مقایسه پارچه پرده کتان و پارچه پرده پلی استر

[vc_row][vc_column][vc_column_text] طیف وسیعی از پرده‌های تزیینی استفاده شده در دکوراسیون ایرانی شامل پارچه پرده کتان و پارچه پرده پلی استر می‌شوند که هر کدام از آنها ویژگی‌های خاص و متمایزی دارد. در برخی موارد می‌بینیم که کاربرد پرده‌ها با همدیگر طلاقی داشته و در بیشتر موارد می‌بینیم که حوزه استفاده از هر کدام از این پارچه‌ها تخصصی و اختصاصی است. تعداد بسیار زیادی از سؤالات مشتریان کلینیک ساختمانی به تام در مورد مقایسه انواع پارچه پرده بود که تصمیم گرفتیم در این مطلب پارچه پرده کتان را با پارچه پرده پلی استر مقایسه کنیم. ابتدا هر دو نوع پارچه و مشخصات کلی آنها را ذکر خواهیم کرد و سپس از جهات مختلفی این دو محصول را با هم مقایسه می‌کنیم تا بتوانیم نتیجه بهتری بگیریم.

مطلب پیشنهادی :       

دوخت پرده مدرن

طراحی و دوخت پرده

مشخصات کلی پارچه پرده کتان

پارچه پرده کتان به طور کلی شامل پارچه‌هایی می‌شود که از مواد ساخته شده از پنبه بافته شده باشند و دارای بافت متراکم و نسبتاً ضخیم هستند. تراکم پارچه‌های آماده شده با یکدیگر متفاوت است و به همین دلیل تأثیر آنها بر نورپردازی محیطی قابل انتخاب است. پارچه کتان به عنوان یک پارچه با رسمیت بالا شناخته می‌شود و معمولاً قیمت آن نسبت به سایر پارچه‌ها بالاتر است.
پرده پذیرایی چاپی کتان مدل MY-212
البته مقاومت پارچه کتان در برابر نور آفتاب کمی پایین است و احتمالاً بعد از چند سال مجبور هستید که پرده خود را تعویض کنید. پارچه پرده کتان کمترین میزان مواد سنتزی را دارد و به همین دلیل زیست تخریب پذیر است. اما در هر صورت آلودگی آن می‌تواند تبعات بهداشتی به دنبال داشته باشد و نیاز به الزامات نگهداری بیشتری داشته باشد.

محصولات پیشنهادی:

 

پرده-کتان-طرح-شلوغپرده آشپزخانه   

مشخصات کلی پارچه پرده پلی استر

پارچه پرده پلی استر از جمله پارچه‌های سنتزی محسوب می‌شود که با کمک واکنش‌های شیمیایی تولید می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که خصوصیات الاستیسیته پلی استر به پارچه پرده‌ای آن انتقال یافته و به همین دلیل ظاهری مناسب و دائمی داشته باشد. خصوصیات شیمیایی ماده پلی استر به این پارچه پرده کمک می‌کند که‌ای کمتر دچار چروک خوردگی شده و مقاومت آن در برابر نور خورشید هم بالا باشد.
مدل پرده پارچه شیرازی
این پارچه از رسمیت کمتری نسبت به پارچه پرده کتان برخوردار است و بیشتر در محل‌هایی استفاده می‌شود که نیاز به شست و شوی آنها بالا باشد. مدل‌های مختلفی از پارچه پرده کتان وجود دارد که توصیه می‌کنم بخش پرده تزیینی ما را برای آشنایی بیشتر با این محصولات ببینید.

خصوصیات شیمیایی و فیزیکی پرده‌ها

پارچه پرده کتان بیشتر از مواد طبیعی و از پنبه ساخته شده است، به همین دلیل خصوصیات پنبه به این پارچه منتقل شده و ویژگیهای کلی آن را تحت تأثیر قرار داده است. از لحاظ شیمیایی، این پرده به عنوان پارچه زیست تخریب پذیر شناخته می‌شود و نشان دهنده این موضوع است که خورشید و سایر عوامل محیطی بر آن تاثیرگذار است. متاسفانه این پرده در اثر شستشوی زیاد دچار چروکیدگی می‌شود، اما می‌توان از اتو برای صاف کردن آن استفاده کرد. پارچه پرده پلی استر از مواد شیمیایی و سنتزی ساخته می‌شود که باعث بالارفتن مقاومت آن در برابر نور خورشید و سایر عوامل محیطی شده است. این پارچه طول عمر بسیار بالایی دارد و تنوع رنگی آن چشمگیر است. خصوصیات الاستیسیته پلی استر کمک می‌کند که کمتر دچار چروک خوردگی شده و امکان شستشوی آن زیاد است. اما به خاطر داشته باشید که استفاده از اتو در مورد این پرده‌ها توصیه نمی‌شود.

                                   

       محصولات پیشنهادی:           

                                 

پرده کتان چاپی

پرده نشیمن

ویژگی‌های ظاهری پرده‌ها

اگر بخواهیم ویژگی‌های ظاهری پرده‌ها را به عنوان معیار مقایسه آنها در نظر بگیریم، پارچه پرده کتان بیشتر در دکوراسیون کلاسیک و برای فضاهای گرم و صمیمی استفاده می‌شود. این پارچه تنوع رنگی کمتری دارد، اما به دلیل رسمیت بالا امکان استفاده از آن به عنوان پرده اتاق نشیمن، پرده اتاق کار و پرده سالن اجلاس وجود دارد. البته کسانی که به دنبال کاهش نور در اتاق خواب خود هستند، می‌توانند از تراکم بالای پارچه پرده کتان برای جلوگیری از عبور نور بهره ببرند. از لحاظ ظاهری، شاید بهتر باشد که نمره بالاتر را به پارچه پرده پلی استر بدهیم. خصوصیات و مواد شیمیایی استفاده شده در این پارچه‌ها کمک می‌کند که امکان استفاده از رنگ بندی‌های متنوع برای ما فراهم باشد. در ضمن این پارچه وزن سبکی دارد و می‌توان آن را به صورت سرهمی برای پنجره‌های بزرگ استفاده کرد. اگرچه رسمیت این پرده مانند پرده‌های کتانی نیست، اما می‌توان با انتخاب رنگ‌های مختلف، از آن در دکوراسیون کلاسیک و مدرن بهره برد.

محل استفاده از پارچه پرده

محل استفاده از پارچه پرده تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند تنوع رنگی، وزن پارچه پرده و همچنین امکان شستشوی پارچه پرده قرار دارد. پارچه پرده پلی استر وزن پایینی دارد، تنوع رنگی آن بالاست، و به راحتی شسته می‌شود. این یعنی ما امکان استفاده از پرده برای دکوراسیون داخلی کلاسیک و دکوراسیون داخلی مدرن داریم. پس از این پرده برای پرده اتاق نشیمن، پرده اتاق خواب و حتی پرده سرویس بهداشتی نیز استفاده می شود. البته شاید بهتر باشد به فکر استفاده از این پرده در آشپزخانه نباشید که حرارت باعث جمع شدن آن می‌شود. تنوع رنگی در پارچه پرده کتان کمتر است، اما می‌توان آن را به صورت چاپی مورد استفاده قرار داد که تنوع آن را بالاتر می‌برد. البته بیشتر پرده‌های ساخته شده با این پارچه رسمی هستند و به عنوان پرده اتاق نشیمن و پرده اتاق کار استفاده می‌شوند. برای کسانی که به دنبال تنوع بخشی به استفاده از محصولات مختلف هستند، توصیه می‌کنم محصول پرده پذیرایی چاپی کتان مدل MP-210 و موارد مشابه آن را ببینید تا تنوع در این پرده‌ها را بیشتر لمس کنید.

نقش هر کدام در دکوراسیون داخلی

اگر با این چالش مواجه هستید که از کدام نوع پرده در کدام سبک از دکوراسیون داخلی استفاده کنید، بهتر است ویژگی‌های این پرده‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. شما وقتی که از دکوراسیون داخلی مدرن بهره می‌برید، به دنبال محصولاتی هستید که درخشان باشند و به صورت تک رنگ قابل استفاده باشد. در دکوراسیون مدرن مسئله نورپردازی بسیار مهم است و به همین دلیل بهتر است از پارچه پرده پلی استر استفاده کنید. در دکوراسیون داخلی کلاسیک استفاده از رنگ‌های گرم و سنتی با چیدمانی متراکم و با الگوهایی شلوغ رایج است. در این سبک شما ممکن است از نور طبیعی استفاده کنید یا پنجره‌ها را به طور کامل ببندید. می‌توانید از پرده سلطنتی با والان بزرگ استفاده کنید و پارچه‌ها را به صورت سرهمی به کار ببرید. رسمی بودن پارچه پرده کتان و بافت برجسته آن به شما امکان بهره بردن از آن در دکوراسیون کلاسیک را می‌دهد.

شستشو و نگهداری

این بخش ممکن است برای طرفداران پارچه پرده کتان چندان خوشایند نباشد و حتی آن را قبول نداشته باشند. منشأ طبیعی و زیستی پرده کتان باعث می‌شود که احتمال رشد قارچ و کپک در آن افزایش یابد. به همین دلیل نزدیک شدن رطوبت به آنها می‌تواند چالشی بزرگ و سخت باشد. پس به هیچ وجه از پرده کتان نمی‌توانید به عنوان پرده حمام یا پرده آشپزخانه استفاده کنید. در ضمن برخی از شوینده‌های اسیدی برای این پرده‌ها مشکل ساز هستند و ساختار آنها را از بین می‌برد.

  محصولات پیشنهادی:

  مدل پرده کتان ترک سبز

دسته پرده کتان چاپی

 

  پارچه پرده پلی استر برای شستشو و نگهداری وضعیت بهتری دارد و این یک امتیاز بزرگ برای آن محسوب می‌شود. این پارچه‌های مقاومت بالایی در برابر چروکیدگی دارند و به راحتی می‌توان آنها را به دفعات زیاد شست. پس اگر از آنها در اتاق نشیمن یا در حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنید، مشکلی شما را تهدید نمی‌کند. البته طرفداران این پرده سرخوش نباشند و استفاده از ماشین لباسشویی، اتوی برقی و حتی شوینده‌های سفید کننده برای این پرده‌ها ممنوع است.

  محصولات پیشنهادی:

 

قیمت پرده اتاق خواب

پرده اتاق خواب 

      به نظرم این مطلب برای مقایسه پارچه پرده کتان و پارچه پرده پلی استر مناسب است، اما اگر هنوز هم مشکل دارید می‌توانید از خدمات طراحی و دوخت پرده و همچنین خدمات طراحی و دکوراسیون داخلی گروه به تام در این مورد کمک بگیرید. [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
tamep2