نبشی

نبشی ، پروفیلی است که سطح مقطع آن دو ضلع عمود بر هم می باشد. نبشی مقطعی است که در سازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. نبشیها از مهم ترین پروفیل های ساختمانی می باشد که به صورت مرکب (در بسیاری موارد از حالت مرکب جهت پوشش ضعف نبشیها در حالت تکی استفاده می کنند) و منفرد در ساختمان ها به کار میرود .

نبشیها جهت اتصالات پل ها به ستون ها و یا تیرآهن ها به تیر های باربر و اتصالات ستون ها به صفحات در فوندانسیون ، هم چنین برای ساختن ستون و خرپا به کار می رود . همچنین در برخی سازه ها مانند سازه های مربوط به آسانسورها نبشیهای خرد شده مورد استفاده قرار می گیرند که اصطلاحا نبشی لقمه گفته می شود.

نبشیهای موجود در بازار ایران، هم از تولیدات داخلی می باشد و هم به مقدار فراوان از کشورهایی نظیر روسیه و اکراین وارد می شود. نبشیها از سایز ۲ تا ۲۰ دربازار موجود هستند.

نبشی در نقشه های ساختمانی با حرف انگلیسی ال “L”  نشان داده می شود و اگر بال مساوی باشد با درج سایز بال بعد از حرف L  اندازه نبشیها نیز نشان داده می شود مثلا L200 یعنی نبشیهای بال مساوی با اندازه بال 200 میلیمتر و اگر بال نامساوی باشد سایز هر دو بال به صورت ضرب کنار هم خواهند آمد به عنوان مثال L200*100 یعنی نبشی بال نامساوی که یک بال آن 200 میلیمتر و یک بال آن 100 میلیمتر می باشد.

اندازه ها و ابعاد نبشیها (در تمامی جزئیات ) در اشتال به صورت مفصل آمده است.

انواع روش های تولید نبشی

نبشیها به دو صورت تولید می شوند :

 • نبشی پرسی ، نوعی نبشی است که ابتدا به صورت یک تکه ورق با طول ۶ متر بوده که از وسط عرض ورق ، خم شده و به شکل نبشی درمی آید یعنی ماهیت اولیه این نبشی ها از ورق فولادی گرفته می شود.
 • نبشی فابریک ، از همان اول پروسه تولید ، به شکل نبشی ، از خط تولید خارج می شود .

نبشی ها با دو مشخصه شناخته می شوند :

 • اندازه بال ها
 • ضخامت

از انواع دیگر طبقه بندی نبشیها، طبقه بندی از لحاظ شکل ظاهری می باشد بر اساس ابعاد بال می باشد که به دو دسته ذیل تقسیم بندی می شوند :

 • نبشیها بال مساوی
 • نبشیهای بال نامساوی ( یا نامتقارن )

از مهمترین نبشیهای مورد استفاده در صنعت نبشیهای نامتقارن و خارج از سایز را می توان نام برد که برخی تولید کنندگان آن را عرضه می کنند نبشیهای نا متقارن با توجه به نیاز طراح در ساخت سازه ها مخصوص کاربرد گسترده ای دارند. همانطور که از اسم این نبشیها پیداست اندازه بال های آن یکسان نبوده و متفاوت است.

نبشی
نبشی

کاربرد نبشی

یکی از مهمترین مقاطع مورد استفاده در ساختمان سازی و صنعت نبشی است که کاربرد وسیعی در قاب ها و سازه های فلزی دارد.

با توجه به طراحی مهندسان نبشیها هم بصورت شاخه و هم بصورت خرد شده ( نبشی لقمه) مورد استفاده قرار می گیرد.

 • بوسیله نبشی ستون به صفحه و پل به ستون متصل می‌شود. در محل اتصال پل به ستون چنانچه بارپل زیاد باشد ونبشیها قادر به تحمل آن نباشد، میتوان قطعات کوچکی از ورق آهن را به شکل مثلث برید و آن را بین دو بال نبشی جوش داد تا مانع خم شدن لبه‌های نبشیها شود که به آن لچکی گویند. دو بال لچکی مساوی با اندازه داخلی بال نبشیها می‌باشد و ضخامت آن در حدود 10الی 12 میلی متر می‌باشد. از لچکی باری نبشیهای بالا سری استفاده می‌شود و آن در مواقعی است که بخواهیم تکیه گاهی با صلبیت بیشتر ایجاد کنیم.

 

 • در سقف های کرمیت جهت بال فوقانی تیرچه، از نبشی ، تسمه یا ناودانی استفاده می شود و در داخل بتن پوششی قرار می گیرد. البته استفاده از نبشی رایج تر می باشد. قابل ذکر است نبشیهای فوقانی قبل از گیرش بتن به عنوان بال فوقانی خرپا عمل نموده و بارهای وارده را تحمل می کند.

 

 • جهت ایجاد اتصالات ساده در سازه : اتصال مفصلی یا ساده اتصالی است که تنها برای تحمل بار قائم طراحی می شود و در محل اتصال هیچگونه لنگری وجود ندارد. ( درصد گیرداری کمتر از ۲۰ درصد است و نیروها از نوع برشی می باشند) . انواع اتصال ساده عبارتند از :
  • اتصال نبشی جان : اتصال ساده و اجرای معمول که تیر فرعی و یا اصلی را به ستون به وسیله جوش و یا پیچ متصل می سازند .در این نوع اتصال ورقها به جان جوش می شوند میزان فاصله بادخور را به میزان ۱۲ تا ۱۵ میلیمتر به عنوان امکان دوران در انتهای عضو و مسائل اجرایی ایجاد می نمائیم .
  • اتصال با نبشی نشیمنی ( تقویت نشده ) : این نوع اتصال از طریق نبشیهایی که به عنوان نشستگاهی انعطاف پذیر برای تیر ایجاد می کند ساخته می شود و عموماً نبشی فوقانی که به عنوان نبشیهای پایدار می باشد فقط جنبه اجرایی دارد و طراحی خاصی نخواهد داشت . در صورتی که از اتصالات ( نبشیها ) قطور ویا ضخیمی استفاده شود میزان انعطاف کاهش یافته و در نتیجه میزان گیرداری افزایش می یابد .
  • اتصال با نبشی نشیمنی ( تقویت شده ) : در صورتی که میزان نیروها بزرگ باشد و اتصال بند ۲ کفایت نکند مجبور هستیم از روش تقویت اتصالات بند ۲ استفاده نمائیم به این منظور از ورقهای تقویتی در زیر نشیمن که به عنوان تکیه گاه مقاومتر در برابر واکنش های تکیه گاهی می باشد . استفاده می نمائیم
  • اتصال نیم گیردار ( نیم صلب ) : در صورتی که لنگر ایجاد شده در اتصال بین ۲۰ تا ۹۰ درصد باشد ( بین اتصال مفصلی و گیردار ) اتصال نیم صلب فراهم می شود که عموماً اجرای و عمویت کمتری را در بر دارد .
  • اتصال گیردار ( صلب ) : اتصالی است که علاوه بر تحمل نیروی برشی حاصل از بار قائم، توانایی تحمل لنگر حاصل از بارهای جانبی (زلزله یا باد) و قائم را نیز دارد. در این نوع اتصال امکان دوران وجود ندارد و در صورت ایجاد تغییر شکل زاویه بین تیر و ستون بدون تغییر می ماند . لنگر گیرداری در این نوع اتصال بیش از ۹۰ درصد است و به کمک ورقهای تحتانی و فوقانی تحمل می شود . در نتیجه نبشی جان و نشیمنها فقط تحمل برش را برعهده دارند .
 • در اتصال پیچی از نبشی استفاده می شود که در این نوع اتصال، سطح نبشی های پای ستون،در محل تماس با بیس پلیت به اندازهُ قطر بلت، سوراخ شده و پس از عبور بلت از سوراخ ایجاد شده در نبشی با مهره بسته می شود و سطح تماس بال عمودی نبشی با ستون به طور آزاد بوده و جوش نمی شود تا هنگام وارد شدن نیرو، دارای حرکت خفیف انعطاف جزیی باشد در نتیجه همان خمشی از بین میرود و به بیان دیگر، خنثی می شود.

در اتصال پیچی، دو نبشی مورد نظر به دو حالت استفاده می شود:

 • نبشیها در دو طرف بالهای ستون واقع می شوند.
 • نبشیها در دو طرف جان ستون قرار می گیرند.
 • نبشی های پلاستیکی : این نوع نبشی یک نبشی سازه ای به شمار نمی رود و به همین دلیل در دیگر بخش های این مقاله از آن اشاره ای نشد اما به جهت استفاده زیاد در موارد مرتبط ساختمان و همچنین دارا بودن نام نبشی اشاره ای کوچک به آن می شود : نبشی های پلاستیکی برای بسته بندی (کاشی ، سرامیک ، بلوک ها و …) کارتن ، پالتها ، قرارگرفتن روی کارتن برای استحکام بیشتر و قرارگرفتن در اطراف محصول برای محافظت از آن و بسته بندی محکمتر بدون آسیب رساندن به کارتن ، کاربرد دارد. نبشیهای محافظ کارتن به منظور قرارگرفتن در اطراف کارتن برای تسمه کشی مناسب هستند .نبشی محافظ کارتن و پالت برای صنایع بسته بندی ، چاپ و تولید لوازم خانگی ، تولید مواد غذایی و لوازم یدکی ، قطعات خودرو ، خدمات توزیع کالا ، حمل و نقل و … به عنوان محافظ کارتن و جلوگیری از پاره شدن بسته بندی و همچنین سهولت در تسمه کشی و ایجاد فشار مناسب بر روی کارتن کاربرد دارد .جنس این نبشیها از مواد پلاستیکی مقاوم بوده و فشار بالایی را برای تسمه کشی مناسب کالاها و احناس تحمل می نماید .
 • نبشی تاشو: این نوع نبشی نیز یک نبشی سازه ای به شمار نمی رود ، این ابزار تزیینی برای پوشاندن نبش، کنج و حد فاصل بین دیوار و سقف مورد استفاده قرار می گیرد، نبشیهای تاشو دررنگ های مختلف روکش می شود. نبشیهای تاشو بیشتر برای مصارف دورکار دیوارپوش استفاده میشود به صورتیکه در زاویه ها به صورت داخلی یا سر کنج دیوارها نصب میشود. در برخی موارد مکانهایی که پرتردد هستند مانند ورودی ها ، راهرو و لابی ها نیز پروفیل تاشو کاربرد زیادی دارد که از صدمه دیدن گچ دیوارها در اثر رفت و آمد و حمل اسباب و اثاثیه ، جلوگیری میکند.دیوارپوشها معمولا با پروفیل تاشو رنگبندی یکسانی دارند که در برخی موارد بنا به سلیقه مشتری تغییر پذیر میباشد.
 • نبشی پانچ شده و فیلر : این نوع نبشی نیز یک نبشی سازه ای به شمار نمی رود ولی در ساختمان کاربرد دارد ، این قطعات نیز همانند کنجهای بیرونی جهت اتصال دو قالب عمود بر هم به کار می‌روند که در این حالت سطح خارجی بتن به صورت تیز خواهد بود. بیشترین کاربرد نبشی‌های پانچ شده اتصال قالبهای آویز به قالبهای کف پوتر در قالب بندی تیرهای بتنی می‌باشد.
کاربرد نبشی
کاربرد نبشی

مشخصات نبشی

نبشیهای آهنی است که با روی پوشانده شده باشد حتی اگر پوشش آن شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند.

از نبشیهای گالوانیزه هر جا که احتمال خوردگی آهن و زنگ زدگی وجود دارد استفاده می شود

نبشیهای گالوانیزه ، بین آهن و روی ، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود که در آن روی به جای آهن به عنوان آند بکار می‌رود و آهن به عنوان کاتد. روی در آند اکسید می‌شود چون فلزی پست‌تر یا فعالتر از آهن است و دارای پتانسیل احیاء کمتری از آهن است و پتانسیل اکسید بیشتری از آن دارد .

نحوه نامگذاری نبشی ها

نبشی به دو مشخصه نامگذاری می شوند : (همانطور که ذکر شد در جدول اشتال کلیه مشخصات و اندازه های جزئی نبشی موجود است و شناسایی و نام گذاری نبشیها مقدما با اندازه بال نبشیها خواهد بود )

 1. طول بال ها
 2. ضخامت بال ها

به عنوان مثال نبشی 40*40*4 نشان دهنده این است که طول بال های نبشیها 40 میلیمتر و ضخامت بال های آن 4 میلیمتر می باشد .

نحوه محاسبه وزن نبشی

2* اندازه بال نبشی*طول نبشی*ضخامت نبشی*7850

لازم به ذکر است واحد اندازه گیری ضخامت ، اندازه بال و طول نبشیها برحسب متر می باشد و حاصل این فرمول وزن نبشیها بر حسب کیلو گرم می دهد.( دقت کنید عدد 7850 در اصل چگالی فولاد نرم و به این معنی است که فولاد نرم در هر متر مکعب دارای 7850 کیلوگرم وزن می باشد. )

[porto_product_category title=”محصولات مرتبط” view=”products-slider” category=”آهن آلات ساختمان”]

تحریریه به تام