا در غیر اینصورت استفاده نادرست می تواند لطمات جبران ناپذیری را ایجاد کند.

چکش‌های تخریب فقط برای تخریب  به کار گرفته می شوند.که این فرآیند توسط ضربات وارده از سوی چکش تخریب صورت می گیرد. قدرت چکش تخریب بر پایه تعداد ضربات در دقیقه می باشد. و براساس وزن دسته بندی می شوند. برای کارهای سنگین ،از چکش های سنگین تر که اصطلاحا به آنها چکش تخریب صنعتی می گویند ، استفاده می کنند. سرعت ضربات وارده توسط چکش قابل تنظیم می باشد.این وسیله یکی از ابزار ضروری در امور ساخت و ساز می باشد.

برای دیدن انواع چکش تخریب می توانید به این صفحه مراجعه کنید

نکات ایمنی درباره استفاده از چکش تخریب:

 • قدرت بسیار زیاد این دستگاه موجب می شود تا استفاده از آن کمی سخت باشد.
 • در هنگام به کارگیری آن باید دقت داشت تا شخص دیگری در نزدیکی محل مورد نظر نباشد.
 • زمان استفاده از چکش تخریب باید از کلاه ایمنی ، عینک محافظ ، و ماسک و دستکش استفاده کرد.
 • استفاده از چکمه های مخصوص کار سنگین ، در صورت به هم خوردن تعادل شخص ، می تواند در حفظ سلامتی فرد موثر باشد.
 • در هنگام استفاده از این وسیله ، فشار وارده باید محکم و پایدار باشد ، در غیر اینصورت سر چکش دچار لغزش شده و باعث ایجاد مشکل می شود.
 • در هنگام تخریب ، شخص باید نسبت به محل تخریب ، کمی زاویه داشته باشد و نباید کاملا به صورت مستقیم تخریب را انجام دهد.

تفاوت بتن کن با چکش تخریب :

بتن کن ها برای سوراخ کاری و کنده کاری بتن و دیوار به کار می روند و برای امور نصب و تاسیسات نیز کاربرد دارند. در صورتیکه چکش تخریب فقط برای تخریب اجسام سخت کاربرد دارد.

چکش اشمیت چیست ؟

چکش اشمیت یا چکش سوئیسی نوعی چکش برگشت پذیر است که آزمایش و سنجش ماده های کشسان و به خصوص مقاومت فشاری بتن مورد استفاده قرار می گیرد . از این وسیله می توان برای تعیین میزان سختی سنگ ها و صخره ها هم استفاده کرد.

[porto_product_category title=”محصولات مرتبط” view=”products-slider” category=”چکش”]

تحریریه به تام