روش‌های ایده آل برای شستن پرده در منزل

روش‌های ایده آل برای شستن پرده در منزل

پرده در اصل برای پوشش دادن پنجره‌ها و جلوگیری از نور آفتاب استفاده می‌شوند، اما خیلی دوست داریم که آنها را به دکور منزل اضافه کنیم و به همین دلیل شستن پرده برای ما در اولویت قرار دارد. گاهی اوقات دانستن اینکه چگونه از پرده‌ها مراقبت کنیم می‌تواند یک رمز و راز داشته باشد. اما پاک کردن پرده، از نگهداری آنها سخت‌تر است و باید بدانیم که چگونه از این پوشش‌های ظریف محافظت کنیم؟ آیا می‌توانیم از ماشین لباسشویی برای شست شوی پرده استفاده کنیم؟ با ما در کلینیک ساختمانی به تام همراه باشید تا چند نکته جالب و شنیدنی در این مورد بیان کنیم.

 

 

مراقبت هفتگی بهتر از شستن پرده

مراقبت هفتگی بهتر است شستن پرده

برای مراقبت هفتگی از پرده‌ها، به ابزار خاصی نیاز ندارید و بسیار راحت است.

  • شما فقط باید در طول هفته از یک گردگیر استفاده کنید و ترجیحاً از جابه جا کردن پرده‌های سنگین وزن خودداری کنید.
  • اگر پرده‌های شما سبک است، کمی تکان دادن آنها برای گرفتن گرد و غبار مشکلی ایجاد نمی‌کند.
  • هنگام نظافت و گردگیری پرده‌ها، مراقب لکه‌ها و مناطق کثیف باشید؛
  • نزدیک به چوب پرده و والان پرده احتمال جمع شدن گرد و غبار زیاد است؛
  • از ابزارهایی برای گرفتن گرد و خاک استفاده کنید که بسیار نرم باشند و از ایجاد لکه بر روی والان یا خود پرده جلوگیری شود.

 

 محصولات پیشنهادی:           

                                 

پرده کتان چاپی

پرده نشیمن

شستشوی پرده‌ها در ماشین لباسشویی

شاید بخواهید برای راحتی کار، از ماشین لباسشویی برای شستن پرده استفاده کنید. در اینجا ابتدا باید برچسب مراقبت نصب شده بر روی پرده را مطالعه کنید و از شرایط آن مطمئن شوید. سعی کنید شوینده‌ها و دمای آب را به صورتی انتخاب کنید که در این برچسب آورده شده است. اگر از پرده خود مطمئن نیستید، می‌توانید یک گوشه کوچک از آن را با مخلوط آب و مقدار کمی از مواد شوینده مایع یا صابون مایع لباسشویی آزمایش کنید. بیشتر پرده‌های قابل شست و شو باید در آب سرد و به مقدار کم از مواد شوینده شسته شوند.

[irp posts=”21060″ name=”پرده تزیینی و معرفی برخی از اصطلاحات رایج در آنها”]

راهنمای شستن پرده‌های توری

پرده‌های توری و ظریف ساختاری منعطف و بسیار ضعیف دارند و شستن آنها با دست یا ماشین ممکن است تبعاتی داشته باشد. می‌توانید یک کیسه توری دست ساز آماده کنید و پرده‌ها را در داخل آن قرار دهید و سپس بشویید. حتی اگر احساس می‌کنید که باز هم امکان صدمه دیدن پرده شما وجود دارد، یک کیسه مخملی ضخیم‌تر از پارچه‌های قدیمی درست کنید و از این طریق از خرد شدن و آسیب دیدن بافت آن جلوگیری کنید.

 

  محصولات پیشنهادی:

 

قیمت پرده اتاق خواب

پرده اتاق خواب 

راهنمای شستن پرده پارچه‌ای و کتانی

شستن پرده پارچه‌ای و کتانی نسبت به پرده‌های توری ساده‌تر است و حتی می‌توانید از ماشین لباسشویی در حالت عادی استفاده کنید. البته از قبل شرایط مناسب شستشوی پرده‌ها رو مطالعه کنید و بهترین حالت ممکن را انتخاب کنید. صبر کنید تا فرایند شستشو به طور کامل به پایان برسد و بعد از خشک شدن، یک اتوی معمولی و سریع بر روی پرده‌ها بکشید تا هم از چروک آنها جلوگیری شود و هم حالت خشک و مناسبی پیدا کند.

راهنمای شستن پرده‌های پلیسه و کرکره‌ای

در این مورد حتی می‌توانید از جدا کردن پرده‌ها از دیوار خودداری کنید و تنها با استفاده از یک اسفنج مرطوب و کمی محلول شست‌وشو، سطح آنها را تمیز کنید. استفاده از این روش یک امتیاز دیگر نیز دارد و آن تمیز شدن چوب پرده‌ها به عنوان یک جایگاه اصلی برای میکروب‌هاست. به همان اندازه که در مورد پرده‌های پلیسه و کرکره‌ای باید مراقب باشید، در مورد چوب پرده سختگیر باشید و سعی کنید به طور کامل تمیز شود.

استفاده از خشکشویی برای شستشوی پرده

برخی از پرده‌ها ممکن است به صورت تخصصی دارای یک برچسب باشند که در آن بر استفاده از خشکشویی تاکید شده باشد. انجام هر کاری غیر از این روش ممکن است پرده شما را در معرض خطر قرار دارد. حتی قرار گرفتن در معرض مواد شوینده، می‌تواند به از بین رفتن رنگ پرده و خراب شدن بافت آن منجر شود. تا جایی که می‌توانید از همان خشکشویی استفاده کنید.

استفاده از خشکشویی برای شستشوی پرده

اگر مجبور هستید که از یک ماشین لباسشویی یا دست برای شستن پرده استفاده کنید، هم باید شوینده خود را بسیار ملایم انتخاب کنید و هم شدت چرخش ماشین را روی دور کند قرار دهید. هرگز  لباس‌ها و پارچه‌های دیگر، حتی همرنگ، را با پرده‌ها نشوید، زیرا احتمال انتقال رنگ و تأثیر آنها بر یکدیگر وجود دارد. اگر از جانب چوب پرده ماده رنگی یا زنگ آهن به پرده منتقل شده باشد، باید ابتدا آن را تمیز کنید و سپس به سراغ شستن سایر قسمت‌های آن بروید.

 

محصولات پیشنهادی:

 

پرده-کتان-طرح-شلوغپرده آشپزخانه 

استفاده از بخارشوی برای شستن پرده

برخی از دستگاه‌های بخارشوی دارای اتصالات جانبی برای شستن پرده‌ها هستند. از طرف دیگر، برای شستن برخی از پرده‌ها تاکید شده است که از بخار استفاده شود. با این حال، توجه داشته باشید که تنها پرده‌های قابل شست و شو در کنار یک قرار گیرند و از هیچ پارچه‌ای دیگری در آنها استفاده نکنید. در مورد ماده شوینده نیز باید ماده‌ای انتخاب کنید که با بخار سازگار بوده و مشکلی برای پارچه پرده و دستگاه ایجاد نکند.

نحوه شست و شوی والان پرده

نوع والان در شستشوی آن بسیار مهم است و هرچه ساختار آن پیچیده‌تر و از پارچه‌های سخت‌تر در آن استفاده شده باشد، کار ما سخت‌تر خواهد بود. در برخی از پرده‌ها، امکان جدا کردن والان وجود دارد و می‌توان از ماشین لباسشویی یا دست برای شستشوی آنها استفاده کرد. اما اگر امکان جداسازی والان وجود نداشته باشد و والان نمدی باشد، باید به سراغ استفاده از دست برویم و با مراقبت ویژه، فرایند شستن والان را انجام دهیم.

[irp posts=”19650″ name=”همه آنچه لازم است در مورد پرده بدانید”]

اگر شما نیز در این مورد اطلاعاتی دارید، خوشحال می‌شویم که از بخش نظرات به ما اطلاع دهید تا به مخاطبان و بازدیدکنندگان خود ارائه دهیم. از بخش پرده‌های تزیینی می‌توانید با انواع محصولات کلینیک ساختمانی به تام آشنا شوید.


 محصولات پیشنهادی:

 

مدل پرده کتان ترک سبز

دسته پرده کتان چاپی

 

 

tamep2