آجر دکوراتیو و کاربردهای آن

آجر دکوراتیو و کاربردهای آن

آجر به عنوان یکی از اصیل‌ترین هنرها و ساخته‌های ایرانی شناخته می‌شود که در نقش‌های متفاوتی قابل استفاده است و آجر دکوراتیو می‌تواند یکی از خانواده‌های آنها باشد. آجرها از جمله مصالح ساختمانی تولیدی با گل رس هستند که بزرگترین مشکل آنها شوره زدن است. اما چه تغییراتی در ساختار آنها به وجود آمده است که می‌توان از آن در دکوراسیون داخلی منزل مسکونی یا کافی شاپ ها و رستوران‌ها از آن استفاده کرد؟

در این مطلب ابتدا یک معرفی کلی و عمومی از آجر دکوراتیو خواهیم داشت و ضمن معرفی کاربردهای آن، به برخی از مزایا و ایرادات این آجر نیز خواهیم پرداخت.

آجر دکوراتیو چیست؟

آجر دکوراتیو به نوع خاصی از آجرهای معمولی گفته می‌شود که برخی مواد پلیمری و نانو موادها در ساختار آنها گنجانده شده است و ممکن است پوشش‌های رنگی و غیر رنگی برای آنها استفاده شده باشد. استفاده از این مواد افزودنی دلایل متفاوتی دارد:

 • مواد پلیمری و نانو موادها برای جلوگیری از شوره زدن و تشکیل قارچ بر روی سطح آجر است و نفوذ پذیری آن‌ها در برابر رطوبت را کاهش می‌دهند.
 • پوشش‌های رنگی و غیر رنگی هم برای تنوع بخشی بیشتر به این محصولات استفاده می‌شوند هم به عنوان یک لایه عایق در برابر رطوبت و مواد خورنده ایفای نقش می‌کنند.

بنابراین آجر دکوراتیو را می‌توان یک آجر متفاوت نسبت به آجرهای معمولی معرفی کرد که هم نفوذ پذیری پایین‌تری دارد، هم مقاومت مکانیکی آن بالاتر است، هم در دکوراسیون داخلی و بیرونی منزل استفاده می‌شود و هم در برابر شوره زدن و تشکیل قارچ مقاوم است.

آجر دکوراتیو چیست؟

آجر هلندی چیست؟

آجر هلندی یک سبک متفاوت از آجر دکوراتیو است که در ساخت آن از سیمان، سنگ ریزه و پوکه‌های صنعتی استفاده شده است. این آجرها از لحاظ نما تقریباً همانند آجرهای معمولی هستند، اما ضخامت آنها بسیار نازک‌تر است و وزن کمی دارند. استفاده از آجر هلندی در دکوراسیون داخلی باعث می‌شود که وزن سازه در یک محدوده بسیار کم قرار گیرد در ساختمانهای چند طبقه برای نماسازی ایده‌آل است. آجرهای هلندی در سبک‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند و به همین دلیل امکان استفاده از آنها در شکل‌های مختلف وجود دارد.

کاربردهای آجر دکوراتیو

همانطور که از اسم این آجر بر می‌آید، نقش و کاربرد آن بیشتر به حوزه دکوراسیون داخلی و خارجی است. معمولاً کاربرد آجر در نمای داخلی چندان رایج نبوده و به عنوان یک سبک کلاسیک شناخته می‌شود. اما امروزه طراحان دکوراسیون داخلی با تکیه بر علوم جدید طراحی و به منظور ایجاد نقاط کانونی و متفاوت در منزل یا سازمانها، از آجر دکوراتیو به عنوان یک پوشش استفاده می‌کنند.

در مطلب قبل در زمینه دیوار پوش‌ها، اسمی از آجرهای دکوراتیو نیاوردیم. در حقیقت این آجرها نام و لقب دیوارپوش را  برنمی دارند و بیشتر به عنوان بخشی از دیوار هستند. البته باید اعتراف کنیم که تا حدود زیادی کاربردهای آجر دکوراتیو مانند یک لایه دیوارپوش است و نقش حمایتی آن در استحکام دیوار بسیار کمتر است.

کاربردهای آجر دکوراتیو

مزایای آجر دکوراتیو

با توجه به ذهنیتی که نسبت به آجرهای قدیمی وجود دارد، به احتمال زیاد این ابهام در ذهن شما شکل گرفته که چرا باید از آجرهای دکوراتیو آن هم در دکوراسیون داخلی استفاده کنیم؟ خوشبختانه حوزه طراحی دکوراسیون داخلی محدودیتی در استفاده از کالاها و مصالح مختلف ندارد و به همین دلیل می‌توان از این محصولات استفاده کرد. از جمله مزایای آجر دکوراتیو باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • استحکام بالا و مقاومت بالا در برابر رطوبت و سایر مواد خورنده؛
 • استحکام بالا در برابر درجه حرارت زیاد و جلوگیری از آتش سوزی؛
 • تنوع رنگی بالا برای ایجاد دکوراسیون‌های متنوع مطابق با سلیقه‌های متفاوت؛
 • امکان پیاده سازی در سبک‌های مختلف مانند آجر سالم یا آجر شکسته؛
 • امکان نصب آجر دکوراتیو با مواد مختلف مانند چسب، مواد درزبندی و سیمان؛
 • امکان استفاده همزمان از آینه، شیشه و سنگ به همراه نصب آجر؛
 • استفاده به عنوان پوشش در گلخانه‌ها و در شومینه اتاق نشیمن؛
 • نداشتن محدودیت برای استفاده در منازل مسکونی یا ساختمان‌های اداری؛
 • ایجاد نمای متفاوت و غیر معمول در بخش‌های داخلی برای کسانی که به دنبال دکوراسیون متفاوت هستند.

ایرادات آجر دکوراتیو

با وجود مزایایی که گفته شد، نادیده گرفتن معایب آجر دکوراتیو نمی‌تواند تأیید کننده استفاده از آنها باشد. این آجرها ارزانتر هستند و استحکام کششی بالایی دارند، اما معایب زیر در مورد آنها صادق است:

 • هنوز هم از آجرهای دکوراتیو به عنوان یک سبک دکوراسیون خام استفاده می‌شود؛
 • فراگیری در استفاده از آنها برای بخش‌های مختلف نسبت به سایر مصالح مانند کاشی و سرامیک کمتر است؛
 • به هیچ وجه زیبایی سنگ طبیعی و سرامیک‌ها را ندارند؛
 • یک پوشش سخت و محکم برای دیوار است که ممکن است سرد و آزاردهنده باشد.

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

پوستر سه بغدی طلایی

پوستر دیواری سه بعدی BT-p11

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

کاغذ دیواریع

کاغذ دیواری گلدار MIDOS آلبوم CORBUSIER کد 1801301

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

دیوار پوش فومی مدل HM-12

دیوار پوش فومی مدل HM-12

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

محل‌های کاربرد آجر دکوراتیو

به همان اندازه‌ای که استفاده از آجر معمولی در دکوراسیون داخلی محدود است، کاربرد آجر دکوراتیو در دکوراسیون داخلی و رواج دارد. این آجرها می‌توانند نمونه‌های متفاوتی از سرامیک‌ها و کاشی‌ها باشند که برای ایجاد یک نمای متفاوت و منحصر به فرد استفاده می‌شوند. با این تفاسیر و محل کاربرد آجر دکوراتیو به سه حوزه کلی زیر تقسیم می‌شود:

آجر دکوراتیو در دکوراسیون داخلی منزل

برای استفاده از آجرهای دکوراتیو در دکوراسیون داخلی منزل خود پیشنهادهای متفاوتی وجود دارد. اگر شما هم به فکر استفاده از این آجرها هستید، می‌توانید یکی از ایده‌های زیر را پیاده کنید:

 • به عنوان یک دیوارپوش برای شومینه در اتاق نشیمن؛
 • به عنوان یک پوشش برای پشت تلویزیون در اتاق نشیمن و در اتاق تلویزیون؛
 • به عنوان پوشش دیوار در کتابخانه برای اتاق خواب و اتاق مطالعه؛
 • به عنوان پوشش دیوار برای پشت تخت خواب و پشت دراور در اتاق خواب؛
 • به عنوان پوشش فاصله بین کابینت‌ها در آشپزخانه و پوشش مایکروفر توکار؛
 • به عنوان پوشش دیوار در بخش‌های مختلف حمام و سرویس بهداشتی؛
 • به عنوان پوشش و حاشیه یک تصویر بزرگ یا یک تابلو در اتاق پذیرایی.

آجر دکوراتیو در دکوراسیون داخلی منزل

آجر دکوراتیو در دکوراسیون داخلی سازمان‌ها

اگر در یک سازمان هستید و می‌خواهید از آجر دکوراتیو در دکوراسیون داخلی استفاده کنید، این پوشش هم در قسمت نماز خانه، هم در سالن اجلاس، هم به عنوان پوشش دیوار برای ساخت یک تابلو تبلیغاتی و هم به عنوان بخشی از دکوراسیون داخلی اتاق مدیر قابل استفاده است.

آجر دکوراتیو در دکوراسیون داخلی کافی شاپ و رستوران

اصولاً استفاده از آجر دکوراتیو در کافی شاپ و رستوران هیچ محدودیتی ندارد و شما با کمک طراح دکوراسیون داخلی می‌توانید نقش‌های متفاوتی برای استفاده از آن تعریف کنید. البته در این زمینه توصیه می‌کنم که از خدمات طراحی و دکوراسیون داخلی گروه به تام کمک بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

در انتها باید به این نکته اشاره کنم که آجر دکوراتیو یک پوشش معمولی نیست و می‌تواند سبک‌های متفاوتی از دکوراسیون داخلی را ایجاد کند. شما هم می‌توانید با تکیه بر تواناییهای بالقوه این دسته از مصالح، هم طراحی زیبایی داشته باشید و هم از خصوصیات منحصر به فرد آن بهره ببرید. اگر نیاز به مشاوره دارید از طریق شماره‌های درج شده در وب سایت با ما در تماس باشید.

استفاده از این محصولات را به شما پیشنهاد می کنیم:

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

پوستر-دیواری-گل

پوستر دیواری سه بعدی BT-p7

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

کاغذ دیواری گلدار MIDOS آلبوم CORBUSIER کد 1801205

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column width=”1/3″][vc_column_text]

 

دیوار پوش فومی مدل HM-04

دیوار پوش فومی مدل HM-04

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

tamep2