طراحی دیوار های بلوک بتنی – قسمت دوم

بلوک بتنی

طراحی در ساختمان های بلوک بتنی باید به گونه ای باشد که اصول فنی ساختمان را رعایت کند. توصیه می شود که ابعاد بلوک بتنی در ابتدای طراحی تعیین شده، و به عنوان مدول ثابت برای ترسیم نقشه ها در نظر گرفته شود.

مطابقت  تمامی اندازه ها مانند ابعاد دیوار ها، بازشو ها و فواصل بین آنها، قرارگیری دیوار ها و ابعاد کلی نقشه ها با مدول پایه علاوه بر صرفه جویی در مصرف مصالح، در سرعت و سهولت کار و همچنین بازده آن نیز به نحو مطلوبی موثر خواهد بود.

در قسمت اول مقاله به برخی از مشخصات فنی بلوک بتنی و انواع آن پرداختیم. در ادامه با قسمت دوم مقاله با همراه شوید.

کنترل و نظارت بر اجرای عملیات ساختمانی

اجرای صحیح جزئیات ساختمان، نصب تجهیزات و رعایت اصول مربوط به هوابندی و آب بندی در جزئیات و نازک کاری و رنگ آمیزی، همه در کاهش سر و صدا تاثیر مستقیم دارد. در نظر گرفتن موارد زیر برای رعایت این جزئیات مهم هستند.

 1. کنترل میزان رطوبت و تا حد امکان ممانعت از نفوذ آن به سطح دیوار. از نظر آکوستیک اضافه شدن رطوبت به معنی بالا رفتن وزن مخصوص و در نتیجه تاثیر مستقیم در سیستم صدابندی است.
 2. شیوه رنگ آمیزی و انتخاب روش مناسب. رنگ آمیزی با قلم مو یا رنگ پاش (اسپری) روی بلوک بتنی و حتی نوع رنگ (روغنی یا سیمانی) از نظر عایق بندی صوتی کاملا با هم تفاوت خواهند داشت. رنگ روغنی با قلم مو، قشری مقاوم و منعکس کننده ایجاد می کند. و بر عکس رنگ سیمانی با رنگ پاش جاذب صوت خواهد بود.
 3. میزان آب بتن و وزن مخصوص آن در هنگام قالب گیری و نوع دانه بندی مصالح سنگی، بلوک های متفاوتی از لحاظ آکوستیک به وجود خواهد آورد.
 4. کنترل محل بست ها و اتصالات ساختمانی و همچنین کنترل و تنظیم دقیق درب ها و پنجره ها و سایر عوامل ارتباطی، کیفیت کار را به نحو چشمگیری بالا خواهد برد.
 5. دقت در نحوه ملات گذاری و بندکشی. اجرای درست درز های انبساطی و پر کردن کامل آنها با مصالح تعیین شده باعث بالا رفتن کیفیت کار می شود.
 6. ادامه دیوار های داخلی غیر باربر تا زیر سقف اصلی و مهر شدن کامل آنها با سقف اصلی. این کار میزان عایق بودن صوتی بنا را بهتر خواهد کرد.
 7. کنترل و حفاظت محل عبور کانال ها و عبور لوله ها و سیم های برق نیز در کیفیت کار موثر است.
بلوک بتنی
بلوک بتنی

خواص ملات ها برای استفاده در دیوار چینی بلوک بتنی

ملات ها بسته به نوع ساختمان، نوع مصالح بنایی، شرایط جوی و جزئیات عملیات ساختمانی، انتخاب و به کار برده می شوند. به طور کلی ملات برای حداکثر بازدهی خود باید دارای خواص زیر باشد.

 1. از نظر کاربرددارای قابلیت خوبی باشد، به نحوی که به راحتی پخش شود، زیر ماله لغزندگی کافی برای جابه جایی داشته باشد.
 1. دارای زمان گیرش مناسب باشد.
 2. مقاومت مورد نیاز را تامین کند.
 3. دارای چسبندگی خوب به مصالح باشد.
 4. پایا باشد.
 5. تا آنجا که ممکن است از مصالح محلی و در دسترس ساخته شود.

از خواص عمده ملات ها در واقع کارایی و قابلیت نگهداری آب است که برای ایجاد حداکثر چسبندگی ضروری است. کارایی خوب علاوه بر ازدیاد سطح چسبندگی با سطح اتصال، آب بندی و هوابندی دیوارها را به طور کامل میسر می سازد. قابیلت خوب برای نگهداری آب، زمان لازم را برای گرفتن (عمل آوردن) ملات فراهم می کند. در مورد مصالح بنایی با قدرت جذب زیاد آب (مانند آجر)، حداکثر کارایی و حداکثر قابلیت نگهداری آب برا ی تامین مقاومت فشاری و مقاومت چسبندگی ضروری است. البته اوضاع جوی در موقع اجرای کار باید در نظر گرفته شود.

اغلب به دلیل اشتباهی که در مقایسه با مقاومت فشاری ملات با مقاومت فشاری بتن می شود، مقاوم ترین ملات را بهترین فرض می کنند. د ر صورتی که میزان چسبندگی ملات اهمیت بیشتری دارد. در مقایسه، حتی مقاومت فشاری ملات نباید بیشتر از مقاومت فشاری بلوک بتنی باشد. در دیوار چینی با بلوک بتنی از ملات های ضعیف تر استفاده می شود تا ضمن تامین مقاومت لازم، بتوانند ترک های ناشی از تغییرات حجمی بلوک بتنی را نیز کنترل کرده و در خود جذب کنند، تا آسیبی به دیوار وارد نشود.

بلوک بتنی
بلوک بتنی

انواع ملات های مورد استفاده در دیوار چینی بلوک بتنی

 1. ملات ماسه سیمان

با اینکه ملات های ماسه سیمان دارای مقاومت فشاری بسیار خوبی هستند ولی فاقد خاصیت شکل پذیری و چسبندگی متناسب با کار دیوار چینی هستند. این فقدان ناشی از زمان کوتاه ترین گیرش، به علت قابلیت ضعیف نگهداری آب و همچنین ضعف کارایی ملات است.

به هر حال در مواردی که این نوع ملات به کار می رود، اولا باید ملات به اندازه مصرف تهیه شود و از به کار بردن ملات هایی که بیش از یک ساعت از ساختن آن گذشته است، خودداری شود. ثانیا تا حد امکان ملات ماسه سیمان با مخلوط کننده های خودکار ساخته شود. در غیر این صورت باید در مورد محل تهیه ملات و شیوه مخلوط کردن و اضافه کردن آب دقت زیادی شود.

 1. ملات باتارد

مقاومت چسبندگی ملات باتارد در اثر عدم جذب سریع توسط بلوک های سنتی به نحو بهتری تامین می شود. مشروط به اینکه مقدار آب ملات نیز با مناسب ترین قابلیت کاربرد سازگار باشد. به طور خلاصه، آهک، کارایی ملات ماسه سیمان را در بنایی به نحو موثری بالا می برد.

 1. ملات ماسه آهک

در این ملات، آهک به عنوان تنها ماده چسبنده زمان سخت شدن را بیش از اندازه لازم طولانی می کند. به همین علت در حال حاضر به علت نیاز سازندگان به سرعت عمل بیشتر، ملات ماسه آهک کمتر در دیوار چینی مصرف دارد.

بلوک بتنی
بلوک بتنی

ماده خمیری کننده ملات

خمیری کننده ملات ماده شیمایی است که در کشورهای صنعتی پیشرفته رایج است. و تا حدودی جانشین آهک در ملات های سیمانی شده است. این ماده به علت ایجاد حباب های بسیار ریز هوا در داخل ملات، امکان کار در مناطق سردسیر و یخبندان را نیز فراهم می کند. به نحوی که با وجود این حباب ها، حرکات انبساطی بلوک بتنی راحت تر جذب شود. این ملات از نظر وزن مخصوص نیز به علت شکل اسفنجی خود سبک تر از ملات ماسه سیمان است.

تحریریه به تام