راهنمای انتخاب رنگ پرده

راهنمای انتخاب رنگ پرده

وقتی که پروژه طراحی دکوراسیون داخلی منزل یا دفتر انجام می‌گیرد، یکی از آخرین تجهیزاتی که نصب می‌شود، پرده تزیینی است، اما در عین حال انتخاب رنگ پرده به عنوان یکی از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین تصمیمات چیدن فضای داخلی ساختمان انجام می‌شود.

شاید این موضوع برای بسیاری از خانواده‌ها توسط یک طراح دکوراسیون انجام گیرد و خود آنها چندان دخالتی در این کار نداشته باشند، اما برای کسانی که روند انتخاب رنگ پرده را خودشان انجام می‌دهند، مسئله تناسب بین رنگ فرش، رنگ مبلمان، رنگ وسایل تزئینی مانند لوستر، محل نصب پرده رنگ پرده، و رنگ دیواره‌ها بسیار مهم است و باید رعایت شود.

به همین دلیل، تصمیم گرفتیم که در این مطلب یک راهنمای انتخاب رنگ پرده برای هر کدام از اتاق‌های منزل ارائه دهیم و در آن به جزئیات مختلف اشاره کنیم.

رنگ‌های سرد و گرم و تأثیر آنها برای انتخاب رنگ پرده

قبل از اینکه بخواهیم بحث انتخاب رنگ پرده برای اتاق‌های مختلف منزل یا یک دفتر را پیش بکشیم، باید تا حدودی با رنگ‌های سرد و گرم آشنا باشیم و تأثیر آنها را بر دکوراسیون داخلی منزل درک کنیم.

همانطور که در نمودار مربوط به رنگ‌های سرد و گرم در زیر داده شده است، می‌توانیم رنگ قرمز را به عنوان گرمترین رنگ و رنگ آبی را به عنوان یکی از سردترین رنگ‌ها معرفی کنیم. در این بین، رنگ‌های ترکیبی متعددی تشکیل می‌شود که هر کدام از آنها به شکل خاصی بر روی پرده تزیینی و نحوه استفاده از آن تأثیر گذار هستند.

رنگ‌های سرد و گرم و تأثیر آنها برای انتخاب رنگ پرده

پس قبل از تقسیم فضای منزل یا فضای دفتر به اتاق‌های مختلف، ابتدا سعی می‌کنیم که رنگ پرده را به شکل‌های زیر و با پیشنهادهای همراه آنها معرفی کنیم:

 • رنگ قرمز: رنگ قرمز به عنوان یک رنگ هیجانی شناخته می‌شود و گزینه خوبی برای رنگ پرده اتاق خواب یا اتاق مطالعه نیست، با این حال برای آشپزخانه و اتاق نشیمن (کمتر) یا سالن مراسمات بزرگ می‌توانید از این رنگ استفاده کنید.
 • رنگ نارنجی: رنگ نارنجی از لحاظ روانشناسی باعث اشتها می‌شود و عمدتاً از آن به عنوان پرده آشپزخانه استفاده می‌شود. جذابیت و تن هیجان انگیز رنگ نارنجی باعث می‌شود که استفاده از آن به عنوان پرده اتاق خواب و پرده اتاق کار مناسب نباشد.
 • رنگ زرد: پرده‌های زرد رنگ باعث ایجاد حس گرمی و دلنشینی در فضا می‌شوند و بهترین گزینه ممکن برای استفاده در اتاق نشیمن به شمار می‌روند.
 • رنگ صورتی: رنگ صورتی یک رنگ منعطف و جذاب است و می‌تواند در اتاق پذیرایی، اتاق کودکان و حتی اتاق خواب به کار گرفته شود. البته انتخاب جنس پرده در این مورد مهم است و توصیه می‌کنم که مطلب همه آنچه لازم است در مورد پرده بدانید را مطالعه کنید.

[irp posts=”23622″ name=”روش‌های ایده آل برای شستن پرده در منزل”]

رنگ صورتی و رنگ پرده اتاق خواب

 • مطلب پیشنهادی :       

  دوخت پرده مدرن

  طراحی و دوخت پرده

 • رنگ سبز: رنگ سبز به عنوان یک رنگ تقریباً خنثی شناخته می‌شود و برای فضاهای استراحتی مانند اتاق خواب یا پرده اتاق هتل بهترین گزینه است.
 • رنگ آبی: رنگ آبی بسیار سرد و آرام بخش است و به عنوان بهترین گزینه برای انتخاب رنگ پرده اتاق خواب و پرده اتاق کار مطرح می‌شود. برای اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی و حتی آشپزخانه استفاده از پرده آبی رنگ چندان مناسب نیست.
 • رنگ قهوه‌ای: اگر به دنبال یک فضای رسمی و گرم هستید، رنگ قهوه‌ای در پارچه‌هایی مانند کتان و مخمل گزینه مناسبی برای پوشش دهی پنجره است و برای انتخاب رنگ پرده اتاق کار و اتاق مطالعه می‌توانید از این رنگ استفاده کنید.
 • رنگ‌های تیره: استفاده از رنگ‌های تیره در فضای داخلی منزل بسیار محدود است و شاید در برخی اتاق‌ها مانند اتاق خواب برای جلوگیری از ورود نور، از این رنگ استفاده شود.

مدل پرده های جدید پذیرایی 2018 را در یک مطلب معرفی کرده‌ایم که به شما در انتخاب پرده و سایر قسمت‌های عمومی می‌کند که می‌توانید این مطلب را به دقت مطالعه کنید.

 

 

 محصولات پیشنهادی:           

                                 

پرده کتان چاپی

پرده نشیمن

انتخاب رنگ پرده اتاق نشیمن

انتخاب رنگ پرده اتاق نشیمن

اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی جایی است که احتمالاً بیشترین وقت از زندگی روزمره خود را در آنجا می‌گذرانید، بنابراین باید انتخاب دکوراسیون داخلی آن به شکلی باشد که ماندن در این فضا چندان سخت و آزاردهنده نباشد. از طرفی دیگر، حضور فامیل یا دوستان در منزل شما بیشتر به اتاق نشیمن محدود می‌شود، پس باید از یک رنگ گرم و صمیمی در فضای داخلی و برای رنگ پرده اتاق نشیمن استفاده کنید. رنگ‌های گرم به صورت ساده و روشن برای این اتاق مناسب هستند، البته چندان از رنگ قرمز استفاده نکنید که استفاده بیش از حد از آن ممکن است آزار دهنده باشد.

انتخاب رنگ پرده اتاق مستر

نکته‌ای که در انتخاب رنگ پرده اتاق مستر باید به خاطر داشته باشید، این است که جنبه کاربردی آن نسبت به زیبایی آن بیشتر باشد، زیرا معمولاً تنها وقت استراحت و وقت خواب خود را در این اتاق می‌گذرانید. با توجه به اینکه احتمال کنار کشیدن پرده اتاق مستر و اتاق خواب بیشتر از سایر اتاق‌های منزل است، محکم بودن و مقاوم بودن پرده اهمیت بیشتری دارد. رنگ‌های سرد و آرام مانند رنگ سبز و رنگ آبی برای اتاق مستر گزینه‌های خوبی هستند، اگر هم از نور فراری هستید، ست کردن رنگ پرده قهوه‌ای با رنگ فرش می‌تواند جذابیت این اتاق را بالا ببرد.

 

  محصولات پیشنهادی:

 

قیمت پرده اتاق خواب

پرده اتاق خواب 

انتخاب رنگ پرده اتاق خواب

انتخاب رنگ پرده اتاق خواب

شاید بسیاری از شما اعتقاد داشته باشید که اتاق مستر با اتاق خواب یکسان است، اما فراموش نکنید که اتاق خواب ممکن است برای اعضای خانواده متفاوت باشد و توصیه می‌کنم که مطلب حمام اتاق مستر را بیشتر بشناسید را مطالعه کنید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

 • اگر اتاق خواب به کودکان یا فرزند دختر اختصاص دارد، بهتر است از رنگ‌های صورتی یا حتی رنگ سبز استفاده کنید؛
 • اگر اتاق خواب برای پسر است، رنگ‌های آبی و خانواده‌های آن پیشنهاد خوبی هستند؛
 • و اگر به پدر و مادر خانواده اختصاص دارند، بهتر است از رنگ‌های تیره با تراکم بالا برای حفظ حریم و خصوصی استفاده کنید.

رنگ پرده اتاق مطالعه و اتاق کار

انتخاب رنگ پرده اتاق مطالعه یا انتخاب رنگ پرده اتاق کار در دفاتر تا حدودی پیچیده است و به سلیقه فرد بستگی دارد. برخی از این افراد ترجیح می‌دهند که از نور طبیعی استفاده کنند و به همین دلیل به سراغ پرده‌هایی با رنگ لاجوردی یا آبی کمرنگ با تراکم پایین می‌روند که پخش نور آنها نیز مناسب باشد. اگر این افراد بخواهند که از نور لامپ یا چراغ مطالعه استفاده کنند، پرده‌های کتان و مخملی قهوه‌ای رنگ و تیره مناسب هستند که هم فضای رسمی ایجاد می‌کنند و هم مانع از رسیدن نور خورشید به فضای داخلی می‌شوند. توجه کنید که طرح این پرده‌ها نباید شلوغ باشد و بیشتر ساده و تک رنگ باشند.

رنگ پرده آشپزخانه

آشپزخانه به اندازه اتاق نشیمن عمومیت ندارد و بیشتر به افراد خانواده و افراد خیلی صمیمی اختصاص می‌یابد. از طرفی گرم بودن فضای آشپزخانه به همراه تناسب بین رنگ پرده و فرش و همچنین رنگ کابینت‌ها و دکوراسیون داخلی، باعث می‌شود که گزینه‌های زیادی برای آشپزخانه مطرح شود. رنگ‌های خانواده نارنجی و رنگ قرمز به دلیل کمک به حفظ اشتها، برای انتخاب رنگ پرده آشپزخانه ایده آل هستند، اما فراموش نکنید که امکان استفاده از رنگ‌های قهوه‌ای یا سایر رنگ‌های گرم متناسب با رنگ کابینت آشپزخانه نیز در آن وجود دارد.

 

محصولات پیشنهادی:

 

پرده-کتان-طرح-شلوغپرده آشپزخانه 

رنگ پرده هال و راهرو

معمولاً در طراحی دکوراسیون داخلی توجه چندانی به رنگ پرده هال و راهرو نمی‌شود و در انتها ممکن است یک پارچه پرده‌ای معمولی برای آن در نظر بگیرید. یک پرده حال باید:

 • استحکام مکانیکی بالایی داشته باشد؛
 • در نگاه اول جذاب به نظر برسد؛
 • در مخفی کردن کثیفی‌ها و لکه مناسب باشد؛
 • برای حفظ حریم داخلی منزل، ضخیم باشد؛
 • از عبور نور جلوگیری کند؛
 • با فضای داخلی هال و راهرو مطابقت داشته باشد.

پس ترجیحاً برای انتخاب رنگ پرده راهرو به سراغ رنگ‌های گرم و صمیمی بروید و جنس‌هایی را انتخاب کنید که استحکام بالایی داشته باشد و کمتر دچار چروک شوند.

مطلب 7 مورد از بایدها و نبایدهای خرید پرده برای هر اتاق در این مورد می‌تواند به شما بیشتر کمک کند. البته کارشناسان ما در کلینیک ساختمانی به تام نیز در کنار شما خواهند بود و توصیه‌های لازم را به شما ارائه خواهم داد، پس با ما در تماس باشید.

 

 

 محصولات پیشنهادی:

 

مدل پرده کتان ترک سبز

دسته پرده کتان چاپی

 

 

tamep2