کامپوزیت های جدید برای کاربرد در نما، سقف کاذب و درب و پنجره ها

کامپوزیت

کامپوزیت ها از تركيب چند ماده مختلف به دست مي آيند. در ابتدا از كامپوزیت فقط در نماي ساختمان استفاده مي شد. اما با توجه به رشد قيمت مصالح ساختماني و به صرفه بودن قيمت كامپوزيت ها، اين محصول در ساختمان سازي بيشتر مورد توجه قرار گرفت.

 

کاربرد کامپوزیت ها در نما ، سقف کاذب و درب و پنجره

كامپوزيت ها در پوشش نما، پشت بام، سقف هاي كاذب، نرده ها و حصار ها، درب و پنجره، اسكلت ساختمان، دكور و پارتيشن بندي، سازه هاي داخلي و لوازم بهداشتي به كار برده مي شوند. بنابراين جنس و استحكام و مقاومت كامپوزيت ها با توجه به كاربرد گسترده آن بسيار با اهميت است. محققان و پژوهشگران دانشگاهي همواره در تلاش هستند تا استحكام اين مواد را افزايش داده و كاربرد آنها را بيشتر از گذشته كنند.

از اين رو اخيرا، محققان دانشگاهی با استفاده از نانو لوله های کربنی و جایگزین کردن ضایعات نیشکر بجای الیاف شیشه، موفق به افزایش استحکام کامپوزیت های سیمانی شدند.

کامپوزیت
کامپوزیت

نتایج این طرح، علاوه بر بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی کامپوزیت سیمانی، کاهش هزینه های تولیدی و عمر مفید دستگاه ها و سازه ها را به دنبال خواهد داشت. محققان در این طرح به بررسی قابلیت استفاده از پسماند های گیاه نیشکر، به همراه نانو لوله های کربنی، به عنوان ماده  تقویت کننده در کامپوزیت هایی بر پایه  سیمان پرداخته اند.

به منظور ارتقای ویژگی های مکانیکی کامپوزیت های سیمانی، معمولا از تقویت کننده هايی مانند الیاف شیشه استفاده می شود. این الیاف، بهبود قابل توجه ویژگی های فیزیکی (کاهش میزان جذب آب و واکشیدگی ضخامت) و مکانیکی (افزایش مقاومت های خمشی، کششی و ضربه) پانل های سیمانی را به دنبال دارد. اما به دلیل معایب الیاف شيشه اي مانند عدم سازگاری با محیط زیست، هزینه  بالا، ایجاد حساسیت های پوستی توجه محققان به سمت استفاده از الیاف طبیعی رفته است.

در این پژوهش نتایج نشان داده که ترکیب پیشنهادی می تواند به عنوان تقویت کننده ای جدید، در صنعت سیمان و به عنوان جایگزین الیاف شیشه مورد استفاده قرار گیرد. نانو لوله های کربنی چند جداره، علاوه بر کاهش میزان جذب آب و واکشیدگی ضخامت، موجب بهبود مدول الاستیسیته، مقاومت خمشی و مقاومت به ضربه کامپوزیت ها می شوند. این نانو ذرات تمام فضاهای خالی موجود در کامپوزیت را پوشش داده و از آنجایی که دارای خاصیت آب گریزی و مقاومت مکانیکی ذاتی بالا هستند، تاثیر زيادي بر بهبود ویژگی های فیزیکی و مکانیکی کامپوزیت های بر پایه سیمان خواهند داشت.

 

تحریریه به تام