بررسی بتن با مقاومت اولیه بالا و کاربردهای آن

بتن با مقاومت اولیه بالا

بتن با مقاومت اولیه بالا، با توجه به نیاز فزاینده ای که به استفاده سریع تر از ساختمان ها و تاسیسات در حال ساخت وجود دارد، استفاده از آن در حال توسعه است.بتن با مقاومت اولیه بالا یکی از انواع بتن توانمند می باشد.

 

بتنی که در برابر شرایط مختلف، پایایی و دوام بهتری دارد و یا بتنی که خواص بسیار مناسبی در سنین اولیه دارد، نمونه هایی از بتن های توانمند یا بتن با مقاومت اولیه بالا هستند. مقاومت بالاتر، اختیارات طراحی سازه ای بیشتری را فراهم می نماید. همچنین خواص بهبود یافته بتن در سنین اولیه، ساخت و ساز و کار های مربوط به نوسازی را تسهیل می کند، و کیفیت را بهبود می بخشد. مقاومت بالاتر، دوره سرویس را افزیش می دهد که ممکن است منجر به کاهش هزینه سازه در طول عمر مفید آن شود.بتن با مقاومت اولیه بالا، کاربرد های بسیاری دارد که در انتهای این مطلب به طور مفصل به آنها شاره شده است.

بتن با مقاومت اولیه بالا
بتن با مقاومت اولیه بالا

شیوه های دست یابی به بتن با مقاومت اولیه بالا

بتن با مقاومت اولیه بالا با استفاده از یک یا ترکیبی از موارد زیر قابل حصول است  که وابسته به دوره ای که در آن مقاومت تعیین شده باید به دست بیاید و همچنین شرایط کاری می باشد.

 1. استفاده از سیمان تیپ III برای رسیدن به بتن با مقاومت اولیه بالا
 2. استفاده از عیار سیمان بالا 400 تا 600 کیلو گرم بر متر مکعب) برای رسیدن به بتن با مقاومت اولیه بالا
 3. استفاده از نسبت پایین آب به مصالح سیمانی (نسبت جرمی 0.2 الی 0.45) برای رسیدن به بتن با مقاومت اولیه بالا: توجه به این نکته ضروری است که یک محدودیت عملی برای کاهش میزان آب مخلوط وجود دارد که مانع از کم کردن آب تا رسیدن به نسبت آب به سیمان مطلوب می شود. بسته به نوع سنگ دانه مصرفی، حداقل آب مورد نیاز برای مخلوط در محدوده ای بین 150 الی 170 لیتر بر متر مکعب (معادل با اسلامپ 40 میلی متر) تغییر می کند.
 4. استفاده از دمای بالاتر برای بتن تازه مخلوط شده برای رسیدن به بتن با مقاومت اولیه بالا
 5. استفاده از دمای عمل آوری بالاتر برای بتن برای رسیدن به بتن با مقاومت اولیه بالا: در دمای بالای 40 درجه سانتی گراد، حصول مقاومت بتن بسیار سریع است ولی مقاومت نهایی آن در معرض خطر قرار می گیرد. هر چند که بتنی که در دمای در حدود ۸ درجه سانیتی گراد عمل آوری شده، مقاومت نهایی بالاتری نسبت به بتن های عمل آوری شده در دماهای بالاتر خواهد داشت.
 6. استفاده از مواد افزودنی شیمیایی از قبیل زودگیر کننده ها و یا کاهنده های آب سطح بالا برای رسیدن به بتن با مقاومت اولیه بالا: زودگیر کننده ها، زمان گیرش اولیه بتن را کاهش می دهند و همچنین مقاومت اولیه بالاتری به دست می دهند.
 7. افزدون دوده سیلیسی برای رسیدن به بتن با مقاومت اولیه بالا: استفاده از دوده سیلیسی که به صورت کاملا ریزی آسیاب شده باشد برای رسیدن به مقاومت اولیه بالاتر مناسب است.
 8. استفاده از عمل آوری بخار یا عمل آوری در اتوکلاو برای رسیدن به بتن با مقاومت اولیه بالا: کاربرد این شیوه در تولید قطعات پیش ساخته بتنی است. عمل آوری این اجازه را می دهد که آب بیشتری برای واکنش هیدراسیون خمیر سیمان موجود باشد که این موضوع منجر به افزایش و توسعه مقاومت بهتری می شود.
 9. استفاده از عایق بندی و ایزولاسیون به منظور حفظ گرمای هیدراسیون برای رسیدن به بتن با مقاومت اولیه بالا: روکش های عایق کننده یا سایر اقداماتی که به منظور عایق کردن و ایزولاسیون بتن از محیط خارج صورت می گیرد، می تواند در 24 ساعت اول به منظور کمک کردن به حصول مقاومت از طریق حفظ گرمای هیدراسیون مورد استفاده قرار بگیرد. به منظور حفظ گرمای هیدراسیون و عمل آوری از پوشش های عایق کننده از جنس فوم های پلی استایرن استفاده می شود.
 10. استفاده از سیمان های زود سخت شوند ویژه مانند سیمان های کلسیم آلومینات برای رسیدن به بتن با مقاومت اولیه بالا
بتن با مقاومت اولیه بالا
بتن با مقاومت اولیه بالا

کاربرد های بتن با مقاومت اولیه بالا

بتن با مقاومت اولیه بالا در موارد زیر دارای کاربرد است.

 1. در بتن پیش تنیده به منظور ایجاد شرایط مناسب برای اعمال زود هنگام تنش
 2. در بتن پیش ساخته به منظور تولید سریع اعضا و اجزای بتنی
 3. ساختن سریع ساختمان ها و سازه های درجا ساخته شده (درجا ریخته شده)
 4. قالب گیری سریع برای استفاده مجدد از قالب ها، در مورد بتن های درجا ریخته شده
 5. ساخت و ساز وبتن ریزی در هوای سرد
 6. تست های آزمایشگاهی تسریع شده
 7. در شاتکریت های که نیاز به مقاومت اولیه بالا است.
 8. تعمیر و ترمیم سریع روسازی های بتنی موجود برای استفاده مجدد و احداث سریع روسازی های بتنی جدید و یا ایجاد روکش های بتنی ترمیمی بر روی روسازی های آسفالتی آسیب دیده ی موجود
 9. بازسازی و ترمیم باند های پرواز هواپیما در فرودگاه
تحریریه به تام